piątek, 30 listopada 2012

SOKOŁÓW parówki z szynki

Ponownie wracam do tematu parówek, ciągle chętnie zjadanych na śniadanie lub kolację. Jako że ostatnio oceniane Berllinki Classic nie wypadły dobrze, poszukałem produkt o lepszym składzie. Dziś opiszę Sokołów - parówki z szynki o składzie: mięso wieprzowe z szynki 93%, sól, białko sojowe, aromaty, przyprawy i ich ekstrakty, hydrolizat białka kukurydzianego, ekstrakt drożdżowy, skrobia ziemniaczana, regulator kwasowości: cytrynian sodu, glukoza, przeciwutleniacz: izoaskorbinian sodu, substancja konserwująca: azotyn sodu.

E 331 - cytrynian sodu - sól sodowa kwasu cytrynowego, stosowana w wielu produktach na rynku. Cytryniany tak jak i kwas cytrynowy to naturalny składnik ludzkiego ciała, są rozkładane i przyswajane bez efektów ubocznych. 

E 316 - izoaskorbinian sodu -  syntetyczny izomer kwasu askorbinowego czyli witaminy C, stosowany w produktach mięsnych jako przeciwutleniacz. Uznawany za nieszkodliwy ale nadmierne spożycie może powodować bóle głowy, nudności czy problemy z koncentracją.

E 250 - azotyn sodu - syntetycznie produkowany konserwant stosowany w produktach mięsnych. Dzienne spożycie nie powinno przekroczyć 0,06 mg na kilogram masy ciała. W dużych stężeniach może reagować z hemoglobiną i powodować zatrucie organizmu, prowadzić do astmy, zapalenia nerek, bólów i zawrotów głowy czy problemów behawioralnych. Co ważniejsze jest podejrzany o działanie rakotwórcze a w połączeniu z innymi związkami podczas procesu trawiennego może tworzyć nitrozoaminy czyli rakotwórcze związki powstające z reakcji azotynów z aminami. Jak narazie nitrozoaminie udowodniono działanie rakotwórcze u zwierząt natomiast u człowieka ze względu na niskie wchłanianie określenie zagrożenia jest utrudnione. Jakkolwiek dodatek ten należy uznać za niebezpieczny i najlepiej nie spożywać.

Znalezienie przyzwoitych parówek zajęło mi trochę czasu. Wiadomo ze jak na produkt nie produkowany jako zdrowa żywność będzie posiadał w swoim składzie wypełniacze i może nie do końca satysfakcjonujące mnie dodatki ale jednak w tym segmencie tych produktów wyróżniają się dużą zawartością mięsa, brakiem mięsa oddzielonego mechanicznie, glutaminianu sodu, fosforanów czy karagenu. Posiada niestety azotyn sodu, jako jedyną niepewną substancję w składzie ale jej trudno uniknąć w produktach mięsnych. W związku z tym oznaczę SOKOŁÓW parówki z szynki jak produkt PRZYZWOITY ogólnie, natomiast w porównaniu do innych parówek na półkach sklepowych, dotychczas przeze mnie przeglądniętych - jako polecany.

środa, 28 listopada 2012

ORBIT classic dla dzieci - bez cukru

Po ostatniej publikacji, zgodnie z sugestią jednej z czytelniczek postanowiłem zobaczyć co w składzie mają gumy do żucia dla dzieci. Postanowiłem przyjrzeć się jednej z najpopularniejszych czyli ORBIT classic dla dzieci - bez cukru. Skład: substancje słodzące: sorbitol, ksylitol, mannitol, acesulfam K, aspartam, baza gumowa (zawiera lecytynę sojową), regulator kwasowości mleczan wapnia, substancja utrzymująca wilgoć glicerol, aromaty, przeciwutleniacz BHA.

E 420 - sorbitol - syntetyczna substancja słodząca stosowana też jako stabilizator, środek wiążący czy wypełniający. Dodawany jest do produktów niskokalorycznych, deserów mlecznych, lodów czy wyrobów piekarniczych. Zabronione jest dodawanie sorbitolu do napojów. Maksymalna dzienna dawka spożycia nie została określona a sodek jest uznawany za nieszkodliwy ale zbyt duże spożycie może powodować: biegunkę, skurcze jelit, wzdęcia czy dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Sorbitol może również zmniejszać lub zwiększać wchłanianie lekarstw więc wpływa na ich skuteczność i toksyczność.

E 967 - ksylitol - naturalnie występuje w wielu roślinach a na skalę przemysłową jest produkowany z masy drzewnej. Stosowany jako słodzik przede wszystkim w produktach cukierniczych.  Badania prowadzone w latach '70, potwierdziły szkodliwość ksylitolu na zwierzęta. Obecne badania stwierdziły że nie ma on szkodliwego wpływu na ludzi. Jako jego zalety wymienia się niski indeks glikemiczny ważny dla cukrzyków oraz nie powodowanie próchnicy zębów. Jest bardzo niebezpieczny dla psów, może poważnie uszkodzić wątrobę, doprowadzić do hipoglikemii czy nawet śmierci.

E 421 - mannitol - syntetyczna substancja słodząca, otrzymywana poprzez przetwarzanie glukozy, ale także z wodorostów, grzybów i drzew iglastych.. Znajduje zastosowanie również jako środek utrzymujący wilgotność.  Dodawany głównie do produktów niskokalorycznych, deserów mlecznych, lodów gum do żucia. Dzienna dawka nie powinna przekroczyć 160mg na każdy kilogram masy ciała. Skutki niepożądane mogą wystąpić po nadmiernym spożyciu i objawiają się wzdęciami, biegunką, skurczami jelit czy dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. Może mieć wpływ na wchłanianie lekarstw, przez co zmieniać ich toksyczność i działanie.

E 950 - acesulfam K -syntetyczny słodzik, dopuszczalna dzienna dawka to 15 mg na kg masy ciała, co najważniejsze jest uważany za nieszkodliwy ale niektórzy naukowcy twierdzą, że testy bezpieczeństwa nie były prawidłowo przeprowadzone i konieczne jest dalsze badanie. Znalazłem informację że spożywany w nadmiernych ilościach może prowadzić do białaczki, chorób układu nerwowego, raka płuc czy raka piersi !!!!

E951 - aspartam - potencjalne ZAGROŻENIE, zapraszam do przeczytania mojego artykułu o aspratamie (LINK)
 
E 322 - lecytyna sojowa - emulgator, stosowany na szeroką skalę w przemyśle spożywczym. Jest uznawana za nieszkodliwą a dzienne spożycie nie jest ograniczone normą. Jednak z informacji uzyskanych przeze mnie, praktycznie wszystkie obecne uprawy soi na świecie są genetycznie modyfikowane a lecytyna sojowa jest właśnie z tejże soi produkowana. Jak wiadomo kontrowersje wokół GMO są bardzo duże i nie ma 100% pewności że żywność modyfikowana jest bezpieczna dla ludzi. Ciekawostka: lecytyna sojowa jest mylnie traktowana jako wegetariańska - do jej produkcji używa się tłuszczu zwierzęcego.

E 327 - mleczan wapnia - syntetyczny regulator kwasowości, produkowany z melasy i skrobi. Hamuje rozwój drożdży i pleśni i wspomaga działanie przeciwutleniaczy. Stosowany m.in. przy produkcji deserów, galaretek, lodów, wyrobów cukierniczych i zup. Znalazłem informację że nie powinien być spożywany przez dzieci.

E 422 - glicerol -  naturalna substancja występująca w tłuszczach i olejach jednak na potrzeby przemysłu jest wytwarzana sztucznie. Stosowany jako środek wiążący, utrzymujący wilgoć i emulgator i dodawany do wyrobów czekoladowych, kakaowych, gum do żucia czy suszonych owoców. Maksymalna dawka spożycia nie została określona jednak nie można również przesadzić z jego spożywaniem. Zbyt duże spożycie może wpłynąć negatywnie na pracę serca, żołądka czy poziom cukru we krwi. 

E 320 - BHA czyli butylowany hydroksyanizol - syntetyczny przeciwutleniacz zapobiegający jełczeniu produktów. Może być dodawany do tłuszczów, gum do żucia czy dań w proszku. Jest podejrzewany o działanie kancerogenne po doświadczeniach na zwierzętach laboratoryjnych, poddawanych dużej dawce BHA. W połączeniu z witaminą C może prowadzić do wytworzenia wolnych rodników uszkadzających DNA. Wykazuje też działania alergiczne.

Podsumowując, uznaję gumę do żucia ORBIT classic dla dzieci za ZAGROŻENIE dla zdrowia a co najgorsze, dla zdrowia naszych dzieci. Wszyscy rodzice, którym zależy za zdrowiu swojego potomstwa powinni się zastanowić czy warto dawać im do żucia taki arsenał mocno podejrzanych produktów. Nie wiem jak producent może w ogóle reklamować ten produkt jako przeznaczony dla dzieci. Ja swojemu dziecku tego czegoś na pewno nigdy nie kupię.

poniedziałek, 26 listopada 2012

ORBIT peppermint - bez cukru

Na dzisiaj przygotowałem hit tygodnia - już na początku. Pod lupę wziąłem zwykłą gumę do żucia, sprzedawaną najczęściej koło kas sklepowych jako towar kupowany pod wpływem impulsu. Często żuty bez opamiętania a wręcz nałogowo. Ciekawy jestem czy nałogowcy gumowi zadali sobie trud sprawdzenia co jest w takich gumach do żucia.Jak to dziś sprawdziłem i nie jestem zaskoczony, bo dla mnie coś z metką "bez cukru" od razu jest brane pod lupę. Dziś ocenię gumę do żucia ORBIT peppermint - bez cukru której skład wygląda tak: substancje słodzące: sorbitol, maltitol, mannitol, aspartam, sól asparatmu - acesulfamu, acesulfam K, baza gumowa (zawiera lecytynę sojową), substancja utrzymująca wilgotność - glicerol, aromaty, zagęstnik - guma arabska, substancja glazurująca - węglan wapnia, barwnik E 171, substancja glazurująca - wosk carnuba, przeciwutleniacz BHA.

E 420 - sorbitol - syntetyczna substancja słodząca stosowana też jako stabilizator, środek wiążący czy wypełniający. Dodawany jest do produktów niskokalorycznych, deserów mlecznych, lodów czy wyrobów piekarniczych. Zabronione jest dodawanie sorbitolu do napojów. Maksymalna dzienna dawka spożycia nie została określona a sodek jest uznawany za nieszkodliwy ale zbyt duże spożycie może powodować: biegunkę, skurcze jelit, wzdęcia czy dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Sorbitol może również zmniejszać lub zwiększać wchłanianie lekarstw więc wpływa na ich skuteczność i toksyczność.

E 965 - maltitol -  syntetyczna substancja słodząca otrzymywana ze skrobi. Pełni również funkcję stabilizatora, środka wiążącego i wypełniającego. Dodawany do bardzo wielu produktów, głównie do deserów, lodów, gum do żucia, dżemów, wyrobów cukierniczych. Również w produktach dietetycznych i dla diabetyków. Bezpieczna dzienna dawka dla osoby dorosłej to 30g. Uznawany za bezpieczny, zbyt duże spożycie może powodować wzdęcia i biegunki.

E 421 - mannitol - syntetyczna substancja słodząca, otrzymywana poprzez przetwarzanie glukozy, ale także z wodorostów, grzybów i drzew iglastych.. Znajduje zastosowanie również jako środek utrzymujący wilgotność.  Dodawany głównie do produktów niskokalorycznych, deserów mlecznych, lodów gum do żucia. Dzienna dawka nie powinna przekroczyć 160mg na każdy kilogram masy ciała. Skutki niepożądane mogą wystąpić po nadmiernym spożyciu i objawiają się wzdęciami, biegunką, skurczami jelit czy dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. Może mieć wpływ na wchłanianie lekarstw, przez co zmieniać ich toksyczność i działanie.

E951 - aspartam - potencjalne ZAGROŻENIE, zapraszam do przeczytania mojego artykułu o aspratamie (LINK)

E 962 - sól aspartamu-acesulfamu - syntetyczna substancja słodząca powstała w wyniku połączenia apsartamu i acesulfamu-K, dodawana do produktów o obniżonej zawartości cukru lub go pozbawionych. Jest składnikiem deserów, gum do żucia, napojów bezalkoholowych, owoców w puszkach, wafli, drażetek odświeżających oddech. Aspartam i acesulfam-K to jedne z bardziej podejrzanych dodatków do żywności. Nie chcę myśleć co mogą robić w duecie i wolę się nie przekonać.
E 950 - acesulfam K -syntetyczny słodzik, dopuszczalna dzienna dawka to 15 mg na kg masy ciała, co najważniejsze jest uważany za nieszkodliwy ale niektórzy naukowcy twierdzą, że testy bezpieczeństwa nie były prawidłowo przeprowadzone i konieczne jest dalsze badanie. Znalazłem informację że spożywany w nadmiernych ilościach może prowadzić do białaczki, chorób układu nerwowego, raka płuc czy raka piersi !!!!

E 322 - lecytyna sojowa - emulgator, stosowany na szeroką skalę w przemyśle spożywczym. Jest uznawana za nieszkodliwą a dzienne spożycie nie jest ograniczone normą. Jednak z informacji uzyskanych przeze mnie, praktycznie wszystkie obecne uprawy soi na świecie są genetycznie modyfikowane a lecytyna sojowa jest właśnie z tejże soi produkowana. Jak wiadomo kontrowersje wokół GMO są bardzo duże i nie ma 100% pewności że żywność modyfikowana jest bezpieczna dla ludzi. Ciekawostka: lecytyna sojowa jest mylnie traktowana jako wegetariańska - do jej produkcji używa się tłuszczu zwierzęcego.

E 422 - glicerol -  naturalna substancja występująca w tłuszczach i olejach jednak na potrzeby przemysłu jest wytwarzana sztucznie. Stosowany jako środek wiążący, utrzymujący wilgoć i emulgator i dodawany do wyrobów czekoladowych, kakaowych, gum do żucia czy suszonych owoców. Maksymalna dawka spożycia nie została określona jednak nie można również przesadzić z jego spożywaniem. Zbyt duże spożycie może wpłynąć negatywnie na pracę serca, żołądka czy poziom cukru we krwi.

E 414 - guma arabska - naturalna substancja wytwarzana z drzewa rosnącego w Afryce. Używana jako emulgator, zagęstnik czy stabilizator. Dodawana do wyrobów czekoladowych i kakaowych, gum do żucia, piwa czy dżemów. Zaliczana do nieszkodliwych, może mieć na pogorszenie objawów astmy, wystąpienia pokrzywki czy kataru siennego.

E 170 - węglan wapnia - substancja pochodzenia naturalnego, stosowana jako barwnik i substancja przeciwzbrylająca. Dodawana do wyrobów cukierniczych, ciast, lodów, pieczywa, kandyzowanych owoców, serów i napojów winiarskich. Nie określono maksymalnej dawki dziennego spożycia ale zbyt duże może prowadzić do wzdęć i bólów brzucha.

E 171 - dwutlenek tytanu - biały naturalny barwnik, dodawany do szerokiej gamy produktów spożywczych. Uznany za bezpieczny bez określenia dziennej maksymalnej dawki.

 E 903 - wosk carnauba - naturalna substancja otrzymywana z brazylijskiej plamy woskowej, pełni funkcję środka powlekającego i nabłyszczającego w wyrobach cukierniczych i ciastkarskich jak również do powlekania i nabłyszczania powierzchni świeżych owoców. Zaliczany do substancji nieszkodliwych, rzadko może powodować reakcje alergiczne czy zapalenie skóry wynikłe z kontaktu z tą substancją.  

E 320 - BHA czyli butylowany hydroksyanizol - syntetyczny przeciwutleniacz zapobiegający jełczeniu produktów. Może być dodawany do tłuszczów, gum do żucia czy dań w proszku. Jest podejrzewany o działanie kancerogenne po doświadczeniach na zwierzętach laboratoryjnych, poddawanych dużej dawce BHA. W połączeniu z witaminą C może prowadzić do wytworzenia wolnych rodników uszkadzających DNA. Wykazuje też działania alergiczne.

Skład takiej gumy  pozostawiam do oceny czytelnikom. Jak tylko dodam że takiego składowiska substancji podejrzewanych o szkodliwe działanie to nie widziałem dawno. Ciekawy jestem czy są badane reakcje między substancjami używanymi w produktach spożywczych bo tutaj było by co badać. Jako że skład gumy ORBIT peppermint - bez cukru jest dłuższy niż moja lista zakupów, a składniki mocno podejrzane oznaczam ją jako ZAGROŻENIE dla zdrowia.

niedziela, 25 listopada 2012

DR WITT marchew pomarańcza - napój owocowo-warzywny

Do napisania dzisiejszego postu zmobilizowała mnie wizyta w sklepie i przeglądanie półki z sokami/napojami przecierowymi. O wielu z nich jeszcze napiszę bo jest ich całe mnóstwo i warto przyjrzeć się co oferują - biorąc pod uwagę że są chętnie pite przez dzieci. Dziś skupiłem się na napoju owocowo-warzywnym DR WITT marchew pomarańcza w butelce 300ml. Skład: woda, soki odtworzone z zagęszczonych soków z pomarańczy 10%, marchwii 8%, cytryn, cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, kwas cytrynowy - regulator kwasowości, aromaty. 


Syrop glukozowo-fruktozowy - otrzymywany z kukurydzy przerobionej na skrobię kukurydzianą a dalej za pomocą enzymów lub kwasów w syrop. Aktualnie bardzo powszechny do słodzenia wszelkiego rodzaju napojów,  lodów, mlecznych napojów jak i mleka zagęszczonego, dżemów, galaretek, kompotów, wsadów owocowych do jogurtów i wielu innych. Ze względu, że dużo taniej producentom słodzić syropem niż zwykłym cukrem jesteśmy niestety narażeni na bardzo wiele skutków niepożądanych dla naszego organizmu. Jak dotąd ustalono że spożywanie dużych ilości produktów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy powoduje szybkie tycie i chroniczną otyłość gdyż fruktoza nastawia nasz organizm na produkcję tłuszczu, co najgorsze tłuszczu wokół naszych narządów. Ponadto syrop potęguje apetyt i stałe poczucie głodu, jest podejrzewany o powodowanie cukrzycy typu 2, podwyższa poziom złego cholesterolu LDL, może zwiększyć możliwość wystąpienia zespołu jelita drażliwego jak również zaćmy cukrzycowej.  

Podsumowując, to się niemiło zaskoczyłem bo nie wiem z jakiego powodu zawsze ta marka wydawała mi się raczej solidna. Widać opakowanie jest dobrze wizualnie zrobione. Ale po przeczytaniu składu mocno się zdziwiłem bo w składzie głównie woda z dodatkiem owocowym i sporą ilością cukru pod podstacją klasyczną oraz syropu. DR WITT marchew pomarańcza otrzymuje ode mnie status NIEPOLECANY. Biorąc pod uwagę kwestię ceny  (w przeliczeniu ok. 7,27 zł za litr), uważam że w segmencie takich napojów znajdziemy dużo lepszy i pewnie tańszy. Postaram się taki znaleźć przy najbliższej wyprawie do sklepu.

piątek, 23 listopada 2012

ZOTT Jogobella owocowa wyspa - pieczone jabłko

 Dziś postanowiłem wrócić do tematu jogurtów smakowych. Utarło się w społeczeństwie że jogurty to samo zdrowie itp. Jak zwykle w takich mądrościach jest część prawdy bo wszystko rozchodzi się o to jakie to są jogurty. Wiadomo że za polecane można uznać jogurty naturalne czy greckie ale co z pozostałymi, które z kolorowych wieczek pomalowanych w owocki zachęcają do kupna? Do oceny wziąłem deser jogurtowy ZOTT Jogobella owocowa wyspa - pieczone jabłko. Skład wygląda następująco: mleko, owoce 16,5% (15% jabłka i sok jabłkowy z koncentratu, 1,5% rodzynki), cukier, białka mleka, syrop karmelowy, cynamon, aromat, żywe kultury bakterii.

Patrząc na skład tego deseru w sumie nie ma się do czego przyczepić jeżeli chodzi o szkodliwą chemię. Może aromaty są niepotrzebne ale ciężko ich obecnie unikać więc dam sobie z nimi spokój. Czy jednak jest to już tak zdrowy deser? Oczywiście nie, bo zawiera sporo cukru pod postacią klasyczną ale również syropu karmelowego. Kupując taki produkt musimy pamiętać właśnie o zawartym w nim cukrze i o dużej szkodliwości dla naszego oragnizmu. Jogobellę owocowa wyspa - pieczone jabłko oznaczam jako PRZYZWOITY ze względu właśnie na ten cukier. Zaznaczę, że w segmencie produktów jogurtopodobnych, do tej pory opisanych lub sprawdzonych, ten jest według mnie jednym z bardziej przyzwoitych.

środa, 21 listopada 2012

KRAFT FOODS Big 3BIT

Dziś kolejny dzień na słodko. Jako że sporej ilości osób zdarza się popełniać tzw. "małe grzeszki" przy kasach marketów i sięgać po produkty kupowane pod wpływem impulsu, trzeba sprawdzić co w nich siedzi. Chyba najczęstszymi produktami kupowanymi w ten sposób są słodycze, głównie wafelki, batony. Dzisiaj do oceny trafił KRAFT FOODS BIG 3BIT. Skład: cukier, herbatnik 14% [mąka pszenna, cukier, tłuszcz roślinny, serwatka w proszku, syrop glukozowo-fruktozowy, pełne mleko w proszku, sól, substancje spulchniające (wodorowęglan sodu, wodorowęglan amonu), regulator kwasowości (kwas cytrynowy)], odtłuszczone mleko w proszku (w nadzieniu 13,5%), tłuszcz roślinny, tłuszcz kakaowy, miazga kakaowa, serwatka w proszku, olej roślinny, tłuszcz mleczny, emulgatory (lecytyna sojowa, E 476), aromaty, sól. Masa kakaowa w czekoladzie minimum 30%.

Syrop glukozowo-fruktozowy - otrzymywany z kukurydzy przerobionej na skrobię kukurydzianą a dalej za pomocą enzymów lub kwasów w syrop. Aktualnie bardzo powszechny do słodzenia wszelkiego rodzaju napojów,  lodów, mlecznych napojów jak i mleka zagęszczonego, dżemów, galaretek, kompotów, wsadów owocowych do jogurtów i wielu innych. Ze względu, że dużo taniej producentom słodzić syropem niż zwykłym cukrem jesteśmy niestety narażeni na bardzo wiele skutków niepożądanych dla naszego organizmu. Jak dotąd ustalono że spożywanie dużych ilości produktów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy powoduje szybkie tycie i chroniczną otyłość gdyż fruktoza nastawia nasz organizm na produkcję tłuszczu, co najgorsze tłuszczu wokół naszych narządów. Ponadto syrop potęguje apetyt i stałe poczucie głodu, jest podejrzewany o powodowanie cukrzycy typu 2, podwyższa poziom złego cholesterolu LDL, może zwiększyć możliwość wystąpienia zespołu jelita drażliwego jak również zaćmy cukrzycowej.

E 500 - węglan sodu - stosowany jako regulator kwasowości, substancja spulchniająca, dodatek przeciwzbrylający, nie określono dziennych norm spożycia tego środka. Uznawany za bezpieczny ale również nie można przesadzać z jego spożywaniem. Podobno zbyt duża ilość tej substancji może uszkodzić nerki jak również prowadzić do nadmiernego wydzielania soku żołądkowego.

E 503 - węglan amonu - syntetyczny regulator kwasowości i środek spulchniający, w przemyśle spożywczym stosowany przede wszystkim w produkcji słodyczy. Uznawany za nieszkodliwy, może powodować wzdęcia.

E 322 - lecytyna sojowa - emulgator, stosowany na szeroką skalę w przemyśle spożywczym. Jest uznawana za nieszkodliwą a dzienne spożycie nie jest ograniczone normą. Jednak z informacji uzyskanych przeze mnie, praktycznie wszystkie obecne uprawy soi na świecie są genetycznie modyfikowane a lecytyna sojowa jest właśnie z tejże soi produkowana. Jak wiadomo kontrowersje wokół GMO są bardzo duże i nie ma 100% pewności że żywność modyfikowana jest bezpieczna dla ludzi. Ciekawostka: lecytyna sojowa jest mylnie traktowana jako wegetariańska - do jej produkcji używa się tłuszczu zwierzęcego.

E 476 - polirycynioelanian poliglicerolu - półsyntetyczny emulgator i stabilizator otrzymywany przez połączenie poliglicerolu z olejem rycynowym. Występuje głównie w czekoladzie i wyrobach kakaowych, sosach sałatkowych i kremach do smarowania pieczywa.Uznawany za bezpieczny jednak testy na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na wątrobę i nerki. Mimo że u ludzi nie stwierdzono szkodliwego wpływu odradzam częste spożywanie.

Na zakończenie muszę napisać że jeżeli chodzi o bardzo szkodliwe dodatki "E" to ich tutaj nie znalazłem. Te co są, na pewno trzeba starać się wykluczać z codziennej diety. Oczywiście musimy mieć na uwadze że 3BIT jest sporą dawką tłuszczu i cukru i na pewno nie przysłuży się "na plus" naszej figurze ale również ogólnej kondycji organizmu. Raz na jakiś czas na pewno nie zaszkodzi i ogólnie uznaję Big 3BIT jako NIEPOLECANY do częstego spożycia, głównie ze względu na niepotrzebne dodatki no i sporą zawartość cukrów i tłuszczów.

niedziela, 18 listopada 2012

WAWEL czekolada jogurtowo - truskawkowa

Na początku mojego blogowania przyjrzałem się zwykłej mlecznej czekoladzie, dziś natomiast wziąłem do opisania czekoladę nadziewaną WAWEL jogurtowo - truskawkową. Wiele razy słyszałem że to właśnie nadzienie w czekoladzie jest najmniej zdrowe jeżeli chodzi o szkodliwe nadprogramowe dodatki oraz stopień przetworzenia. Dziś sprawdzę czego możemy dowiedzieć się ze składu: czekolada 42% (cukier, miazga kakaowa, tłuszcz kakaowy, tłuszcz roślinny, emulgatory: lecytyna sojowa i E 476, aromat), tłuszcz roślinny utwardzony, cukier, nadzienie truskawkowe 14% (cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, truskawka 14%, woda, zagęstnik: pektyna, substancja żelująca: agar, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, substancja utrzymująca wilgoć: sorbitol), mleko w proszku odtłuszczone, proszek jogurtowy 5,2%, emulgator: lecytyna sojowa, regulator kwasowości: kwas cytrynowy.

E 322 - lecytyna sojowa - emulgator, stosowany na szeroką skalę w przemyśle spożywczym. Jest uznawana za nieszkodliwą a dzienne spożycie nie jest ograniczone normą. Jednak z informacji uzyskanych przeze mnie, praktycznie wszystkie obecne uprawy soi na świecie są genetycznie modyfikowane a lecytyna sojowa jest właśnie z tejże soi produkowana. Jak wiadomo kontrowersje wokół GMO są bardzo duże i nie ma 100% pewności że żywność modyfikowana jest bezpieczna dla ludzi. Ciekawostka: lecytyna sojowa jest mylnie traktowana jako wegetariańska - do jej produkcji używa się tłuszczu zwierzęcego.

E 476 - polirycynioelanian poliglicerolu - półsyntetyczny emulgator i stabilizator otrzymywany przez połączenie poliglicerolu z olejem rycynowym. Występuje głównie w czekoladzie i wyrobach kakaowych, sosach sałatkowych i kremach do smarowania pieczywa.Uznawany za bezpieczny jednak testy na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na wątrobę i nerki. Mimo że u ludzi nie stwierdzono szkodliwego wpływu odradzam częste spożywanie.

Tłuszcz roślinny utwardzony (trans, uwodorniony) - ZAGROŻENIE (czytaj więcej)

 Syrop glukozowo-fruktozowy - otrzymywany z kukurydzy przerobionej na skrobię kukurydzianą a dalej za pomocą enzymów lub kwasów w syrop. Aktualnie bardzo powszechny do słodzenia wszelkiego rodzaju napojów,  lodów, mlecznych napojów jak i mleka zagęszczonego, dżemów, galaretek, kompotów, wsadów owocowych do jogurtów i wielu innych. Ze względu, że dużo taniej producentom słodzić syropem niż zwykłym cukrem jesteśmy niestety narażeni na bardzo wiele skutków niepożądanych dla naszego organizmu. Jak dotąd ustalono że spożywanie dużych ilości produktów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy powoduje szybkie tycie i chroniczną otyłość gdyż fruktoza nastawia nasz organizm na produkcję tłuszczu, co najgorsze tłuszczu wokół naszych narządów. Ponadto syrop potęguje apetyt i stałe poczucie głodu, jest podejrzewany o powodowanie cukrzycy typu 2, podwyższa poziom złego cholesterolu LDL, może zwiększyć możliwość wystąpienia zespołu jelita drażliwego jak również zaćmy cukrzycowej.

E 440 - pektyna -  substancja żelująca wytwarzana ze skórki pomarańczowej i pulpy jabłkowej, stosowana w produkcji keczupu, marmolad, dżemów, majonezów i produktów mlecznych. Można ją nabyć nawet w sklepach spożywczych i przetwory owocowe robić w domu. Jest uważana za prozdrowotną a do spożycia jest dopuszczana w dowolnych ilościach.

E 406 - agar - substancja żelująca wyrabiana z krasnorostów wydobywanych u wybrzeży Japonii, składająca się głównie z cukru galaktoza. Jest uznawany za lepszy od żelatyny i bezpieczny dla ludzi. Czasami może powodować reakcje alergiczne a przy zbyt dużym spożyciu powodować wzdęcia.

E 420 - sorbitol - syntetyczna substancja słodząca stosowana też jako stabilizator, środek wiążący czy wypełniający. Dodawany jest do produktów niskokalorycznych, deserów mlecznych, lodów czy wyrobów piekarniczych. Zabronione jest dodawanie sorbitolu do napojów. Maksymalna dzienna dawka spożycia nie została określona a sodek jest uznawany za nieszkodliwy ale zbyt duże spożycie może powodować: biegunkę, skurcze jelit, wzdęcia czy dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Sorbitol może również zmniejszać lub zwiększać wchłanianie lekarstw więc wpływa na ich skuteczność i toksyczność.
W podsumowaniu muszę przyznać że jak na czekoladę to niestety skład nie jest za dobry. Dla mnie na minus przede wszystkim wpływa zawartość tłuszczów utwardzonych i syropu glukozowo-fruktozowego, ale pozostałe dodatki takie jak sorbitol czy polirycynioelanian poliglicerolu też dobrze nie świadczą o producencie. Co ważniejsze, w innych czekoladach bez problemu można tych dodatków uniknąć. Oczywiście nie poruszam tutaj kwestii cukru czy tłuszczu bo o ich złym wpływie wiedzą wszyscy. Czekoladzie nadziewanej WAWEL jogurtowo-truskawkowej przyznaję status NIEPOLECANEJ. Uważam że na półce z czekoladami spokojnie znajdziemy lepszą jeżeli chodzi o skład produktu.

sobota, 17 listopada 2012

VIFON kurczak curry

Dzisiaj zabrałem się za ocenę jednego w wielu produktów dla leniwych a konkretnie zupy błyskawicznej VIFON kurczak curry. Jako że ogólnie ocenia się takie dania jako niezdrowe pasuje poświęcić przynajmniej jednego posta. Oczywiście ludzie interesujący się choć trochę zdrowym odżywianiem nie tkną takiej zupy ale może uda mi się zainteresować tematem fanów takich potraw. Skład: kluski (92,1%): mąka pszenna, tłuszcz roślinny, tapioka, skrobia modyfikowana E 1420, cukier, stabilizatory: trifosforan pentasodowy, guma guar, substancje spulchniające: węglan sodu, węglan potasu, kurkuma; dodatki smakowe (7,9%): rafinowany olej palmowy, sól, cukier, wzmacniacze smaku: glutaminian monosodowy, guanylan disodowy, inozynian disodowy, suszone warzywa: marchew, zielona cebula, kolendra, curry w proszku (zawartość w dodatkach smakowych 6%), kurkuma, anyż, goździk, nasiona kolendry, cynamon, pieprz, czosnek, chilli, trawa cytrynowa, aromat, barwnik: beta-karoten, przeciwutleniacz E 306.

Tapioka - produkt skrobiowy z manioku, używany do zagęszczania, nie zawiera glutenu.

E 1420 - acetylowana skrobia - jedna ze skrobi modyfikowanych (nie chodzi o GMO), substancja syntetyczna, stosowana jako stabilizator, emulgator, nośnik, zagęstnik i środek wiążący. Zaliczana do nieszkodliwych.

E 451 - trifosforan pentasodowy - sól sodowa wytwarzana syntetycznie, stosowany jako emulgator, stabilizator, regulator kwasowości czy substancja wiążąca, dodawana przede wszystkim do przetworów mięsnych, serków topionych, soli i innych. Maksymalna dzienna dawka  to 70 mg na kilogram masy ciała. Uznawany za nieszkodliwy jednak w nadmiernych ilościach może powodować nasilenie osteoporozy i problemy z metabolizmem. 

E 412 - guma guar - naturalna substancja wytwarzana z drzewa Cyamopsis tetragonolobus, stosowana jako zagęstnik przy produkcji dżemów, żywności bezglutenowej i niskokalorycznej, płatków zbożowych, kaszek, serów homogenizowanych, kremów do smarowania pieczywa oraz wypieków. Nie ma określonej normy spożycia, a guma guar jest zaliczana do substancji bezpiecznych jednak zbyt duże spożycie może powodować wzdęcia, biegunkę czy mdłości.

E 500 - węglan sodu - stosowany jako regulator kwasowości, substancja spulchniająca, dodatek przeciwzbrylający, nie określono dziennych norm spożycia tego środka. Uznawany za bezpieczny ale również nie można przesadzać z jego spożywaniem. Podobno zbyt duża ilość tej substancji może uszkodzić nerki jak również prowadzić do nadmiernego wydzielania soku żołądkowego.

E 501 - węglan potasu - syntetyczny środek spulchniający, dodawany do produktów w proszku, zbożowych i czekoladowych. Uznawany za nieszkodliwy.

Olej palmowy - otrzymywany z nasion i miąższu olejowca gwinejskiego, stosowany przede wszystkim w przemyśle spożywczym oraz kosmetycznym. Oryginalnie występuje jako czerwonawy płyn zasobny w betakartoten, witaminę E i antyoksydanty. Niestety po obróbce (gotowanie, rafinowanie) na potrzeby przemysłu spożywczego traci swoje zdrowotne właściwości i staje się białawą masą zawierającą ok. 50% tłuszczów nienasyconych. Oznacza to niestety wzrost zachorowań na raka jelit i piersi oraz podwyższony cholesterol czyli problemy kardiologiczne. Na szczęście coraz więcej producentów stara się nie używać tego oleju do produkcji żywności. Tutaj niestety jest obecny.

E 621 - glutaminian monosodowy (sodu) - dodatek do produktów wzmacniający smak, używany głownie w zupach w proszku i puszkach oraz niektórych wyrobach mięsnych, drobiowych, warzywnych czy rybnych. Pozytywną sprawą używania glutaminianu sodu jest zredukowanie ilości sodu w pożywieniu przy jednoczesnym zachiwaniu smaku potraw. Setki badań potwierdziły że jest substancją bezpieczną dla konsumenta, jeżeli jest spożywany w zalecanych ilościach, jednak ... zbyt duże spożycie tego dodatku jest posądzane m.in. o bóle migrenowe, ślepotę, uderzenia gorąca czy wzmaganie astmy u chorych na nią. Może zawierać GMO.

E 627 - guanylan disodowy - wzmacniacz smaku i zapachu, dodawany do  przypraw sypkich, sosów w proszku, koncentratów, wędlin. Zaliczany do substancji nieszkodliwych jednak spożywany w dużych ilościach może powodować bóle głowy. Może zawierać GMO.

E 631 - inozynian disodowy - wzmacniacz smaku i zapachu, dodawany do przypraw sypkich, sosów w proszku, koncentratów, wędlin. Zaliczany do substancji nieszkodliwych jednak nie zaleca się spożywania go przez osoby chore na kamicę nerkową.

E 306 - tokoferole, E 307-309 tokoferole syntetyczne - wchodzą w skład grupy związków witaminy E, ważne dla zdrowia gdyż działają jako przeciwutleniacze, dostarczają składników odżywczych do komórek, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i chronią czerwone krwinki przed przedwczesnym rozpadem. Ważne jest to że praktycznie niemożliwe jest dopuszczenie do niedoboru przy normalnym odżywianiu. Gorsze dla zdrowia są skutki nadmiaru tokoferoli, gdyż może to prowadzić zmęczenia bólów głowy, osłabienia mięśni i zaburzenia widzenia. Skutki nadmiaru mogą wystąpić jednak dopiero po długotrwałym spożywaniu dziennej dawki większej niż 1000 mg.

Podsumowując skład tej zupy błyskawicznej, niestety nie mam dobrych wiadomości dla wielbicieli. Ja osobiście nawet na ten rodzaj produktów nie spojrzę w sklepie i mam nadzieje przekonać o tym zwolenników takich obiadów. W składzie bardzo niewskazane glutaminian sodu oraz olej palmowy a przy okazji różne wzmacniacze, spulchniacze i stabilizatory. Przy tej liczbie, reszta w postaci warzyw i przypraw w ogóle jest niezauważalna i nie stanowi żadnego atutu. Zupę błyskawiczną VIFON kurczak curry oznaczam jako ZAGROŻENIE.

czwartek, 15 listopada 2012

Troche refleksji

Dziś zamiast wrzucić kolejny produkt postanowiłem napisać kilka moich refleksji. Fan page ma już ponad 200 "lajków" czyli i dużo i mało. Z jednej strony cieszę się rosnącym zainteresowaniem, a z drugiej chciałbym dotrzeć do większej liczby osób. Zgodnie z "misją" którą sobie założyłem chcę dążyć do uświadomienia jak największej ilości ludzi jak ważne jest czytanie składów produktów. Poznanie przynajmniej podstawowych szkodliwych składników, pozwoli dokonywać swobodnego wyboru co do dokonywanych zakupów. Może warto czasem chwilę dłużej przystanąć przy sklepowej półce, przeczytać składy oferowanych produktów i wybrać nie ten najładniej zapakowany ale ten który jest najbezpieczniejszy dla zdrowia. Być może ten lepszy dla zdrowia nie będzie wcale droższy (porównanie dżemów) a w innym przypadku ten droższy nie będzie się wiele różnił od tańszego (woda smakowa z Biedronki kontra woda smakowa Nałęczowianka). Kolejną sprawą jest podejście producentów, usiłujących na każdym kroku wcisnąć konsumentom gotowy produkt z gatunku "tylko dodać i potrawa od razu nabiera smaku". Może smaku nabiera, tylko przy okazji konsument spożywa mnóstwo niepotrzebnych substancji (vide marynata w płynie). Z moich małych doświadczeń kulinarnych wynika że zrobienie sobie samemu podobnej marynaty tylko bez zbędnych dodatków, nie jest wcale jakieś skomplikowane. Może i zabierze więcej czasu, tylko czy warto zyskać tych kilkanaście minut kosztem swojego zdrowia? Globalnie patrząc na sprawę szkodliwej chemii można dojść do wniosku, iż czas poświęcony na wybieranie zdrowszej żywności zwróci nam się w późniejszym terminie. Być może dzięki temu unikniemy problemów np. z otyłością czy  układem krwionośnym i nie będziemy musieli poświęcać czasu na diety czy wizyty u lekarzy.

W podsumowaniu proszę czytelników i odwiedzających by starali się zainteresować również sowich znajomych o temacie szkodliwej chemii w żywności. Jeżeli macie możliwość i chęć, udostępniajcie moje posty znajomym i informujcie o zgubnym wpływie różnych dodatków. Wspólnie zaprotestujmy i pokażmy producentom żywności że nie godzimy się na zbijanie przez nich kasy kosztem naszego zdrowia.

wtorek, 13 listopada 2012

Ciasteczka maślane SOLIDARNOŚĆ

Dzisiaj kolejny raz przyglądam się słodyczom, a to dlatego że znów zajrzałem w sklepie na półkę "zdrowa żywność" (podobnie jak w przypadku wcześniej opisywanych Ciastek LEKKICH) i zainteresowałem się Ciasteczkami maślanymi SOLIDARNOŚĆ bez cukru. Jako że w dalszym ciągu byłem ciekawy jak ciastka mogą być zdrową żywnością popatrzyłem na skład: mąka pszenna, tłuszcz roślinny utwardzony, skrobia pszenna, substancje słodzące (sorbitol, ksylitol, acesulfam K), masło 5%, żółtko jaja w proszku, sól spożywcza, substancje spulchniające (E 500, E 503), aromat, barwnik naturalny (kurkumina). Bez dodatku cukru.

Tłuszcz roślinny utwardzony (trans, uwodorniony) - ZAGROŻENIE (czytaj więcej)

E 420 - sorbitol - syntetyczna substancja słodząca stosowana też jako stabilizator, środek wiążący czy wypełniający. Dodawany jest do produktów niskokalorycznych, deserów mlecznych, lodów czy wyrobów piekarniczych. Zabronione jest dodawanie sorbitolu do napojów. Maksymalna dzienna dawka spożycia nie została określona a sodek jest uznawany za nieszkodliwy ale zbyt duże spożycie może powodować: biegunkę, skurcze jelit, wzdęcia czy dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Sorbitol może również zmniejszać lub zwiększać wchłanianie lekarstw więc wpływa na ich skuteczność i toksyczność.

E 967 - ksylitol - naturalnie występuje w wielu roślinach a na skalę przemysłową jest produkowany z masy drzewnej. Stosowany jako słodzik przede wszystkim w produktach cukierniczych.  Badania prowadzone w latach '70, potwierdziły szkodliwość ksylitolu na zwierzęta. Obecne badania stwierdziły że nie ma on szkodliwego wpływu na ludzi. Jako jego zalety wymienia się niski indeks glikemiczny ważny dla cukrzyków oraz nie powodowanie próchnicy zębów. Jest bardzo niebezpieczny dla psów, może poważnie uszkodzić wątrobę, doprowadzić do hipoglikemii czy nawet śmierci.

E 950 - acesulfam K -syntetyczny słodzik, dopuszczalna dzienna dawka to 15 mg na kg masy ciała, co najważniejsze jest uważany za nieszkodliwy ale niektórzy naukowcy twierdzą, że testy bezpieczeństwa nie były prawidłowo przeprowadzone i konieczne jest dalsze badanie. Znalazłem informację że spożywany w nadmiernych ilościach może prowadzić do białaczki, chorób układu nerwowego, raka płuc czy raka piersi !!!!


E 500 - węglan sodu - stosowany jako regulator kwasowości, substancja spulchniająca, dodatek przeciwzbrylający, nie określono dziennych norm spożycia tego środka. Uznawany za bezpieczny ale również nie można przesadzać z jego spożywaniem. Podobno zbyt duża ilość tej substancji może uszkodzić nerki jak również prowadzić do nadmiernego wydzielania soku żołądkowego.

E 503 - węglan amonu - syntetyczny regulator kwasowości i środek spulchniający, w przemyśle spożywczym stosowany przede wszystkim w produkcji słodyczy. Uznawany za nieszkodliwy, może powodować wzdęcia.

E 100 - kurkumina - barwnik pozyskiwany z rośliny kurkuma. Maksymalne dzienne spożycie wynosi 1 mg na kilogram masy ciała. Wpływ na zdrowie jest jeszcze nie do końca zbadany i ciężko znaleźć pewne informacje. Sama substancja uznawana jest za hamującą rozwój nowotworów ale przy bezpośrednim posypaniu, natomiast po przejściu procesu trawienia i dostaniu się do krwiobiegu, podejrzewana jest o zupełnie odwrotny skutek. Pozytywnym działaniem natomiast ma być poprawa zdrowia chorych na Alzheimera.

Podsumowując, kolejny raz spotykam produkt na półce "zdrowa żywność" z hasłem "bez cukru", który jest słodzony sztucznymi słodzikami. Czy to dobrze? Ja uważam że nie, gdyż zgubne skutki cukru są wszystkim znane a o działaniu słodzików nic pewnego nie wiadomo. Dlatego ja niechętnym okiem patrzę na wszystko słodzone słodzikami. Poza tym drugim ilościowo składnikiem jest tłuszcz utwardzony, który w mojej opinii jest bardzo niewskazany. Dlatego oznaczam Ciasteczka maślane SOLIDARNOŚĆ bez cukru jako ZAGROŻENIE.

niedziela, 11 listopada 2012

PIOTR i PAWEŁ sok pomarańczowy

Dzisiaj postanowiłem przedstawić coś co według mnie można rzadko spotkać w sklepie. Jako że często opisywałem szkodliwe napoje zdecydowałem się wrzucić coś godnego uwagi. Do oceny wziąłem sok pomarańczowy PIOTR i PAWEŁ na którym można znaleźć następujące informacje: sok pomarańczowy bezpośredni z owoców. Wzbogacony witaminą C. Pasteryzowany, bez dodatku cukru. Zawiera naturalnie występujące cukry.



Nie ma co podsumowywać, jest to najlepszy sok jaki znalazłem. Najważniejsze że jest produkowany bezpośrednio z owoców a nie z zagęszczonego soku (który też nie jest zły ale bezpośrednio wyciskany to jednak nie przetwarzany). Z tego powodu sok pomarańczowy PIOTR i PAWEŁ otrzymuje ode mnie status POLECANY.

piątek, 9 listopada 2012

KAMIS marynata w płynie - klasyczna z jałowcem

Dzisiaj wrzucam coś zupełnie innego a konkretnie marynatę. Jako że coraz więcej produktów w sklepach to tzw. produkty gotowe, które wystarczy tylko dodać do potrawy, zalać wodą, podgrzać itp. chcę zobaczyć co są one warte pod względem składu. Do oceny wziąłem marynatę w płynie KAMIS - klasyczną z jałowcem. Skład: woda, cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy, sól, ocet jabłkowy, skrobia modyfikowana, czosnek, powidło śliwkowe (śliwki, syrop glukozowo-fruktozowy, regulator kwasowości: kwas cytrynowy), cebula, gorczyca biała i czarna, kolendra, jałowiec, papryka ostra i słodka, pieprz czarny, liście laurowe, ziele angielskie, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, miód pszczeli, majeranek, koncentrat soku z czarnej marchwi, barwnik: E 150d.


Syrop glukozowo-fruktozowy - otrzymywany z kukurydzy przerobionej na skrobię kukurydzianą a dalej za pomocą enzymów lub kwasów w syrop. Aktualnie bardzo powszechny do słodzenia wszelkiego rodzaju napojów,  lodów, mlecznych napojów jak i mleka zagęszczonego, dżemów, galaretek, kompotów, wsadów owocowych do jogurtów i wielu innych. Ze względu, że dużo taniej producentom słodzić syropem niż zwykłym cukrem jesteśmy niestety narażeni na bardzo wiele skutków niepożądanych dla naszego organizmu. Jak dotąd ustalono że spożywanie dużych ilości produktów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy powoduje szybkie tycie i chroniczną otyłość gdyż fruktoza nastawia nasz organizm na produkcję tłuszczu, co najgorsze tłuszczu wokół naszych narządów. Ponadto syrop potęguje apetyt i stałe poczucie głodu, jest podejrzewany o powodowanie cukrzycy typu 2, podwyższa poziom złego cholesterolu LDL, może zwiększyć możliwość wystąpienia zespołu jelita drażliwego jak również zaćmy cukrzycowej.

E 150d - karmel amoniakalno-siarczynowy - podejrzany sztuczny barwnik, lepiej UNIKAĆ, więcej w artykule (LINK)

Kolejny produkt gotowy do kupienia w sklepie i natychmiastowego użycia - może i wygodne ale czy sensowne? Marynuję mięso, poszukałem też kilka przepisów w internecie no i w żadnym nie spotkałem cukru ani tym bardziej syropu glukozowo-fruktozowego. Patrząc na skład może i nie ma nie wiadomo jakich strasznych składników tylko z drugiej strony po co słodzenie takiej marynaty no i dodawanie barwnika. Według mnie już lepiej samemu się trochę postarać i zrobić marynatę. Nie zajmie to wiele czasu a nie będziemy niepotrzebnie pchać cukru i barwników. Marynacie w płynie KAMIS daję status niepolecanej.

czwartek, 8 listopada 2012

NAŁĘCZOWIANKA niegazowana ze smakiem cytryny

Jak obiecałem w jednym z wcześniejszych postów (napój POLARIS o smaku cytrynowym), wrócę kiedyś do tematu wód smakowych. Wtedy do oceny wziąłem produkt Biedronkowy, chyba ogólnie uważany za gorszy bo tańszy. Teraz postanowiłem zerknąć na powiedzmy "wyższą półkę" i do oceny wziąłem napój NAŁĘCZOWIANKA niegazowana ze smakiem cytrynowym. Skład wygląda następująco: naturalna woda mineralna Nałęczowianka (97%), syrop glukozowo-fruktozowy / cukier, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, naturalny aromat cytrynowy z innym aromatem naturalnym, naturalny aromat cytrusowy, substancje słodzące: acesulfam K i sukraloza. 


Syrop glukozowo-fruktozowy - otrzymywany z kukurydzy przerobionej na skrobię kukurydzianą a dalej za pomocą enzymów lub kwasów w syrop. Aktualnie bardzo powszechny do słodzenia wszelkiego rodzaju napojów,  lodów, mlecznych napojów jak i mleka zagęszczonego, dżemów, galaretek, kompotów, wsadów owocowych do jogurtów i wielu innych. Ze względu, że dużo taniej producentom słodzić syropem niż zwykłym cukrem jesteśmy niestety narażeni na bardzo wiele skutków niepożądanych dla naszego organizmu. Jak dotąd ustalono że spożywanie dużych ilości produktów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy powoduje szybkie tycie i chroniczną otyłość gdyż fruktoza nastawia nasz organizm na produkcję tłuszczu, co najgorsze tłuszczu wokół naszych narządów. Ponadto syrop potęguje apetyt i stałe poczucie głodu, jest podejrzewany o powodowanie cukrzycy typu 2, podwyższa poziom złego cholesterolu LDL, może zwiększyć możliwość wystąpienia zespołu jelita drażliwego jak również zaćmy cukrzycowej.

E 950 - acesulfam K -syntetyczny słodzik, dopuszczalna dzienna dawka to 15 mg na kg masy ciała, co najważniejsze jest uważany za nieszkodliwy ale niektórzy naukowcy twierdzą, że testy bezpieczeństwa nie były prawidłowo przeprowadzone i konieczne jest dalsze badanie. Znalazłem informację że spożywany w nadmiernych ilościach może prowadzić do białaczki, chorób układu nerwowego, raka płuc czy raka piersi !!!!

E 955 - sukraloza - słodzik niedostarczający kalorii do organizmu, sam w sobie nie jest niebezpieczny ale rozkłada się w organizmie na toksyczne chloroglukozę i chlorofruktozę. Podobną są one niebezpieczne ale w większych ilościach niż spożywane przez człowieka. Nadmierna ilość może powodować kurczenie się grasicy, powiększenie nerek i wątroby.


Wniosek według mnie jest tylko jeden - nieważne czy woda smakowa jest tańsza czy droższa skoro obie niestety niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Tak stwierdziłem w poście o wodzie POLARIS, w droższej wodzie po prostu dopłacimy za niezdrowe dodatki. Jak pamiętam reklamę Nałęczowianki to zwierzaki śpiewały "aż pić się chce, aż pić się chce", więc jak chcą to niech piją ale mnie do tego nie namówią. Oznaczam napój NAŁĘCZOWIANKA ze smakiem cytryny jako ZAGROŻENIE dla zdrowia.

wtorek, 6 listopada 2012

DANONE Natura z ziarnami zbóż

Dzisiaj postanowiłem zerknąć na tzw. zdrowszą żywność a konkretnie na jogurt. Jogurtów na półkach sklepowych jest zatrzesienie i w sumie nie wiadomo któy wybrać. Do koszyka wsadziłem DANONE Natura z ziarnami zbóż, którego skład wygląda tak: jogurt naturalny, cukier, rodzynki, sok jabłkowy, ziarna zbóż 0,8% (jęczmień, pszenica), miód, oligofruktoza, orzechy włoskie i laskowe, migdały, aromat.



Oligofruktoza - pomimo zagadkowej i w sumie podejrzanej nazwy nie mamy się czego obawiać. Składnik ten jest prebiotykiem, czyli nie ulega strawieniu przez układ pokarmowy, jest odporny na działanie enzymów trawiennych. Dopiero w jelicie grubym fermentuje stymulując przy tym rozwój pożytecznych grup bakterii i chroniąc przy tym organizm przed namnażaniem się bakterii chorobotwórczych.

Podsumowanie edytowane 28.11.2012r.
Po kilku uwagach i wymianach zdań na forach, tutaj w komentarzach jak również na mailu muszę zweryfikować swoją opinię na temat tego jogurtu. Chyba za szybko wystawiłem dobrą ocenę nie zwracając uwagi na niektóre aspekty produktu. Jak słusznie zwrócono mi uwagę, sporo w tym jogurcie jest cukru, który aspirujący do miana naturalnego mieć nie powinien. Występuje pod postacią klasyczną ale też soku jabłkowego i miodu. Można również zwrócić uwagę na niepotrzebne aromaty. W sumie lepiej już kupić stricte naturalny jogurt i wrzucić do niego musli i będzie zdrowiej. Dlatego DANONE Natura z ziarnami zbóż uznałbym za zdatny SPORADYCZNIE do konsumpcji.

niedziela, 4 listopada 2012

Napój pomarańczowy GARDEN

Wracam do tematu produktów do picia jako że nieodłącznie towarzyszą nam na sklepowych półkach a poźniej w domu. Na samym początku opisałem napój COSTA a dzisiaj postanowiłem ocenić jego głównego konkurenta. Do sprawdzenia wziąłem Napój pomarańczowy GARDEN, który ma następujący skład: woda, sok pomarańczowy odtworzony z zagęszczonego soku pomarańczowego (20%), cukier i/lub syrop glukozowo-fruktozowy, kwas cytrynowy i cytrynian trisodowy - regulatory kwasowości, pektyna - stabilizator, aromat, substancje słodzące: E 950, E 952 i E 954.

Syrop glukozowo-fruktozowy - otrzymywany z kukurydzy przerobionej na skrobię kukurydzianą a dalej za pomocą enzymów lub kwasów w syrop. Aktualnie bardzo powszechny do słodzenia wszelkiego rodzaju napojów,  lodów, mlecznych napojów jak i mleka zagęszczonego, dżemów, galaretek, kompotów, wsadów owocowych do jogurtów i wielu innych. Ze względu, że dużo taniej producentom słodzić syropem niż zwykłym cukrem jesteśmy niestety narażeni na bardzo wiele skutków niepożądanych dla naszego organizmu. Jak dotąd ustalono że spożywanie dużych ilości produktów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy powoduje szybkie tycie i chroniczną otyłość gdyż fruktoza nastawia nasz organizm na produkcję tłuszczu, co najgorsze tłuszczu wokół naszych narządów. Ponadto syrop potęguje apetyt i stałe poczucie głodu, jest podejrzewany o powodowanie cukrzycy typu 2, podwyższa poziom złego cholesterolu LDL, może zwiększyć możliwość wystąpienia zespołu jelita drażliwego jak również zaćmy cukrzycowej.

E 331 - cytrynian sodu - sól sodowa kwasu cytrynowego, stosowana w wielu produktach na rynku. Cytryniany tak jak i kwas cytrynowy to naturalny składnik ludzkiego ciała, są rozkładane i przyswajane bez efektów ubocznych.

E 440 - pektyna -  substancja żelująca wytwarzana ze skórki pomarańczowej i pulpy jabłkowej, stosowana w produkcji keczupu, marmolad, dżemów, majonezów i produktów mlecznych. Można ją nabyć nawet w sklepach spożywczych i przetwory owocowe robić w domu. Jest uważana za prozdrowotną a do spożycia jest dopuszczana w dowolnych ilościach.

E 950 - acesulfam K -syntetyczny słodzik, dopuszczalna dzienna dawka to 15 mg na kg masy ciała, co najważniejsze jest uważany za nieszkodliwy ale niektórzy naukowcy twierdzą, że testy bezpieczeństwa nie były prawidłowo przeprowadzone i konieczne jest dalsze badanie. Znalazłem informację że spożywany w nadmiernych ilościach może prowadzić do białaczki, chorób układu nerwowego, raka płuc czy raka piersi !!!!

E 952 - cyklaminian sodu - syntetyczna substancja słodząca, w testach na zwierzętach podawanie dużych dawek najpierw doprowadziło do powstania nowotworu lecz nowsze badania tego nie potwierdziły. Pojawiły się również informację, że częste stosowanie może doprowadzić do pogorszenia zdrowia przy takich chorobach jak Parkinson, epilepsja. Dopuszczalne dzienne spożycie to 11 mg na kilogram masy ciała. Ze względu na powyższe informacje, mimo że nie do końca pewne, lepiej znacznie ograniczyć jego stosowanie a najlepiej wykluczyć.
E 954 - sacharynian sodu -sztuczny słodzik, znacznie ok. 300-500 razy słodszy od cukru, ma nie powodować próchnicy i nie posiada własności odżywczych. Ma metaliczny posmak, który jest maskowany innymi słodzikami np. cyklaminianem. Dodawany do wielu produktów spożywczych np. deserów, wyrobów cukierniczych, napojów bezalkoholowych czy produktów dietetycznych. Maksymalna dzienna dawka spożycia do 5 mg na kilogram masy ciała. W wiadomościach o szkodliwości sacharynianu  nie ma nic pewnego. W latach 60 i 70 był uznawany za rakotwórczy i w niektórych państwach zakazany (np. Kanadzie) natomiast w USA wymagano podawania informacji na produktach o możliwym działaniu rakotwórczym (nowotwór pęcherza). Kolejne badania nie dały jednak jednoznacznej odpowiedzi. Jak dla mnie nie warto ryzykować i lepiej nie spożywać.

Podsumowując - tragedia, jeszcze bezczelny napis na opakowaniu "prosto z sadu" no chyba że w owym sadzie żyje jakiś chemik. W środku syrop glukozowo-fruktozowy no i sztuczne słodziki i za ten napój nie dam złamanego grosza nawet i wszystkim czytającym odradzam spożywanie. Napój pomarańczowy GARDEN oznaczam jako ZAGROŻENIE dla zdrowia.

sobota, 3 listopada 2012

Dżem wiśniowy - pomoc UE

Dzisiaj coś z produktów niedostępnych na rynku, przynajmniej oficjalnie. Udało mi się zdobyć pusty słoik po dżemie wiśniowym z pomocy Unii Europejskiej wyprodukowany przez Stoczek Sp. z o.o. Skład: syrop glukozowo-fruktozowy, wiśnie, woda, cukier, pektyna - substancja zagęszczająca, kwas cytrynowy - regulator kwasowości.

Syrop glukozowo-fruktozowy - otrzymywany z kukurydzy przerobionej na skrobię kukurydzianą a dalej za pomocą enzymów lub kwasów w syrop. Aktualnie bardzo powszechny do słodzenia wszelkiego rodzaju napojów,  lodów, mlecznych napojów jak i mleka zagęszczonego, dżemów, galaretek, kompotów, wsadów owocowych do jogurtów i wielu innych. Ze względu, że dużo taniej producentom słodzić syropem niż zwykłym cukrem jesteśmy niestety narażeni na bardzo wiele skutków niepożądanych dla naszego organizmu. Jak dotąd ustalono że spożywanie dużych ilości produktów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy powoduje szybkie tycie i chroniczną otyłość gdyż fruktoza nastawia nasz organizm na produkcję tłuszczu, co najgorsze tłuszczu wokół naszych narządów. Ponadto syrop potęguje apetyt i stałe poczucie głodu, jest podejrzewany o powodowanie cukrzycy typu 2, podwyższa poziom złego cholesterolu LDL, może zwiększyć możliwość wystąpienia zespołu jelita drażliwego jak również zaćmy cukrzycowej.

E 440 - pektyna -  substancja żelująca wytwarzana ze skórki pomarańczowej i pulpy jabłkowej, stosowana w produkcji keczupu, marmolad, dżemów, majonezów i produktów mlecznych. Można ją nabyć nawet w sklepach spożywczych i przetwory owocowe robić w domu. Jest uważana za prozdrowotną a do spożycia jest dopuszczana w dowolnych ilościach.

Szczerze powiedziawszy spodziewałem się czegoś lepszego w ramach pomocy socjalnej. Porównując do poprzednio ocenianych dżemów do których owoce były z dodatkiem syropu glukozowo-fruktozowego tak w tym produkcie jest niestety odwrotnie. Jest na pewno lepszy od dżemów słodzonych sztucznymi słodzikami ale jednak. Moim zdaniem produkty z pomocy socjalnej powinny być jednak trochę lepsze jakościowo a jednak chyba szkoda pieniędzy żeby dla potrzebujących zrobić coś porządniejszego. Produktu nie oceniam jako że nie jest dostępny do kupienia w sklepach. Chciałem zwrócić uwagę na jakość produktu przeznaczonego na pomoc najbiedniejszym.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...