wtorek, 18 września 2012

Napój niegazowany POLARIS o smaku cytrynowym

Może to kolejna rzecz do picia na moim blogu ale uważam że akurat na te produkty należy zwrócić baczną uwagę gdyż w najczęściej w nich są ukryte szkodliwe związki. Może już nie ma dużych upałów i wody pijemy coraz mniej ale temat będzie aktualny również za rok więc warto się przyjrzeć. Postanowiłem obadać wody smakowe jako te które u wielu zastąpiły zwykłą wodę mineralną. Do sprawdzenia trafił napój niegazowany POLARIS o smaku cytrynowym na bazie naturalnej wody mineralnej z Biedronki. Jej skład wygląda następująco: naturalna woda mineralna, cukier, regulator kwasowości - kwas cytrynowy, naturalny aromat cytrynowy,substancja konserwująca: benzoesan sodu, substancje słodzące: aspartam, acesulfam K.

E 211 - benzoesan sodu - organiczny związek chemiczny stosowany jako środek konserwujący żywność, m.in. przetwory owocowe i warzywne, konserwy, napoje gazowane czy margaryny. Główne zarzuty dotyczące benzoesanu sodu to drażniące działanie na śluzówkę żołądka (dlatego muszą na niego uważać osoby chorujące na wrzody żołądka). Ponadto w połączeniu z witaminą C (E 300) może przekształcać się w rakotwórczy benzen(napoje gazowane). Jest również podejrzewany o niszczenie mitochondriów komórek co może powodować ich degenerację i być przyczyną choroby Parkinsona czy marskości wątroby. Jest pozwiązywany z wieloma chorobami pojawiającymi się w późniejszym wieku. 

E951 - aspartam - potencjalne ZAGROŻENIE, zapraszam do przeczytania mojego artykułu o aspratamie (LINK)

E 950 - acesulfam K -syntetyczny słodzik, dopuszczalna dzienna dawka to 15 mg na kg masy ciała, co najważniejsze jest uważany za nieszkodliwy ale niektórzy naukowcy twierdzą, że testy bezpieczeństwa nie były prawidłowo przeprowadzone i konieczne jest dalsze badanie. Znalazłem informację że spożywany w nadmiernych ilościach może prowadzić do białaczki, chorób układu nerwowego, raka płuc czy raka piersi !!!!

Jak widać powyżej nie taka woda mineralna zdrowa jak nam się wydaje - oczywiście smakowa woda mineralna. Zamiast faszerować się przedstawionymi powyżej substancjami już lepiej wrócić do zwykłej wody mineralnej. Jeżeli już musimy mieć smakową to lepiej kupmy zwykłą wodę i wciśnijmy do niej cytrynę. Szkoda zdrowia na picie i trawienie tych sztuczności. Ze względu na niebezpiecznie składniki  napój POLARIS o smaku cytrynowym otrzymuje od mnie oznaczenie: ZAGROŻENIE dla zdrowia. Ze względu że POLARIS to jedna z tańszych wód smakowych na rynku, niedługo opublikuję dla porównania coś z wyższej półki i przekonamy się czy kupując droższą wodę nie płacimy więcej tylko za samą markę a dodatki dostaniemy gratis.

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...