poniedziałek, 1 października 2012

MONTE deser mleczny z czekoladą i orzechami

Na dziś przygotowałem coś z mlecznych deserów a konkretnie MONTE deser mleczny z czekoladą i orzechami firmy ZOTT. Niby taki dobry dla dzieci tylko co ma w środku? Skład przedstawia się następująco: mleko (49%), śmietanka, cukier, skrobia modyfikowana, kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu (0,8%)zmielone orzechy laskowe (0,5%), czekolada w proszku (0,5%), substancje zagęszczające: karagen, mączka chleba świętojańskiego, wapń, aromat.


E 407 - karagen - w produktach spożywczych stosowany jako stabilizator i substancja zagęszczająca, stosowana w wędlinach, konserwach, mleku w proszku, lodach, dżemach, galaretkach, serkach twarogowych czy napojach mlecznych. Karagen jest bardzo kontrowersyjnym dodatkiem mimo że oficjalnie jest dopuszczony jako dodatek do żywności. W tym miejscu zaznaczę, że do żywności jest dodawany karagen natywny czyli nieszkodliwy ale ... według zachodnich badaczy staje się szkodliwy po przejściu procesów przetwórczych a później trawiennych. Jest oskarżany o zapalenia jelit, owrzodzenia, guzy, a także nowotwory. Ze względu na te niepokojące informacje zdecydowanie odradzam spożycie produktów zawierających karagen.

E 410 - mączka chleba świętojańskiego (karob) - produkowana z drzewa świętojańskiego, stosowana  jako substancja zagęszczająca, stabilizator lub emulgator, używana w wielu produktach spożywczych. Uważany za nieszkodliwy, przy zbyt dużym spożyciu może ewentualnie powodować drobne problemy żołądkowe.

Niestety nie do końca mogę przyznać że MONTE deser mleczny z czekoladą i orzechami (opakowanie 150g) jest produktem bezpiecznym do spożycia. Tylko i wyłącznie za sprawą karagenu, który jako dodatek nie jest do końca przebadany i pojawiają się głosy że może być kancerogenny. Ze względu na powyższe daję MONTE status PODEJRZANY i życzyłbym sobie by tak duże firma jak ZOTT zrezygnowała z  kontrowersyjnego dodatku jakim jest karagen.

4 komentarze:

 1. Skrobia modyfikowana... mniam mniam gmo przetworzone aby lepiej się wchłaniało ...

  Ciekawe w jakiej postaci wapń i śmietanka - Przypuszczam że nie są to produkty z górnej półki.

  To jest kubek śmieci zaprawiony aromatem ... a aromaty robi się z ? ktoś wie ? http://www.mediweb.pl/nutrition/wyswietl_vad.php?id=487

  OdpowiedzUsuń
 2. Aby nie było, że karagen to samo zło:

  "Laboratory studies have shown carrageenans are extremely potent inhibitors of HPV infection in vitro and in animal challenge models.[15] Clinical trial results announced at the 2010 International Papillomavirus Conference held in Montreal, Canada indicate a carrageenan-based personal lubricant called Carraguard is effective for preventing HPV infection in women.[16] The clinical results suggest the use of carrageenan-based personal lubricant products, such as Divine No 9 and BIOglide[17] may likewise be effective for preventing HPV infection."

  Czyli nie jemy, tylko się smarujemy... ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Smarujemy monte?

   To by mogło być ciekawe, a parze. :D

   Usuń
 3. A cukier??????????????? Ten biały, za przeproszeniem, syf, dyskwalifikuje "Monte" na starcie. Zamiast monte proponuję zmiksować sobie banana z kakao i ksylitolem. BEZ CUKRU!!!!!!!!!!!! :))))

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...