poniedziałek, 22 lipca 2013

Śmietanka do kawy - w proszku


 Śmietanka do kawy - w proszku

Według statystyk około 80% Polaków regularnie pije kawę i mimo że nie jestem jednym z nich to zainteresował mnie produkt który jest notorycznie używany przez część kawoszów. Konkretnie chodzi o śmietankę do kawy w proszku - podobno sprawia że kawa jest zdrowsza. Z drugiej strony, już dawno temu słyszałem że to "sama chemia". Jako że chemia jest wszytko co jemy, postanowiłem sprawdzić, ile chemii ale tej niebezpiecznej, znajduje się w takiej niewinnej śmietance. Udało mi się ostatnio zorganizować (legalnie) jedną saszetkę z opakowania zbiorczego - na szczęście znajdowały się tam wszystkie potrzebne mi dane. Zapraszam do czytania.


Skład: syrop glukozowy, utwardzony tłuszcz roślinny, białko mleka, stabilizatory: E340(ii), E452(i), E332(ii), emulgatory: E472e, E481; przeciwzbrylacz E551, barwnik B-karoten E160a(ii).

Syrop glukozowy - zagęszczony roztwór cukrów prostych oraz niskocząsteczkowych wielocukrów poprzez hydrolizę skrobi, stosowany w przemyśle spożywczym.  Ten produkowany z pszenicy może działać alergicznie. Ponadto jest to monosacharyd więc szkodzi tak samo jak cukier czy syrop glukozowo-fruktozowy, więc powinniśmy unikać.

Tłuszcz roślinny utwardzony (trans, uwodorniony) - ZAGROŻENIE (czytaj więcej)

E340(ii) - fosforan potasowy - sól potasowa kwasu fosforowego, stosowana jako regulator kwasowości, środek przeciwzbrylający - mogą być dodawane do napojów alkoholowych, produktów mlecznych, przetworów, napojów energetyzujących, pieczywa cukierniczego i wyrobów ciastkarskich, aromatów spożywczych oraz tłuszczów zwierzęcych. zapobiega wysychaniu. Fosforany to sole niezbędne w organizmie, nie wywołują efektów ubocznych ale nadmierna ilość fosforanów w diecie może ograniczyć przyswajanie składników mineralnych.

E452 - polifosforan - syntetycznie wytwarzane sole sodowe i wapniowe,wykorzystywane jako emulgatory, stabilizatory czy regulatory kwasowości. Stosowane w wielu różnych produktach spożywczych. Maksymalna dzienna dawka to 70 mg na kilogram masy ciała. Uznawane za nieszkodliwe jednak w nadmiernych ilościach mogą powodować nasilenie osteoporozy i problemy z metabolizmem.

E332 - cytrynian potasu - sole kwasu cytrynowego, stosowane w wielu produktach na rynku. Cytryniany tak jak i kwas cytrynowy to naturalny składnik ludzkiego ciała, są rozkładane i przyswajane bez efektów ubocznych.

E472 - glicerydy kwasów tłuszczowych - są to syntetyczne tłuszcze o składzie zbliżonym do naturalnego, wytwarzane z tłuszczu roślinnego. Pełnią funkcję emulgatorów lub stabilizatorów, stosowane głównie w słodyczach. Uważane za nieszkodliwe.

E481 - stearyoilomleczan sodu - półsyntetyczny stabilizator i emulgator, otrzymywany przez połączenie kwasu mlekowego z kwasem stearynowym. Dodawany m.in. do słodyczy i wyrobów cukierniczych, konserw mięsnych i niskoprocentowych napojów alkoholowych. Dzienne spożycie nie powinno przekroczyć 20 mg na kilogram masy ciała. Uznawany za nieszkodliwy.

E551 - dwutlenek krzemu - składnik naturalnego pochodzenia, dodawany przede wszystkim do soli i jej zamienników, produktów spożywczych w postaci wysuszonej i sproszkowanej i przypraw. Zapobiega zbrylaniu się sypkich produktów spożywczych, ma działanie przeciw spieniające i klarujące. Zaliczany do substancji nieszkodliwych.

E160a - karoteny - naturalne barwniki, dla celów przemysłowych pozyskiwane z marchwi. Stosowane w wielu produktach spożywczych, nadający im barwę od żółtej do pomarańczowej. Nieszkodliwe a dodatkowo karoteny są dobrym źródłem witaminy A, lecz zbyt duże jej spożycie również nie jest pożądane dla organizmu.

Jak widać trzeba kunsztu w technologi produkcji żywności by z samych takich dziwnych składników wyprodukować śmietanę i to w proszku. Na szczęście kawy nie piję więc i nie będę konsumował tego wszystkiego co wymieniłem powyżej. Ze śmietaną nie ma to zresztą nic wspólnego oprócz mylącej nazwy na opakowaniu. Nie rozpisując się bo nie ma po co śmietankę do kawy w proszku (produkcji firmy PPH POLARIS z Kalisza) zaliczam do produktów NIEPOLECANYCH a samo jej używanie uważam za bezsensowne.

5 komentarzy:

 1. Z przodu ŚMIETANKA, z tyłu ZABIELACZ DO NAPOJÓW...

  OdpowiedzUsuń
 2. tyle chemii w tak niepozornym produkcie... ps- często odwiedzam Twojego bloga- wszystkie analizy składów są super napisane!czekam na kolejny post- pozdrowienia http://arienailandia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Cześć!
  A taką osobistą prośbę mam - mógłbyś może zerknąć na produkt o nazwie: WohHup Sos Słodkie Chilli, którego jestem fanem? Bo patrzę na etykietę i nic strasznego tam nie widzę, ale myślę, że twoje oko lepiej się tu przyda ;) .

  OdpowiedzUsuń
 4. No tak mleka mamy pod dostatkiem i każdej formie opakowania ale "wolimy "chemię

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...