niedziela, 14 października 2012

Piekarnia GALICYJSKA drożdżówka czekoladowa

Dzisiaj postanowiłem opisać drożdżówkę czekoladową pieczoną przez Piekarnię GALICYJSKĄ. Jest to drożdżówka paczkowana a nie sprzedawana luzem więc można spokojnie odczytać skład. Przedstawia się następująco: mąka pszenna, nadzienie cukiernicze czekoladowe 30% (woda, cukier, syrop glukozowy, substancje zagęszczające: skrobia modyfikowana, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloceluloza, odtłuszczony proszek kakaowy, aromat, regulator kwasowości: kwas winowy, sól, substancja konserwująca: sorbinian potasu, wanilina, barwnik: dwutlenek tytanu), cukier, tłuszcz roślinny utwardzony, masa jajowa, drożdże, serwatka w proszku, stabilizator: sorbitol, emulgatory: mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, glikol propylenowy, estry kwasów tłuszczowych i poliglicerolu, sole potasowe kwasów tłuszczowych, sól, regulator kwasowości: dwuoctan sodu, aromat identyczny z naturalnym, mąka łubinowa, konserwant: propionian wapnia, barwnik: beta karoten, enzymy.

 E 460 - celuloza mikrokrystaliczna - naturalna substancja wypełniająca w produktach o obniżonej zawartości tłuszczu, wypierająca w gastronomii skrobią i laktozę. Zaliczana do substancji nieszkodliwych, jest źródłem błonnika.

E 466 - karboksymetyloceluloza - półsyntetyczna pochodna celulozy, stosowana jako emulgator i substancja zagęszczająca. Produktów zagęszczonych karboksymetylocelulozą nie powinno się konserwować kwasem benzoesowym i sorbowym, a także ich solami sodowymi. Uznawana za substancję niegroźną ale nadmierne spożycie może powodować wzdęcia, zaparcia i biegunki.

E 334 - kwas winowy - organiczny związek występujący głównie w owocach np. w winogronach, stosowany jako regulator kwasowości oraz stabilizator barwy głównie w wyrobach cukierniczych. Ustalono że nie jest metabolizowany przez organizm i wydalany wraz z moczem bez skutków ubocznych.

E 202 - sorbinian potasu - środek konserwujący przeciwko grzybom i drożdżom, pozyskiwany z owoców jarzębiny, w produkcji na skalę przemysłową uzyskiwany poprzez metody chemiczne. Stosowany w wielu różnych rodzajach produktów. Dopuszczalne spożycie to 25 mg na kilogram masy ciała. Uważany za najbezpieczniejszy z substancji konserwujących, ewentualnie spożywany w za wysokich stężeniach może powodować drobne reakcje alergiczne czy problemy behawioralne.

E 171 - dwutlenek tytanu - biały naturalny barwnik, dodawany do szerokiej gamy produktów spożywczych. Uznany za bezpieczny bez określenia dziennej maksymalnej dawki.

Tłuszcz roślinny utwardzony (trans, uwodorniony) - ZAGROŻENIE (czytaj więcej)

E 420 - sorbitol - syntetyczna substancja słodząca stosowana też jako stabilizator, środek wiążący czy wypełniający. Dodawany jest do produktów niskokalorycznych, deserów mlecznych, lodów czy wyrobów piekarniczych. Zabronione jest dodawanie sorbitolu do napojów. Maksymalna dzienna dawka spożycia nie została określona a sodek jest uznawany za nieszkodliwy ale zbyt duże spożycie może powodować: biegunkę, skurcze jelit, wzdęcia czy dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Sorbitol może również zmniejszać lub zwiększać wchłananie lekarstw więc wpływa na ich skuteczność i toksyczność.
 
E 471 - glicerydy kwasów tłuszczowych - syntetyczne tłuszcze wytwarzane z glicerolu i kwasów tłuszczowych, głównie pochodzenia roślinnego. Przeciwdziałają oddzielaniu się tłuszczu w słodyczach, poprawiają smarowność margaryn czy zwiększają objętość i trwałość pieczywa. Uznawane za nieszkodliwe.

E 1520 - glikol propylenowy - syntetyczna substancja z grupy alkoholi, pełni funkcję rozpuszczalnika oraz środka regulującego wilgotność, dodawany głównie do wyrobów cukierniczych. Jest uznawany za nieszkodliwy, może ewentualnie powodować problemy skórne.

E 262 - octan sodu - sól sodowa kwasu octowego, obecnego większości owoców, stosowany jako środek konserwujący w wielu gałęziach przemysłu spożywczego. Dopuszczalne dzienne spożycie to 15 mg na kilogram masy ciała. Powinien być unikany na osoby cierpiące na tolerancję octu.

E 282 - propionian wapnia - sól wapniowa kwasu propionowego, naturalnego kwasu występującego w wielu produktach. Stosowany w pieczywie jako środek konserwujący przeciw grzybom. Nieszkodliwy.

W podsumowaniu napiszę że nigdy w życiu nie spodziewałbym się aż takiej listy składników w drożdżówce. Czytając krótkie opisy ww. składników (nie licząc tłuszczów roślinnych utwardzonych) można dojść do wniosku że nie jest tak źle bo są to substancje o znikomej szkodliwości. Jednak z drugiej strony do końca nie wiadomo czy nie reagują ze sobą i nie tworzą związków szkodliwych bo tego pewnie się nie bada na szeroką skalę. Uważam że nadmiar chemii w żywności należy ograniczać i w związku z tym oznaczam drożdżówkę czekoladową z Piekarni GALICYJSKIEJ jako produkt NIEPOLECANY.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...