poniedziałek, 27 maja 2013

DESELLA - deser mleczny orzechowy

Ostatnio przechadzając się po "Stonce" w celu upolowania czegoś na bloga, zainteresowałem się ladą chłodniczą i przeróżnymi produktami pseudomlecznymi. Już dawno zauważyłem że bardzo szybko rozwija się segment deserów w postaci puddingów, pianek i innych takich. Postanowiłem zrobić małe porównanie produktów "Stonkowych" z produktami ze standardowego spożywczaka. Na pierwszy ogień DESELLA deser mleczny orzechowy z bitą śmietaną o smaku orzechowym; skład: mleko odtłuszczone (61%), śmietanka (11%), serwatka, syrop glukozowo-fruktozowy, cukier, skrobia modyfikowana kukurydziana,  pasta orzechowa (0,5%), kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu, substancje zagęszczające: karagen i guma guar, syrop karmelowy z cukru, żelatyna wołowa, emulgator E 472, aromat, sól.

Syrop glukozowo-fruktozowy - otrzymywany z kukurydzy przerobionej na skrobię kukurydzianą a dalej za pomocą enzymów lub kwasów w syrop. Aktualnie bardzo powszechny do słodzenia wszelkiego rodzaju napojów,  lodów, mlecznych napojów jak i mleka zagęszczonego, dżemów, galaretek, kompotów, wsadów owocowych do jogurtów i wielu innych. Ze względu, że dużo taniej producentom słodzić syropem niż zwykłym cukrem jesteśmy niestety narażeni na bardzo wiele skutków niepożądanych dla naszego organizmu. Jak dotąd ustalono że spożywanie dużych ilości produktów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy powoduje szybkie tycie i chroniczną otyłość gdyż fruktoza nastawia nasz organizm na produkcję tłuszczu, co najgorsze tłuszczu wokół naszych narządów. Ponadto syrop potęguje apetyt i stałe poczucie głodu, jest podejrzewany o powodowanie cukrzycy typu 2, podwyższa poziom złego cholesterolu LDL, może zwiększyć możliwość wystąpienia zespołu jelita drażliwego jak również zaćmy cukrzycowej.

E 407 - karagen - w produktach spożywczych stosowany jako stabilizator i substancja zagęszczająca, stosowana w wędlinach, konserwach, mleku w proszku, lodach, dżemach, galaretkach, serkach twarogowych czy napojach mlecznych. Karagen jest bardzo kontrowersyjnym dodatkiem mimo że oficjalnie jest dopuszczony jako dodatek do żywności. W tym miejscu zaznaczę, że do żywności jest dodawany karagen natywny czyli nieszkodliwy ale ... według zachodnich badaczy staje się szkodliwy po przejściu procesów przetwórczych a później trawiennych. Jest oskarżany o zapalenia jelit, owrzodzenia, guzy, a także nowotwory. Ze względu na te niepokojące informacje zdecydowanie odradzam spożycie produktów zawierających karagen.

E 412 - guma guar - naturalna substancja wytwarzana z drzewa Cyamopsis tetragonolobus, stosowana jako zagęstnik przy produkcji dżemów, żywności bezglutenowej i niskokalorycznej, płatków zbożowych, kaszek, serów homogenizowanych, kremów do smarowania pieczywa oraz wypieków. Nie ma określonej normy spożycia, a guma guar jest zaliczana do substancji bezpiecznych jednak zbyt duże spożycie może powodować wzdęcia, biegunkę czy mdłości.

E 472b, E 472c - mono i diglicerydy kwasów tłuszczowych -  są to syntetyczne tłuszcze o składzie zbliżonym do naturalnego, wytwarzane z tłuszczu roślinnego. Pełnią funkcję emulgatorów lub stabilizatorów, stosowane głównie w słodyczach. Uważane za nieszkodliwe.

Podsumowując, produkt DESELLA deser mleczny mimo że ma z mlekiem troche wspólnego, niestety również ma w sobie mnóstwo cukru (w 3 postaciach) no i trochę konserwantów a szczególnie karagen, który jest mocno niepokojący.  Jeżeli chodzi o opinię o samym produkcie uznaję go za PODEJRZANY ale niedługo wrzucę post z odpowiednikiem tylko wyprodukowanym przez znaną światową markę, dzięki czemu przekonamy się czym te produkty będą się różniły oprócz ceny.

4 komentarze:

  1. świetny blog, proszę o jak najwięcej wpisów

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak podejrzewam ale żeby nie było to wyciągnę jakiegoś ZOTT-a albo inną Bakomę :D
    Zapał mnie nie opuszcza tylko czasu trochę mało ale mam nowe pomysły, nawet z przepisami na jakieś proste a zdrowe potrawy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy dobrze rozumiem, że gdyby w owym produkcie znajdował się cukier zamiast syropu glukozowo - fruktozowego produkt stałby się zdrowszy i mniej niebezpieczny?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Teoretycznie można się z tym zgodzić ale czy to czy to niezdrowe więc im mniej tym lepiej.

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...