środa, 22 sierpnia 2012

Napój COSTA Jabłko

Kontynuując temat napojów postanowiłem przypatrzeć się innemu przedstawicielowi. Pod lupę trafi napój COSTA JABŁKO. Z opakowania możemy wyczytać krzykliwe hasło "super cena" lub "1 litr gratis" no i oczywiście dowiemy się że jest to "smak prosto z raju". Ale ważniejsze jest to co w środku opakowania a z etykiety możemy się dowiedzieć że w skład wchodzą: woda, sok jabłkowy (25%) z soku zagęszczonego, regulator kwasowości - kwas cytrynowy, aromat, witamina C, substancje słodzące: cyklaminian sodu, sukraloza, acesulfam K, barwnik - karmel. E 330 - Kwas cytrynowy - ulega rozkładowi i jest przysfajany przez oranizm bez efektów ubocznych. 

E 952 - Cyklaminian sodu - syntetyczna substancja słodząca, w testach na zwierzętach podawanie dużych dawek najpierw doprowadziło do powstania nowotworu lecz nowsze badania tego nie potwierdziły. Pojawiły się również informację, że częste stosowanie może doprowadzić do pogorszenia zdrowia przy takich chorobach jak Parkinson, epilepsja. Dopuszczalne dzienne spożycie to 11 mg na kilogram masy ciała. Ze względu na powyższe informacje, mimo że nie do końca pewne, lepiej znacznie ograniczyć jego stosowanie a najlepiej wykluczyć.
 
E 955 - sukraloza -słodzik niedostarczający kalorii do organizmu, sam w sobie nie jest niebezpieczny ale rozkłada się w organizmie na toksyczne chloroglukozę i chlorofruktozę. Podobną są one niebezpieczne ale w większych ilościach niż spożywane przez człowieka. Nadmierna ilość może powodować kurczenie się grasicy, powiększenie nerek i wątroby.

E 950 - acesulfam K -syntetyczny słodzik, dopuszczalna dzienna dawka to 15 mg na kg masy ciała, co najważniejsze jest uważany za nieszkodliwy ale niektórzy naukowcy twierdzą, że testy bezpieczeństwa nie były prawidłowo przeprowadzone i konieczne jest dalsze badanie. Znalazłem informację że spożywany w nadmiernych ilościach może prowadzić do białaczki, chorób układu nerwowego, raka płuc czy raka piersi !!!!

Podsumowując, ja osobiście wyeliminowałem wszystkie napoje tego typu. Nie tykam ich kijem nawet z metra bo są nafaszerowane słodzikami, które niby są nieszkodliwe ale sądzę że z tą nieszkodliwością nie wszystko jest do końca wyjaśnione.  Moja opinia: produkt NIEBEZPIECZNY.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...