środa, 29 maja 2013

Szynka Konserwowa KRAINA MIĘSA

Dzisiaj postanowiłem zaprezentować szynkę pakowaną ze Stonki-Biedronki. Mimo, że nie mam zaufania do produktów pakowanych i wędlinę zawsze kupuję z lady chłodniczej, do przyjrzenia się produktowi zachęcił mnie znak "Sokołów". Jako że w Biedronce wiele produktów jest wytwarzanych na zamówienie przez znanych producentów, możemy wbrew powszechnej opinii spodziewać się przyzwoitego produktu. Do oceny wziąłem Szynkę Konserwową KRAINA WĘDLIN wyprodukowaną przez Sokołów S.A. Skład: mięso wieprzowe z szynki (90%), woda, glukoza, sól kuchenna, stabilizatory: trifosforany, przeciwutleniacz: askorbinian sodu, substancja konserwująca: azotyn sodu. 


E 451 - trifosforan pentasodowy - sól sodowa wytwarzana syntetycznie, stosowany jako emulgator, stabilizator, regulator kwasowości czy substancja wiążąca, dodawana przede wszystkim do przetworów mięsnych, serków topionych, soli i innych. Maksymalna dzienna dawka  to 70 mg na kilogram masy ciała. Uznawany za nieszkodliwy jednak w nadmiernych ilościach może powodować nasilenie osteoporozy i problemy z metabolizmem.  

E 301 - askorbinian sodu - jest to sól sodowa kwasu askorbinowego czyli witaminy C, używany jako przeciwutleniacz i wzmacniacz smaku. Jest dodawany do mleka w proszku, mleka zagęszczonego, mrożonych i nieprzetworzonych owoców, warzyw, paczkowanego i mielonego mięsa i innych. Uznawany za nieszkodliwy i nie określono normy dziennego spożycia.  

E 250 - azotyn sodu - syntetycznie produkowany konserwant stosowany w produktach mięsnych. Dzienne spożycie nie powinno przekroczyć 0,06 mg na kilogram masy ciała. W dużych stężeniach może reagować z hemoglobiną i powodować zatrucie organizmu, prowadzić do astmy, zapalenia nerek, bólów i zawrotów głowy czy problemów behawioralnych. Co ważniejsze jest podejrzany o działanie rakotwórcze a w połączeniu z innymi związkami podczas procesu trawiennego może tworzyć nitrozoaminy czyli rakotwórcze związki powstające z reakcji azotynów z aminami. Jak narazie nitrozoaminie udowodniono działanie rakotwórcze u zwierząt natomiast u człowieka ze względu na niskie wchłanianie określenie zagrożenia jest utrudnione. Jakkolwiek dodatek ten należy uznać za niebezpieczny i najlepiej nie spożywać.

Jestem całkiem miło zaskoczony bo jednak najczęściej o produktach Biedronkowych słyszało się opinie że to straszna badziewie, jednak Szynka Konserwowa KRAINA WĘDLIN jest wyrobem całkiem PRZYZWOITYM i dla klientów Biedronki wartym zauważenia. Ma w składzie niepożądany azotyn sodu ale niestety obecnie wędlina bez niego się nie obejdzie, gdyż stanowi ochronę przed jadem kiełbasianym. Na pewno najlepsze są szynki przyrządzone domowym sposobem w wędzarni albo peklowane, jednak nie wszyscy mają możliwość dotarcia do takich wyrobów i są skazani na sklepy spożywcze. Wtedy od czasu do czasu możemy sięgnąć po omawiany produkt.

P.S.
Przy poście na temat Parówek z szynki SOKOŁÓW (LINK) pojawił się problem odnośnie użycia w nazwie i składzie informacji że parówki są z szynki. Dzisiejszy produkt również ma w składzie 90% mięsa z szynki czyli po prostu z tylnej części półtuszy wieprzowej (zaznaczonej na rysunku).


8 komentarzy:

 1. Ja unikam takich szynek

  OdpowiedzUsuń
 2. Trafiłam tu w gąszczu blogów z przepisami... Jestem mile zaskoczona, że można znaleźć też blog poświęcony jedzeniu od kuchni, dosłownie, od tej bardziej teoretycznej strony. Też staram się wiedzieć, co jem, ale jestem w temacie na razie kompletnie zielona!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam serdecznie. Staram się na ile mogę dodawać nowe wpisy i próbować uświadomić ludzi że należy czytać etykiety. Inaczej cwani producenci wcisną nam świństwo na każdym kroku.

   Usuń
 3. Używam tej szynki i jak narazie jest najlepszą szynką jaką do tej pory kupowałam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Większość produktów mięsnych z Biedronki jest całkiem przyzwoita ;) wolę tę szynkę od typowej "na wagę", gdzie skład jest napisany mikroskopijnym drukiem ;D

  OdpowiedzUsuń
 5. https://www.youtube.com/watch?v=MpurubdjRbU
  zobaczcie szynkę na wagę z biedronki

  OdpowiedzUsuń
 6. ja tam lubie szynki konserwowe, przynajmniej sklad może sobie każdy przeczytac, nie to co w tych na wage, a z produktow w biedronie to wybieram te od kani, jakos najbardziej mi smakuja :) Swoja droga – swietny blog :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziś przetestowałem jedną z wędlin tej firmy, wypadła całkiem nieźle, ale może ktoś znający temat skomentuje to od strony zdrowotnych właściwości składu?

  Tutaj test: http://testujemyjedzenie.pl/poledwica-lososiowa-bierdronki-test-opinie/

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...