czwartek, 15 sierpnia 2013

BONDI deser mleczny z orzechami


BONDI deser mleczny z orzechami

Jeszcze w październiku opisałem deser ZOTT Monte, dzisiaj przyszła kolej na tzw. dyskontową podróbkę czyli BONDI deser mleczny do kupienia w Biedronce. Przekonamy się czym tak naprawdę różnią się wyroby oryginalne od tańszych "podróbek" i czy możemy się wstydzić wybierając tańszy produkt. Lub czy musimy prężyć się dumnie kupując MONTE, kiedy inny pędzą do Biedronki po BONDI.


Skład: mleko (49%), śmietanka (36%), cukier, skrobia modyfikowana, zmielone orzechy laskowe (1,1%), kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu, substancje zagęszczające: karagen, mączka chleba świętojańskiego, wapń, aromat.

E407 - karagen - w produktach spożywczych stosowany jako stabilizator i substancja zagęszczająca, stosowana w wędlinach, konserwach, mleku w proszku, lodach, dżemach, galaretkach, serkach twarogowych czy napojach mlecznych. Karagen jest bardzo kontrowersyjnym dodatkiem mimo że oficjalnie jest dopuszczony jako dodatek do żywności. W tym miejscu zaznaczę, że do żywności jest dodawany karagen natywny czyli nieszkodliwy ale ... według zachodnich badaczy staje się szkodliwy po przejściu procesów przetwórczych a później trawiennych. Jest oskarżany o zapalenia jelit, owrzodzenia, guzy, a także nowotwory. Ze względu na te niepokojące informacje zdecydowanie odradzam spożycie produktów zawierających karagen.
E410 - mączka chleba świętojańskiego (karob) - produkowana z drzewa świętojańskiego, stosowana  jako substancja zagęszczająca, stabilizator lub emulgator, używana w wielu produktach spożywczych. Uważany za nieszkodliwy, przy zbyt dużym spożyciu może ewentualnie powodować drobne problemy żołądkowe.

Jak widać, MONTE i BONDI praktycznie nie różnią się składem poza zawartością czekolady i orzechów. W produkcie z Biedronki jest dwa razy więcej orzechów kosztem czekolady i na tym różnice się kończą. Jeżeli chodzi o niepożądane składniki to karagen jako zagęstnik jest w obu produktach, czego oczywiście nie popieram. I chyba to by było na tyle bo teraz każdy konsument może sam odpowiedzieć na pytanie, który smak wybiera lub czy jednak zadecyduje cena. Jak się nad smakiem i ceną nie będę wypowiadał, podsumowując dodam tylko że niezależnie który produkt wybierzemy ze względu na zawarty karagen ale również cukier, nie powinniśmy przesadzać z ilością spożywanych deserów.2 komentarze:

  1. Mi tam bondi bardzo smakuje, cena także jest bardzo fajna.

    OdpowiedzUsuń
  2. Smaczny i to bardzo deserek, szkoda tylko, ze mam po nim kłopoty z ukladem pokarmowym ;x

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...