sobota, 3 listopada 2012

Dżem wiśniowy - pomoc UE

Dzisiaj coś z produktów niedostępnych na rynku, przynajmniej oficjalnie. Udało mi się zdobyć pusty słoik po dżemie wiśniowym z pomocy Unii Europejskiej wyprodukowany przez Stoczek Sp. z o.o. Skład: syrop glukozowo-fruktozowy, wiśnie, woda, cukier, pektyna - substancja zagęszczająca, kwas cytrynowy - regulator kwasowości.

Syrop glukozowo-fruktozowy - otrzymywany z kukurydzy przerobionej na skrobię kukurydzianą a dalej za pomocą enzymów lub kwasów w syrop. Aktualnie bardzo powszechny do słodzenia wszelkiego rodzaju napojów,  lodów, mlecznych napojów jak i mleka zagęszczonego, dżemów, galaretek, kompotów, wsadów owocowych do jogurtów i wielu innych. Ze względu, że dużo taniej producentom słodzić syropem niż zwykłym cukrem jesteśmy niestety narażeni na bardzo wiele skutków niepożądanych dla naszego organizmu. Jak dotąd ustalono że spożywanie dużych ilości produktów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy powoduje szybkie tycie i chroniczną otyłość gdyż fruktoza nastawia nasz organizm na produkcję tłuszczu, co najgorsze tłuszczu wokół naszych narządów. Ponadto syrop potęguje apetyt i stałe poczucie głodu, jest podejrzewany o powodowanie cukrzycy typu 2, podwyższa poziom złego cholesterolu LDL, może zwiększyć możliwość wystąpienia zespołu jelita drażliwego jak również zaćmy cukrzycowej.

E 440 - pektyna -  substancja żelująca wytwarzana ze skórki pomarańczowej i pulpy jabłkowej, stosowana w produkcji keczupu, marmolad, dżemów, majonezów i produktów mlecznych. Można ją nabyć nawet w sklepach spożywczych i przetwory owocowe robić w domu. Jest uważana za prozdrowotną a do spożycia jest dopuszczana w dowolnych ilościach.

Szczerze powiedziawszy spodziewałem się czegoś lepszego w ramach pomocy socjalnej. Porównując do poprzednio ocenianych dżemów do których owoce były z dodatkiem syropu glukozowo-fruktozowego tak w tym produkcie jest niestety odwrotnie. Jest na pewno lepszy od dżemów słodzonych sztucznymi słodzikami ale jednak. Moim zdaniem produkty z pomocy socjalnej powinny być jednak trochę lepsze jakościowo a jednak chyba szkoda pieniędzy żeby dla potrzebujących zrobić coś porządniejszego. Produktu nie oceniam jako że nie jest dostępny do kupienia w sklepach. Chciałem zwrócić uwagę na jakość produktu przeznaczonego na pomoc najbiedniejszym.

5 komentarzy:

 1. prosta sprawa - nie każdy wybrzyda tak jak Ty, a chyba lepiej nakarmić więcej osób, prawda ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zaplanowany produkt pseudo spożywczy. Takich jest większość we wszystkich sklepach. Wirtualne produkty spożywcze to propozycja dla zombiaków, specjalnie od Najwyższych władz. Dlaczego nikt nie pyta o absurd istnienia sklepów ze zdrową żywnością? Dlaczego 90 procent ludzi pałaszuje bez zastanowienia żywność zbudowaną w laboratoriach, wysycaną 1300 dodatkami chemicznymi? To proste, ci ludzie zostali po cichu wepchnięci w zzombienie. A na początku drogi do zzombienia był aspartam. Lecz nie martw się czytelniku. Era zła właśnie się kończy. Zło o tym wie, dlatego atakuje Ludzkość ze wszystkich sił. Ale Bóg wybrał dla wszystkich inną drogę. Daje potężną siłę ludziom dobrego serca i odbiera powoli każdemu kto poddał się złu lub nim jest. Podoba mi się ta strona. Proponuję jeszcze umieszczenie na stałe tej klauzuli:
   "Każdy ma prawo do wolności opinii i wyrażania jej; prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów bez ingerencji oraz do poszukiwania, otrzymywania i przekazywania informacji i idei wszelkimi środkami, bez względu na granice."

   Artykuł 19 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego, 10 grudnia 1948.

   Usuń
  2. Jestem tego samego zdania. Ludzie muszą zacząć myśleć.
   Lepiej zjeść mniej a zdrowiej,niż opychać się chemią,a potem chemią być leczonym,kolejny paradoks.Polecam terapie wodą utlenioną, oczyszczanie organizm ziołami i kontrolowanie pH całego organizmu.Takie niby nic ale dopiero
   potem człowiek zauważa w jakim był stanie.
   pozdrawiam i pochwalam stronkę.

   Usuń
 2. Miałam okazję probować tego dżemu i odbioega on smakiem od tych 'standardowych'. Przypomina bardziej galaretkę, a w całej 'substancji' zawieszone jest kilka owoców pociachanych na kawałki. Z braku laku może być :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego smakuje inaczej, bo jest bez aromatów. Duży plus dla bloga. Oby tak dalej ;)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...