piątek, 26 lipca 2013

MACZKI ciastka kruche z makiem ozdobione marmoladą o smaku truskawkowym



MACZKI ciastka kruche z makiem

Nie tak dawno na promocji natknąłem się na słodkie ciastka z marmoladą w naprawdę dobrej cenie. Jednak nawet na pierwszy rzut oka produkt produkt nie wzbudzał zaufania, bo jednak opakowanie przy pierwszym kontakcie może wyrobić taką wstępną ocenę produktu. Mnie od początku raziła niestaranie wydrukowana etykieta a skład był dosyć ciężki do odczytania, ale po dość długim spisywaniu w końcu się udało. Zobaczmy co mają do zaoferowania ciastka MACZKI wyprodukowano w UE dla ''AKMAN''.


Skład: maka pszenna, margaryna (oleje i tłuszcze roślinne utwardzone 80%, woda, emulgatory (E471, E475, E322), sól, regulator kwasowości (kwas cytrynowy), substancja konserwująca (sorbinian potasu), barwnik (annato), aromat), marmolada truskawkowa 15% (przeciery owocowe jabłkowy, truskawkowy, aroniowy), cukier, kwas cytrynowy - regulator kwasowości, guma guar - zagęstnik, koszenila - barwnik, aromat, sorbinian potasu- substancja konserwująca), skrobia ziemniaczana, mak niebieski - 5%, aromat, barwnik - annato

Tłuszcz roślinny utwardzony (trans, uwodorniony) - ZAGROŻENIE (czytaj więcej)

E471 - glicerydy kwasów tłuszczowych - syntetyczne tłuszcze wytwarzane z glicerolu i kwasów tłuszczowych, głównie pochodzenia roślinnego. Przeciwdziałają oddzielaniu się tłuszczu w słodyczach, poprawiają smarowność margaryn czy zwiększają objętość i trwałość pieczywa. Uznawane za nieszkodliwe.

E475 - estry kwasów tłuszczowych i poliglicerolu - połączenie poliglicerolu i normalnych tłuszczów, stosowane jako emulgator i stabilizator najczęściej w wyrobach piekarniczych. Należą do substancji nieszkodliwych i są metabolizowane jak normalne tłuszcze.

E322 - lecytyna sojowa - emulgator, stosowany na szeroką skalę w przemyśle spożywczym. Jest uznawana za nieszkodliwą a dzienne spożycie nie jest ograniczone normą. Jednak z informacji uzyskanych przeze mnie, praktycznie wszystkie obecne uprawy soi na świecie są genetycznie modyfikowane a lecytyna sojowa jest właśnie z tejże soi produkowana. Jak wiadomo kontrowersje wokół GMO są bardzo duże i nie ma 100% pewności że żywność modyfikowana jest bezpieczna dla ludzi. Ciekawostka: lecytyna sojowa jest mylnie traktowana jako wegetariańska - do jej produkcji używa się tłuszczu zwierzęcego.

E 202 - sorbinian potasu - środek konserwujący przeciwko grzybom i drożdżom, pozyskiwany z owoców jarzębiny, w produkcji na skalę przemysłową uzyskiwany poprzez metody chemiczne. Stosowany w wielu różnych rodzajach produktów. Dopuszczalne spożycie to 25 mg na kilogram masy ciała. Uważany za najbezpieczniejszy z substancji konserwujących, ewentualnie spożywany w za wysokich stężeniach może powodować drobne reakcje alergiczne czy problemy behawioralne.

E160b - annato - barwnik pozyskiwany naturalnie z nasion drzewa arnoty właściwej. Poza przemysłem spożywczym wykorzystywany również w produkcji farb, lakierów i sztucznych barwników. Dopuszczalne dzienne spożycie to 2,5 mg na kilogram masy ciała. Znalazłem informację że może powodować alergię i niskie ciśnienie u dorosłych a u dzieci bóle głowy.

E412 - guma guar - naturalna substancja wytwarzana z drzewa Cyamopsis tetragonolobus, stosowana jako zagęstnik przy produkcji dżemów, żywności bezglutenowej i niskokalorycznej, płatków zbożowych, kaszek, serów homogenizowanych, kremów do smarowania pieczywa oraz wypieków. Nie ma określonej normy spożycia, a guma guar jest zaliczana do substancji bezpiecznych jednak zbyt duże spożycie może powodować wzdęcia, biegunkę czy mdłości.

E120 - koszenila - LINK

Mówi się że to nie szata zdobi człowieka, analogicznie można stwierdzić że to nie opakowanie stanowi o produkcie. Ale niestety w tym przypadku można śmiało powiedzieć: jakie opakowanie taki wyrób. Pomijam już te wszystkie stabilizatory, zagęstniki i inne badziewia ale za ciastka które w znacznej większości składają się z tłuszczów utwardzonych to ja podziękuję. Produkt ciastka kruche MACZKI oznaczam jako NIEPOLECANY i radzę by najlepiej upiec sobie coś samemu. Już niedługo podrzucę jakiś prosty przepis na ciastka do poobiedniej kawy.

4 komentarze:

 1. Bardzo przydatna strona, ale mam pewne "ale" pisanie iż "kontrowersje wokół GMO są bardzo duże i nie ma 100% pewności że żywność modyfikowana jest bezpieczna dla ludzi" jest stwierdzeniem dziwnie zachowawczym, skoro wiadomo o szkodliwości GMO to nie ma co się zastanawiam tylko trzeba o tym trąbić, bo wszystkie konserwanty, stabilizatory itp to mały pikus przy GMO, polecam bardziej się w to wdrożyć, a na zachętę, albo może ku przestrodze, załączam jeden filmik (jeden z wielu o tej tematyce, miejmy świadomość, że to nas po prostu zabija. Brońmy się!!! chociaż w ten sposób, że o tym mówimy innym. pozdrawiam https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=T0nDwVf1Yg0

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to że coś jest zmodyfikowane genetycznie nie oznacza automatycznie, że jest szkodliwe, zależy jaki jest skutek danej modyfikacji, dlatego wszystkie takie organizmy powinny być dokładnie zbadane (m.in. przez odpowiednio długi okres czasu) zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży

   Usuń
 2. Dzisiaj trafiłam na tego bloga (przypadkiem) i już wiem, że będę wpadać cały czas. :)
  Pozdrawiam, J.

  OdpowiedzUsuń
 3. nie jem ciastem marki bez marki :P
  najlepiej upiec ciasteczka samemu :) nie dość, że smaczniej i zdrowiej to jeszcze mamy przyjemność z pieczenia :) <3

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...