niedziela, 2 grudnia 2012

Syrop HERBAPOL żurawina z witaminą C

Temat syropów, mogących służyć do picia z herbatą lub być rozcieńczany z wodą podjąłem już 2 razy. Jako jeden z pierwszych postów na blogu pojawił się opis taniego i skandalicznie doprawionego szkodliwą chemią syropu VICTOR (LINK), następnie polecanego syropu HOLLINGER (LINK), który mogę zaliczyć spokojnie do zdrowej żywności. Dziś zająłem się syropem polskiej produkcji znanej marki. Do oceny sprawdziłem syrop HERBAPOL żurawina z witaminą C. Skład: cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy, woda, zagęszczony sok żurawinowy (2%), kwas cytrynowy - regulator kwasowości, zagęszczony sok aroniowy, witamina C - substancja wzbogacająca, aromat. 

Syrop glukozowo-fruktozowy - otrzymywany z kukurydzy przerobionej na skrobię kukurydzianą a dalej za pomocą enzymów lub kwasów w syrop. Aktualnie bardzo powszechny do słodzenia wszelkiego rodzaju napojów,  lodów, mlecznych napojów jak i mleka zagęszczonego, dżemów, galaretek, kompotów, wsadów owocowych do jogurtów i wielu innych. Ze względu, że dużo taniej producentom słodzić syropem niż zwykłym cukrem jesteśmy niestety narażeni na bardzo wiele skutków niepożądanych dla naszego organizmu. Jak dotąd ustalono że spożywanie dużych ilości produktów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy powoduje szybkie tycie i chroniczną otyłość gdyż fruktoza nastawia nasz organizm na produkcję tłuszczu, co najgorsze tłuszczu wokół naszych narządów. Ponadto syrop potęguje apetyt i stałe poczucie głodu, jest podejrzewany o powodowanie cukrzycy typu 2, podwyższa poziom złego cholesterolu LDL, może zwiększyć możliwość wystąpienia zespołu jelita drażliwego jak również zaćmy cukrzycowej.

Muszę napisać, że zawiodłem się na producencie, bo jednak uważałem go za solidną. Pewnie tylko sprawiała takie wrażenie. Niestety trzeba przyznać, że syrop HERBAPOL żurawina to cukier z wodą, podkoloryzowany sokiem i doprawiony aromatem. Muszę mu przyznać status NIEPOLECANY ale tylko z tego względu, że przynajmniej nie jest napikowany szkodliwą chemią jak syrop VICTOR. Poruszę jeszcze kwestię ceny, otóż syrop HERBAPOL kosztuje u mnie w sklepie 9,38 zł za 435ml czyli 21,56 zł za 1 litr. Nnatomiast bardzo dobry syrop HOLLINGER znalazłem w sklepach internetowych poniżej 30 zł za litr. Wniosek nasuwa się sam - naprawdę zdrowa żywność nie musi być dużo droższa, od zwykłej w sklepie.

3 komentarze:

 1. Prawdziwy będzie tylko sok, który zrobisz sam zasypując owoce cukrem i zlejesz gorący do butelek. Dwuskładnikowe pyszności z datą ważności do końca świata.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokladnie...a najlepiej, jak owoce pochodzic beda z eko-sadu

   Usuń
 2. Zawsze moja mama kupowała nam syropy Herbapolu, ale po tym jak zaczęli używać syropu glukozowo-fruktozowego straciłem do nich zaufanie i ja swoim dzieciom nie kupuję ich produktów.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...