sobota, 1 września 2012

Dżemy truskawkowe - porównanie

Będąc dziś na zakupach zachciało mi się kupić dżem truskawkowy i pierwsze do czego przystąpiłem to analiza składu, z powodu wiadomego - o dżemach kupnych czytałem dużo niepochlebnych opinii. Do analizy wybrałem dwa dżemy ale nie wykluczone że jeśli znajdę jakieś ciekawe produkty będą one umieszczone na blogu.


Pierwszy z dżemów to produkt firmy ŁOWICZ, znanego producenta wielu przetworów. Przystąpmy do przedstawienia składu: truskawki, cukier, woda, syrop glukozowo-fruktozowy, substancja żelująca - pektyna, substancja zagęszczająca - guma guar, regulatory kwasowości: kwas cytrynowy i cytrynian trisodowy, witamina C - przeciwutleniacz. Sporządzono z 40 g owoców na 100 g produktu.

Syrop glukozowo-fruktozowy - otrzymywany z kukurydzy przerobionej na skrobię kukurydzianą a dalej za pomocą enzymów lub kwasów w syrop. Aktualnie bardzo powszechny do słodzenia wszelkiego rodzaju napojów,  lodów, mlecznych napojów jak i mleka zagęszczonego, dżemów, galaretek, kompotów, wsadów owocowych do jogurtów i wielu innych. Ze względu, że dużo taniej producentom słodzić syropem niż zwykłym cukrem jesteśmy niestety narażeni na bardzo wiele skutków niepożądanych dla naszego organizmu. Jak dotąd ustalono że spożywanie dużych ilości produktów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy powoduje szybkie tycie i chroniczną otyłość gdyż fruktoza nastawia nasz organizm na produkcję tłuszczu, co najgorsze tłuszczu wokół naszych narządów. Ponadto syrop potęguje apetyt i stałe poczucie głodu, jest podejrzewany o powodowanie cukrzycy typu 2, podwyższa poziom złego cholesterolu LDL, może zwiększyć możliwość wystąpienia zespołu jelita drażliwego jak również zaćmy cukrzycowej.

E 440 - pektyna -  substancja żelująca wytwarzana ze skórki pomarańczowej i pulpy jabłkowej, stosowana w produkcji keczupu, marmolad, dżemów, majonezów i produktów mlecznych. Można ją nabyć nawet w sklepach spożywczych i przetwory owocowe robić w domu. Jest uważana za prozdrowotną a do spożycia jest dopuszczana w dowolnych ilościach. 

E 412 - guma guar - naturalna substancja wytwarzana z drzewa Cyamopsis tetragonolobus, stosowana jako zagęstnik przy produkcji dżemów, żywności bezglutenowej i niskokalorycznej, płatków zbożowych, kaszek, serów homogenizowanych, kremów do smarowania pieczywa oraz wypieków. Nie ma określonej normy spożycia, a guma guar jest zaliczana do substancji bezpiecznych jednak zbyt duże spożycie może powodować wzdęcia, biegunkę czy mdłości.Jako drugi do porównania wybrałem dżem firmy FENETRA, osobiście przyznam mi nieznanej a podejrzewam że większości czytelników również. Skład: truskawki, cukier, substancja żelująca - pektyna, substancja zagęszczająca - guma guar, regulator kwasowości - kwas cytrynowy. Sporządzono z 46 g owoców na 100 g produktu.

Pektyna i guma guar - jak wyżej.Porównując te dwa produkty doszedłem do wniosku, że osobiście poleciłbym jednak produkt dużo mniej znanej firmy FENETRA. Po pierwsze, nie zawiera syropu glukozowo-fruktozowego (na którego obecność w żywności jestem przeczulony) a po drugie jest wyprodukowana z większej ilości owoców. Jak widać należy zaznajamiać się z etykietami produktów, szybką analizą w sklepie można wybrać produkt lepszy (moim zdaniem) oraz TAŃSZY co jest równie ważne.

WAŻNE. Zajrzyj parę postów wyżej - znajdziesz dżem którego lepiej się wystrzegać. (LINK)

11 komentarzy:

 1. Jako drugi do porównania wybrałem dżem firmy FENETRA, osobiście przyznam mi nieznanej a podejrzewam że większości czytelników również. Skład: truskawki, cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, .............

  Za chwilkę piszesz "Porównując te dwa produkty doszedłem do wniosku, że osobiście poleciłbym jednak produkt dużo mniej znanej firmy FENETRA. Po pierwsze, nie zawiera syropu glukozowo-fruktozowego (na którego obecność w żywności jestem przeczulony)

  O co chodzi? Czytanie bez zrozumienia? Czy zwykła niechlujność w prowadzeniu testu? A może ja nie widzę "syropu" w składzie dżemu Fenera?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Syropu glukozowo-fruktozowego w dżemie FENETRA nie ma. Chcąc skrócić sobie drogę skopiowałem skład z Łowicza bo jest podobny i pousuwałem składniki nie występujące, a przez niedopatrzenie nie wywaliłem syropu. Trochę gapiostwa ale dzięki za informację. Cieszę się że ktoś to czyta w ogóle. Pozdrawiam

   Usuń
 2. Fajny blog, gratki i wytrwałości w prowadzeniu tego dalej.

  Co prawda i ja czytam uważnie etykiety, ale czasem nie mogę się oprzeć wrażeniu, że coś z nimi jest nie teges, a szczególnie w przypadku mniej znanych producentów.
  Przeglądałem niedawno w jakimś hipermarkecie i dżemy, i konserwy mięsne i w niektóre rzeczy trudno uwierzyć - np. gdy większość deklaruje na etykiecie różnego rodzaju konserwanty i poprawiacze smaku, mniej lub bardziej przyjazne zdrowiu, to czasem trafi się jakiś, zwykle mniej znanej marki i często tani, którego skład jest "czysty". Czy to tylko moje paranoje, czy ktoś miewa podobne wrażenia?

  Podobno kary za podawanie błędnych informacji o składzie, zagrożeniach, itp. są drakońskie i mamy od tego odpowiednie urzędy, ale oszuści byli zawsze i będą nadal.
  Ale to już chyba temat na inny blog.

  W każdym razie proponowałbym bardziej krytycznie podchodzić do tego, co na etykietach deklarują producenci. To może nie tyle uwaga do autora bloga, bo na czymś się przecież musi oprzeć, a i ma pewnie ograniczone możliwości weryfikacji, ale sugestia dla wszystkich czytaczy etykiet.
  Jasne, coś trzeba jeść ;) ale starajmy się w miarę możliwości kupować produkty jak najmniej przetworzone.

  OdpowiedzUsuń
 3. ..ludzie a cukier to nie trucizna. Te wszystkie dzemy,galaretki i inne to sam cukier (biala smierc). W 100g dzemu to 60g to cukier.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie społeczeństwo jest świadome szkodliwości cukru, natomiast co się kryje pod tajemniczym np. E 951 już nie. Dlatego skupiam się raczej na złej chemii niż na oczywistych rzeczach. Tym postem chciałem zwrócić uwagę że na szybko porównując dwa produkty można wybrać ten lepszy pod względem składu.

   Usuń
 4. Po dżemie Łowicza moje dziecko dostało takiego ataku złości i nadruchliwości, że musiałam uciec do łazienki z młodszym. Okazało się, że jest to reakcja na syrop fruktozowo-glukozowy. W sumie to powinnam podziękować tej firmie za jej wyroby, bo gdyby nie ich dżem to bym nie znalazła winowajcy dziwnego zachowania dziecka. Bo zachowywał się tak niekiedy (nadpobudliwość psychoruchowa) ale nie mogłam zrozumieć dlaczego. Od kiedy wyeliminowaliśmy z diety syrop nastąpiła radykalna poprawa zachowania.

  OdpowiedzUsuń
 5. W jakim sklepie można znaleźć ten dżem FENETRA ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mieszkam na Podkarpaciu i tam jest dostępny. Firma jest z Mrowli i nie wiem jak daleko sięga z produktami.

   Usuń
 6. ja kupuje ŁOWICZ 100% owoców, bez cukru bez syropu glu-fruk. i dotego na 100g proeduktu jest 100g owoców.

  OdpowiedzUsuń
 7. Terai lowicz ma taką serię dżemow: 100g owoców na 100g produktu! Żadnego cukru, syropu g-f itp. Bardzo polecam!!

  OdpowiedzUsuń
 8. Aleksandra: Pewnie piszesz o dżemie na którym etykieta mówi: 100% owoców. Niestety to jest jawne kłamstwo!!! Własnie mam przed sobą wariant truskawkowy i czytam: 100% z owoców truskawki. Niby OK ale... po "wniknięciu" w etykietę odnajduję: pektyny, zagęszczony sok jabłkowy, zagęszczony sok cytrynowy. Rozumiem, że producent "zapominał" o tych dodatkach? Ja zadam jeszcze jedno pytanie: czy pektyny pochodzą z owoców czy są sztuczne? Pozdrawiam. JacekM

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...