piątek, 31 maja 2013

KUCHAREK przyprawa do zup i potraw

Powracam do tematu popularnych przypraw do zup i innych dań. Po opisie kostek rosołowych KNORR (LINK) postanowiłem wrzucić przyprawę nr 1 do zup czyli maggi lub coś co niezdarnie stara się ją przypominać. Według moich wiadomości oryginalna przyprawa maggi składa się głównie z lubczyku, zobaczymy więc jak w stosunku do oryginału wygląda przyprawa do zup i potraw KUCHAREK. Skład wygląda następująco: woda, sól, wzmacniacz smaku: glutaminian monosodowy, ocet, cukier, ekstrakt drożdżowy, aromaty. 

E 621 - glutaminian monosodowy (sodu) - dodatek do produktów wzmacniający smak, używany głownie w zupach w proszku i puszkach oraz niektórych wyrobach mięsnych, drobiowych, warzywnych czy rybnych. Pozytywną sprawą używania glutaminianu sodu jest zredukowanie ilości sodu w pożywieniu przy jednoczesnym zachwianiu smaku potraw. Setki badań potwierdziły że jest substancją bezpieczną dla konsumenta, jeżeli jest spożywany w zalecanych ilościach, jednak ... zbyt duże spożycie tego dodatku jest posądzane m.in. o bóle migrenowe, ślepotę, uderzenia gorąca czy wzmaganie astmy u chorych na nią. Może zawierać GMO.

Podsumowując, opisywana przyprawa do oryginalnej maggi  jest bardzo podobna, niestety tylko wyglądem opakowania oraz barwą i konsystencją płynu. Poza tym jest to woda z solą i glutaminianem sodu, więc stanowi duże zagrożenie dla naszego zdrowia. Wszyscy powinni znać szkodliwe działanie spożywanej w nadmiarze soli, do tego mamy glutaminian sodu który jest dodawany do bardzo dużej ilości produktów spożywczych i łatwo przekroczyć bezpieczne dawki spożycia, na koniec tajemniczy ekstrakt drożdżowy. Wobec tego przyprawa do zup i potraw KUCHAREK otrzymuje status ZAGROŻENIE a konsumenci ostrzeżenie i prośbę o bardziej przemyślane zakupy i czytanie etykiet.

3 komentarze:

  1. Ja zamiast tego używam od jakiegoś czasu sosu sojowego. Bez żadnych wzmacniaczy smaku, a smakowo to samo, nawet lepszy.

    OdpowiedzUsuń
  2. sos sojowy? a czy to nie jest czasem GMO?

    OdpowiedzUsuń
  3. GMO nie jest szkodliwe dla ludzi [jako tako] lecz dla środowiska tak bo zasadzone raz GMO nie wytępisz już z danego obszaru [rośliny są zdeformowane np. kwiaty i żaden owad ich nie zapyli] dlatego uprawa GMO jak na razie jest w dość egzotycznych zakątkach świata ale pewnie się to zmieni bo liczy się kasa dla koncernu np. zwierzęta w Polsce muszą być karmione odpowiednimi paszami szkoda tylko że jest to akurat GMO bo nabija się kasę na rozwój tej zmiany środowiska .... viva la monsanto -.-

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...