czwartek, 18 lipca 2013

TYMBARK owoce świata - granat


Napój TYMBARK owoce świata - granat


Jako że lato w pełni, stan magazynowy napojów chłodzących powinien być zawsze na plusie. W sklepie mamy do wybory kilka metrów kwadratowych przeróżnych wód, napojów, soków, nektarów i innych. Jak w tym natłoku wybrać coś co nie będzie zawierać szkodliwych substancji? Oczywiście patrzyć na skład a nie kierować się opakowaniem czy nawet renomą producenta. Dzisiaj do oceny przygotowałem Napój TYMBARK granat z serii owoce świata.
Skład: woda, soki z zagęszczonych soków i przeciery z: jabłek (10%), grejpfrutów (10%), czerwonych winogron (4%) i granatów (1%), cukier (D) i/lub syrop glukozowo-fruktozowy (G), regulator kwasowości - kwas cytrynowy, barwnik - koszenila, aromaty.
Syrop glukozowo-fruktozowy - otrzymywany z kukurydzy przerobionej na skrobię kukurydzianą a dalej za pomocą enzymów lub kwasów w syrop. Aktualnie bardzo powszechny do słodzenia wszelkiego rodzaju napojów,  lodów, mlecznych napojów jak i mleka zagęszczonego, dżemów, galaretek, kompotów, wsadów owocowych do jogurtów i wielu innych. Ze względu, że dużo taniej producentom słodzić syropem niż zwykłym cukrem jesteśmy niestety narażeni na bardzo wiele skutków niepożądanych dla naszego organizmu. Jak dotąd ustalono że spożywanie dużych ilości produktów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy powoduje szybkie tycie i chroniczną otyłość gdyż fruktoza nastawia nasz organizm na produkcję tłuszczu, co najgorsze tłuszczu wokół naszych narządów. Ponadto syrop potęguje apetyt i stałe poczucie głodu, jest podejrzewany o powodowanie cukrzycy typu 2, podwyższa poziom złego cholesterolu LDL, może zwiększyć możliwość wystąpienia zespołu jelita drażliwego jak również zaćmy cukrzycowej.

E120 - koszenila - LINK do artykułu

W podsumowaniu pewnie zaskoczę wiele osób - jak na napój (podkreślam - napój) to nie jest źle. Owszem ma to być granat a granatu w tym 1% no i oczywiście użycie syropu glukozowo-fruktozowego też rzutuje negatywnie na produkt. Ale porównajmy składy innych napojów na rynku - na przykład: napój pomarańczowy GARDENPOWERADE XION mango czy SPRITE, że o innych wynalazkach nie wspomnę. Oczywiście uważam że należy spożywać jak najmniej szkodliwych składników więc na pewno poleciłbym pić wodę lub soki (najlepiej przygotowane samemu - przepis), ale gdybyśmy musieli naprawdę wybierać w napojach można zwrócić uwagę na TYMBARK granat albo inny po analizie składu. 

1 komentarz:

  1. kupiłam...bardzo mi nie smakował.
    zapsiuje sobie Twojego bloga u mnie!
    pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...