sobota, 8 grudnia 2012

PIKOK parówki wieprzowe

Dzisiaj znów będę katował parówkami, ale tylko dlatego by zakończyć pewnie na jakiś czas ten segment produktów spożywczych. W tym poście ocenię PIKOK parówki wieprzowe z Lidla, dla porównania z ostatnio ocenianymi parówkami, też z tego sklepu. Dzisiejszy produkt posiada następujący skład: mięso wieprzowe (83%), woda, sól, glukoza, stabilizator: cytrynian sodu, difosforany (disodowy, tetrasodowy), przyprawy i ich ekstrakty, wzmacniacz smaku: glutaminian monosodowy, przeciwutleniacz: izoaskorbinan sodu, substancja konserwująca :azotyn sodu.

E 331 - cytrynian sodu - sól sodowa kwasu cytrynowego, stosowana w wielu produktach na rynku. Cytryniany tak jak i kwas cytrynowy to naturalny składnik ludzkiego ciała, są rozkładane i przyswajane bez efektów ubocznych. 

E 450 - difosforany - syntetyczne związki, używane jako stabilizatory, regulatory kwasowości czy emulgatory. Dodawane są głównie do przetworów mięsnych, aromatyzowanych napojów, mleka zagęszczonego, zup i herbat w proszku, chipsów, gumy do żucia. Zaliczane są do substancji nieszkodliwych, natomiast zbyt duże spożycie może skutkować zmniejszeniem przyswajalności żelaza, wapnia i magnezu jak też mieć negatywny wpływ na procesy metaboliczne.

E 621 - glutaminian monosodowy (sodu) - dodatek do produktów wzmacniający smak, używany głownie w zupach w proszku i puszkach oraz niektórych wyrobach mięsnych, drobiowych, warzywnych czy rybnych. Pozytywną sprawą używania glutaminianu sodu jest zredukowanie ilości sodu w pożywieniu przy jednoczesnym zachwianiu smaku potraw. Setki badań potwierdziły że jest substancją bezpieczną dla konsumenta, jeżeli jest spożywany w zalecanych ilościach, jednak ... zbyt duże spożycie tego dodatku jest posądzane m.in. o bóle migrenowe, ślepotę, uderzenia gorąca czy wzmaganie astmy u chorych na nią. Może zawierać GMO.

E 316 - izoaskorbinian sodu -  syntetyczny izomer kwasu askorbinowego czyli witaminy C, stosowany w produktach mięsnych jako przeciwutleniacz. Uznawany za nieszkodliwy ale nadmierne spożycie może powodować bóle głowy, nudności czy problemy z koncentracją.

E 250 - azotyn sodu - syntetycznie produkowany konserwant stosowany w produktach mięsnych. Dzienne spożycie nie powinno przekroczyć 0,06 mg na kilogram masy ciała. W dużych stężeniach może reagować z hemoglobiną i powodować zatrucie organizmu, prowadzić do astmy, zapalenia nerek, bólów i zawrotów głowy czy problemów behawioralnych. Co ważniejsze jest podejrzany o działanie rakotwórcze a w połączeniu z innymi związkami podczas procesu trawiennego może tworzyć nitrozoaminy czyli rakotwórcze związki powstające z reakcji azotynów z aminami. Jak narazie nitrozoaminie udowodniono działanie rakotwórcze u zwierząt natomiast u człowieka ze względu na niskie wchłanianie określenie zagrożenia jest utrudnione. Jakkolwiek dodatek ten należy uznać za niebezpieczny i najlepiej nie spożywać.

W porównaniu do wcześniej ocenianych parówek z Lidla, prezentują się znacznie lepiej. W porównaniu natomiast do wszystkich parówek ocenianych na blogu, na pewno nie przebiją parówek z szynki SOKOŁÓW, ale moim zdaniem są trochę lepsze od BERLINEK. Oczywiście nie wchodzę tutaj w walory smakowe bo to już kwestia subiektywna. Parówkom wieprzowym PIKOK, przyznaję ocenę DOSTATECZNĄ, na minus zaliczając glutaminian sodu, na plus natomiast nie stosowanie zapychaczy w postaci n.p. białka sojowego, które jak wiadomo wiąże się z GMO.

4 komentarze:

 1. Nie uważam, że ten produkt zasługuję na ocenę dostateczną. Osobiście uważam wszelkie kwasy/kwaski cytrynowe są rakotwórcze (informacje przewijają się na różnych serwisach, opinie lekarzy są podobne). Dodatkowo wszystkie azotyny sodu, glutaminiany - dyskwalifikuje produkt na wstępie. Dostateczny to za wysoka ocena. Proponuję mierny + (brak zapychaczy).
  Ps. czy dostaniemy info. nt. nabiału? Ser, jogurty, serki do kanapek? Ciekawe jest masło - samo w sobie posiada składnik rakotwórczy. Chleb, który jest rakotwórczy. Kurdę, a co nie jest??

  OdpowiedzUsuń
 2. Nic, co przetworzone nie jest zdrowe, a więc nie warto tego polecać. Wędliny sklepowe nigdy nie będą produktem korzystnym dla naszego organizmu, w ogóle mięso jako takie (a już zwłaszcza wieprzowe i wołowe) to nie najlepszy wybór konsumencki. Ale skoro już mowa o przetworzonych, konserwowanych, ulepszanych wyrobach wędliniarskich, to warto jeszcze zwrócić uwagę na opakowanie - na ogół foliowe, nasycane środkami konserwującymi. Jeśli sam produkt opatrzony jest etykietą "bez konserwantów", to wierzcie mi, że producent zatroszczył się, by takowe znalazły się w plastiku.

  OdpowiedzUsuń
 3. ale pikok jest ok, bo to po prostu lidlowska marka Henryka Kani, a od niego produkty sa dobrej jakość.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo kiepskie porównanie. Parówki Pikok są o ok. połowę tańsze od parówek z szynki Sokołowa, a jakością niewiele ustępują. Glutaminian sodu nie jest tak strasznym produktem, jak nam się wydaje. Także ocena powinna być dużo wyższa, ewentualnie powinna być dodatkowa ocena w kategorii cena/jakość.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...