środa, 29 sierpnia 2012

HORTEX LEON - porównanie

Dziś zakupiłem dwa różne napoje LEON w kartonach ze słomką od HORTEXU i postanowiłem je porównać gdyż zaciekawił mnie skład obu. W sumie wyglądają podobnie, nie licząc motywów i kolorystyki opakowania reszta, jak rozmieszczenie napisów, logo itp. jest identyczna. 

Pierwszy z nich to napój LEON jabłka, wiśnie, poziomki. Producent informuje że jest wzbogacony o żelazo, witaminy, kwas foliowy oraz bez dodatków konserwujących. Skład wygląda następująco: soki z soków zagęszczonych: jabłkowy (72%), wiśniowy (2%), poziomkowy (1%); woda, cukier, aromat, witaminy: C, B 6, B 12, kwas foliowy; mleczan żelazawy.Ogólnie jak na napój skład wygląda bardzo przyzwoicie, słodzony cukrem a nie słodzikami, spora zawartość soków (75%) i jedyne co może niepokoić (niepotrzebnie) to ostatni składnik, wobec czego zamieszczam garść informacji.


E 585 - mleczan żelazawy - a w obecnym nazewnictwie mleczan żelaza (II), stosowany jako stabilizator, emulgator i środek wzmacniający kolor, ma dostarczać organizmowi żelazo, często spotykany w żywności dla niemowląt. Uznawany za nieszkodliwy ale dzienna dawka tego środka nie powinna być większa niż 0,8 mg na kilogram masy ciała


Drugi z zakupionych to nektar LEON jabłka, cytryny, banany. Producent określa produkt jako nektar częściowo z soków zagęszczonych. Skład: soki z soków zagęszczonych: jabłkowy (92%), cytrynowy (1%); przecier bananowy (7%); miód pszczeli, witamina C. W przypadku "żółtego" LEONA nie ma się do czego przyczepić gdyż wyprodukowano go z soków i przecieru i posłodzono miodem nie cukrem.

Podsumowując, do obu wyrobów HORTEXU nie ma się za bardzo o co przyczepić pod względem chemii. Wiadomo że "żółty" jest lepszy bo ma 100% zawartość soków/przecierów no i nie jest posłodzony cukrem tylko miodem. Postanowiłem napisać to krótkie porównanie żeby zwrócić uwagę że warto czytać składy produktów. Niby podobne opakowanie i jedna cena a jednak można wybrać ten zdrowszy. Dlatego LEON "żółty: otrzymuje status: POLECANY, natomiast LEON "czerwony" ma przyznaną ocenę: POZYTYWNY.

1 komentarz:

  1. ciekawe tylko jakim miodem jest posłodzony, jeśli syntetycznym do dalej jesteśmy w dupie

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...