niedziela, 28 lipca 2013

Ser a produkt seropodobny - zobacz różnicę


ser VS produkt seropodobny

Dzisiaj postanowiłem zaprezentować czym się różnią klasyczne sery (oczywiście sklepowe a nie domowe) a produkty seropodobne (na pewno wyróżniające się ceną). Z tymi pierwszymi mam kontakt dosyć częsty, tego drugiego spróbowałem dawno temu i to by pierwszy i ostatni raz. No ale jak pisałem już kiedyś, nie poruszam na blogu kwestii smaku lecz tylko składu produktu. Do oceny wybrałem dwa wyroby między którymi nie ma straszliwej różnicy cenowej, bo jednak jak przekonaliśmy się wiele razy - cena dużo mówi o jakości produktu.


Jako pierwszy ocenimy ser Złoty Mazur MLEKPOL: mleko pasteryzowane, sól, kultury bakterii mlekowych, stabilizator - chlorek wapnia, barwnik - beta karoten, annato, substancja konserwująca - azotan potasu. Cena na promocji ok. 16 zł/kg


E509 - chlorek wapnia - syntetyczny, naturalnie występuje w soli morskiej i kamiennej. Pełni funkcję stabilizatora, regulatrora kwasowości oraz poprawia zwięzłość produktu. Uznany za nieszkodliwy, nie ma dziennej dopuszczalnej dawki spożycia.

E160b - annato - barwnik pozyskiwany naturalnie z nasion drzewa arnoty właściwej. Poza przemysłem spożywczym wykorzystywany również w produkcji farb, lakierów i sztucznych barwników. Dopuszczalne dzienne spożycie to 2,5 mg na kilogram masy ciała. Znalazłem informację że może powodować alergię i niskie ciśnienie u dorosłych a u dzieci bóle głowy.

E252 - azotan potasu - naturalnie występujący minerał, pod postacią białego proszku służy jako środek konserwujący oraz utrwalacz koloru, stosowany najczęśćiej w serach i wyrobach mięsnych. Azotany są bezpieczne dla organizmu ale łatwo przekształcają się ale łątwo przechodzą w grożniejsze azotyny (pod wpływem ciepła, w żołądku). Te z kolei w wysokich stężeniach mogą reagować z hemoglobiną, prowadząc do zatrucia, powodować bóle i zawroty głowy, problemy behawioralne lub nasilać astmę. Dopuszczalna dzienna dawka to nie więcej niż 3,7mg na kilogram masy ciała. UWAGA. Azotan potasu nie jest dozwolony w produktach dla dzieci poniżej pierwszego roku życia.


Oceniony ser przyrównamy do produktu seropodobnego Perła z Warmii (produkcji firmy WARMIA): mleko odtłuszczone pasteryzowane, tłuszcz roślinny uwodorniony (26%), sól spożywcza, stabilizator - E509, substancja konserwująca E251, podpuszczka, kultury bakterii, barwnik - E160b. Cena standardowa ok. 14 zł/kg.

Tłuszcz roślinny utwardzony (trans, uwodorniony) - ZAGROŻENIE (czytaj więcej)  

E251 - azotan sodu -  tzw. saletra, syntetyczny konserwant stosowany w produkcji serów, mięs i wyrobó mięsnych oraz ryb. Azotany są bezpieczne dla organizmu ale łatwo przekształcają się ale łątwo przechodzą w grożniejsze azotyny (pod wpływem ciepła, w żołądku). Te z kolei w wysokich stężeniach mogą reagować z hemoglobiną, prowadząc do zatrucia, powodować bóle i zawroty głowy, problemy behawioralne lub nasilać astmę. Dopuszczalna dzienna dawka to nie więcej niż 3,7mg na kilogram masy ciała. UWAGA. Azotan potasu nie jest dozwolony w produktach dla dzieci poniżej pierwszego roku życia.

E160b - annato i E509 - chlorek wapnia - jak wyżej

Jak wynika z przedstawionych dowodów zdecydowanie lepiej wybrać ser. Najważniejsze, że ie zawiera tłuszczów utwardzanych które są zmorą nieświadomych konsumentów (występują w wielu rodzajach słodyczy i nie tylko). Specjalnie przedstawiłem ceny produktów - zostały zanotowane w dniu spisywania składów. Jak widać różnicy w cenie dużej nie ma a mimo, że nie chcę być stronniczy to w smaku jest znaczna. Oczywiście wtedy ser Złoty Mazur był na promocji więc jest tylko 2 zł/kg droższy od produktu seropodobnego. Standardowo cena tego sera to ok. 19 zł/kg więc różnica trochę większa ale jeżeli chodzi o kwestie zdrowotne to nawet nie zastanawiajmy się nad ceną.

9 komentarzy:

 1. zaczyna mnie przerażać chemia dookoła

  OdpowiedzUsuń
 2. produkt seropodobny... czego to ludzie nie wymyślą;/ trochę to wszystko się robi przerażające... co ja mówię, już dawno jest przerażające!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jak kupuję w markecie ser plastrowany przez nich i pakowany zawsze patrzę na składy... w przedziale cenowym 18-22zł/kg da się znaleźć sery żółte, które w składzie mają tylko mleko pasteryzowane, sól, kultury bakterii mlekowych. Bez konserwantów, substancji stabilizujący i innych dziwnych rzeczy.
  Niestety pozostaje czytać, czytać i jeszcze raz czytać bo to że w podanym wyżej przedziale cenowym pełno jest "serów" z milionem E ileśtam to da się przełknąć - w końcu nie najwyższa półka... ale jak widzę ser za 40-60zł/kg który ma listę składników dłuższą niż baton czekoladopodobny to ręce opadają.

  OdpowiedzUsuń
 4. Prawda jest taka, ze coraz częściej i więcej jest chemii. Sery to 1/2 biedy. Warto czytac składy wędlin itp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wlasnie, moglbys przeanalizować sklad wedlin, takich popularniejszych - tania z biedronki vs jakas drozsza vs superdroga (krakowski ktedens np)

   Usuń
 5. nie wiem czy to cos wnosi do tematu ale dalem troche tego seropodobnego kotu i wlasnie mi zdechł

  OdpowiedzUsuń
 6. Bzdury na temat izomerów trans. Uwodorniony tłuszcz ich nie może zawierać, ponieważ nie jest to możliwe w tłuszczach nasyconych (całkowicie uwodornionych). Izomery trans mogą byc tworzone tylko i wyłącznie w CZĘŚCIOWO uwodornionych tłuszczach (gdzie część wiązań C=C nie uległa wysyceniu wodorem i możliwa jest izomeryzacja, tj. obrót węgli względem wiązania).

  OdpowiedzUsuń
 7. Po zjedzeniu 4 paluszków serowych, które miały w składzie annato mało nie wylądowałem na tamtym świecie ! Miałem wstrząs anafilaktyczny ! Nigdy wcześniej nie miałem takich objawów ! Ludzie ! Uważajcie co jecie !

  OdpowiedzUsuń
 8. NIEKIEDY zawierają chlorek wapnia??? Sery krajowych producentów ZAWSZE!!! Chlorek wapnia służy do posypywania jezdni w zimie aby nie zamarzała. Ostatnia zima była lekka, więc teraz walą chlorek wapnia do serów i jest to z pewnością chlorek "wypadowy" - tak jak niedawno sól do mięs i wędlin. Nie kupujcie tego - może to oduczy producentów. Jak dotychczas to tylko w składzie serów Hochland nie znalazłem tego świństwa.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...