piątek, 14 grudnia 2012

WODZISŁAW Galaretka niebieska i turkusowa

Z okazji zbliżających się świąt postanowiłem sprawdzić coś, co być może znajdzie się na świątecznym stole jako osłodzenie 12 dań wigilijnych. Chociaż równie dobrze może pojawić się na Sylwestrowych przyjęciach czy innego typu imprezach. Jako że galaretki są częstym składnikiem placków i różnego rodzaju deserów postanowiłem się nimi zając. Dzisiaj wziąłem do oceny dwie galaretki wieloowocowe produkcji firmy WODZISŁAW.


Galaretka niebieska - smak wieloowocowy: cukier, żelatyna, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, aromaty, błękit brylantowy.

E 133 - błękit brylantowy FCF - syntetyczny niebieski barwnik stosowany przy produkcji napojów, produktów z żelatyny, płatków śniadaniowych, deserów i kremów do ciast a nawet groszku konserwowego. Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 12,5 mg na kilogram masy ciała. Efekty niepożądane np. reakcje alergiczn, nasilenie astmy czy pokrzywki występują raczej rzadko. Nie ma zdecydowanego głosu co do jego rakotwórczości, według jednych instytucji nie jest czynnikiem rakotwórczym dla ludzi, według innych natomiast wykazuje niejednoznaczne działanie rakotwórcze. Ze względu na brak konkretnych informacji i samo podejrzenie o rakotwórczość zdecydowanie odradzam spożywanie produktów zawierających błękit brylantowy.


Galaretka Turkusowa - smak wieloowocowy: cukier, żelatyna, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, aromaty, kurkumina, błękit brylantowy. 

E 100 - kurkumina - barwnik pozyskiwany z rośliny kurkuma. Maksymalne dzienne spożycie wynosi 1 mg na kilogram masy ciała. Wpływ na zdrowie jest jeszcze nie do końca zbadany i ciężko znaleźć pewne informacje. Sama substancja uznawana jest za hamującą rozwój nowotworów ale przy bezpośrednim posypaniu, natomiast po przejściu procesu trawienia i dostaniu się do krwiobiegu, podejrzewana jest o zupełnie odwrotny skutek. Pozytywnym działaniem natomiast ma być poprawa zdrowia chorych na Alzheimera.

E 133 - błękit brylantowy FCF - jak wyżej

Podsumowując, stwierdzam że nie warto dla gości robić słodkości z tych galaretek. Niestety do produkcji użyto barwników niezbyt pożądanych w naszym organizmie. Wiem że spokojnie można znaleźć w sklepach lepsze galaretki do produkcji których użyto barwników naturalnych i apeluję by takich poszukać. Galaretki wieloowocowe WODZISŁAW turkusowa i niebieska, otrzymują ode mnie status NIEPOLECANE.


5 komentarzy:

 1. Czy możesz wskazać jakiekolwiek źródła mówiące o kancerogennym wpływie kurkuminy? Baza medline nic takiego nie zawiera (za to doniesień o działaniu antynowotworowym jest tam mnóstwo)...

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie, ta kurkumina też mnie zastanawia, bo o kurkumie wiele czytam jako o jednej ze zdrowszych przypraw o działaniu oczyszczającym, wzmacniającym i antynowotworowym. I to czytałam w pismach typu "Natura i ty" czy w książkach typu uleczyć nieuleczalne tudzież jak zapobiegać chorobom.

  Jagoda

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie by było gdyby było porównanie innych "niebieskich" galaretek. Bo jeśli ktoś chce koniecznie zrobić coś z niebieską galaretką to przez ten post nie kupi galaretki tej marki, a pojawia się pytanie czy w innych niebieskich galaretkach jest coś innego (inny skład)?

  zapraszam na filmowy melanż: http://filmowymelanz.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. e133 jest w płynach do mycia okien, proszkach do prania. mmmm same pyszności! <3 jeśli więc ktoś ma zamiar sięgnąć po galaretkę zawierającą cały układ okresowy pierwiastków, to polecam barwioną naturalnie. chociaż nie spotkałam się nigdy z niebieską galaretką bez e133 lub 131.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...