czwartek, 30 sierpnia 2012

Pasta sandwicz z kurcząt DROSED

Dzisiaj pod lupę trafiła pasta sandwicz z kurcząt DROSED, podobno angielska. Na opakowaniu  logo "Polecane przez specjalistę od drobiu". Pomijając dalsze walory estetyczne na opakowaniu odszukuję skład, napisany zresztą mikroskopijną czcionką. Jednak przy użyciu lupy da się go odczytać: mięso oddzielone mechanicznie z kurcząt, woda, mięso z piersi kurcząt (ok. 15%) i skórki z kurcząt, skrobia ziemniaczana, mleko w proszku, sól, przyprawy naturalne, ekstrakty przypraw naturalnych, warzyw (seler) i owoców, hydrolizat białka sojowego, ekstrakt drożdżowy, wzmacniacze smaku: E-621, E-635, maltodekstryna, stabilizatory: kwas cytrynowy, karagen, przeciwutleniacz E-301. Zawartość surowców z kurcząt ok. 62%.

Mięso oddzielone mechanicznie - czyli tzw. MOM - rozdrobniona masa mięsno-tłuszczowa otrzymywana z elementów zwierzęcych, przeznaczona do jako składnik surowcowy do produkcji przetworów mięsnych. Przemysłowa produkcja MOM jest wykonywana przez odkastniarki oddzielające od kości resztki mięsa, które wcześniej rozdrabnia się na krajarce do kości a następnie sita oddzielają od siebie frakcję mięsną i kostną. Tak oddzielona papką, powiedzmy mięsna trafia do produktów spożywczych a w raz z nią drobne kawałki kości nieoddzielone przez sita, chrząstki, bardzo dużą ilość tłuszczu i inne badziewie. Z informacji wyszukanych przeze mnie skład MOM jest określany następująco: tkanka mięśniowa 39- 57%, tkanka łączna 36- 53%, tkanka kostna 1- 4%, chrząstki 1- 11%. Największe obok tłuszczu zastrzeżenia budzi tkanka kostna. W porównaniu do mięsa oddzielanego ręcznie, MOM zawiera dużo więcej tłuszczów, barwników hemowych czy jonów metali. O MOM można napisać dużo więcej ale chyba tyle wystarczy. Ja się nie godzę na faszerowanie zbędnym tłuszczem, drobinami kości i wieloma chemicznymi dodatkami które mają zakonserwować MOM.

 E 621 - glutaminian monosodowy (sodu) - dodatek do produktów wzmacniający smak, używany głownie w zupach w proszku i puszkach oraz niektórych wyrobach mięsnych, drobiowych, warzywnych czy rybnych. Pozytywną sprawą używania glutaminianu sodu jest zredukowanie ilości sodu w pożywieniu przy jednoczesnym zachiwaniu smaku potraw. Setki badań potwierdziły że jest substancją bezpieczną dla konsumenta, jeżeli jest spożywany w zalecanych ilościach, jednak ... zbyt duże spożycie tego dodatku jest posądzane m.in. o bóle migrenowe, ślepotę, uderzenia gorąca czy wzmaganie astmy u chorych na nią. Może zawierać GMO.

E 635 - rybonukleotydy disodowe - wzmacniacz smaku i zapachu, stosowany głównie w chipsach, ciastach w proszku, konserwach mięsnych, zup instant. Uważane za nieszkodliwe i nie mają określonej dziennej porcji spożycia. Spożywane w zbyt dużych ilościach mogą powodować nadpobudliwość.

Maltodekstryna - mieszanina poli- i oligosacharydów, występuje w postaci białego proszku. W produktach spożywczych ma zapobiegać krystalizacji sacharozy. Często stosowana w suplementach diety, wyrobach cukierniczych czy przetworach owocowych. Nie znalazłem nic o zagrożeniu dla zdrowia.

E 407 - karagen - w produktach spożywczych stosowany jako stabilizator i substancja zagęszczająca, stosowana w wędlinach, konserwach, mleku w proszku, lodach, dżemach, galaretkach, serkach twarogowych czy napojach mlecznych. Karagen jest bardzo kontrowersyjnym dodatkiem mimo że oficjalnie jest dopuszczony jako dodatek do żywności. W tym miejscu zaznaczę, że do żywności jest dodawany karagen natywny czyli nieszkodliwy ale ... według zachodnich badaczy staje się szkodliwy po przejściu procesów przetwórczych a później trawiennych. Jest oskarżany o zapalenia jelit, owrzodzenia, guzy, a także nowotwory. Ze względu na te niepokojące informacje zdecydowanie odradzam spożycie produktów zawierających karagen.

E 301 - askorbinian sodu - jest to sól sodowa kwasu askorbinowego czyli witaminy C, używany jako przeciwutleniacz i wzmacniacz smaku. Jest dodawany do mleka w proszku, mleka zagęszczonego, mrożonych i nieprzetworzonych owoców, warzyw, paczkowanego i mielonego mięsa i innych. Uznawany za nieszkodliwy i nie określono normy dziennego spożycia.

Czas na podsumowanie i jak widać powyżej, czas na ostrzeżenie niczego nieświadomych konsumentów co spożywają. Stanowczo odradzam ten pasztet jak również inne produkty zawierające MOM i karagen ale również lepiej wystrzegać się glutaminianu sodu.  Wracając do opakowania ocenianego produktu, odczytanie składu bez lupy jest możliwe dla ludzi z dobrym wzrokiem, innym polecam lupę. Nie wiem czy celem producenta była chęć utrudnienia odczytania składu ale tak czy inaczej nie ma się czym pochwalić. Jestem trochę zniesmaczony hasłem z opakowania "Polecane przez specjalistę od drobiu" bo według mnie jest to jakiś marny specjalista. Pastę sandwicz z kurcząt DROSED oznaczam jako ZAGROŻENIE.

6 komentarzy:

 1. Hello there! I just bought some of this because I liked the label, being English myself. So now I know - it' s
  some weird chicken paste that doesn't seem to be much more than what it says on the tin.

  I'm going to savour and enjoy it, but please don't tell mt girl friend or she'll go mental ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. dziękuję za to, że taka strona jest tworzona. Producenci pogarszają swoje produkty aby były tańsze, robią to za naszym przyzwoleniem ponieważ my to kupujemy z braku świadomości/ignorancji/wygody lub biedy. jeżeli spadnie sprzedaż produktów trujących dzięki wzrostowi swiadomości społecznej to wtedy może zmienią oni swoją politykę produkcji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecam teraz sprawdzić pasztety Podlaskie Drosed, bo oni mieli chyba jakąś "małą rewolucję" - obecnie na wszystkich opakowaniach widnieje duża wstawka "4 bez" (chwalą się czego produkt nie zawiera - m.in. dodatków "E", konserwantów itp.)

  OdpowiedzUsuń
 4. Polecam teraz sprawdzić pasztety Podlaskie Drosed, bo oni mieli chyba jakąś "małą rewolucję" - obecnie na wszystkich opakowaniach widnieje duża wstawka "4 bez" (chwalą się czego produkt nie zawiera - m.in. dodatków "E", konserwantów itp.)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dlaczego obecność maltodekstryny tak mnie martwi? Ponieważ podczas trawienia rozkłada się do glukozy. Działa jak cukier...No i co tu zrobić?

  OdpowiedzUsuń
 6. angielskiego nie lubie ale wcinam teraz belgijski ... mniam

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...