wtorek, 6 sierpnia 2013

Dobra Kaloria OTRĘBUSIE bez cukru


Dobra Kaloria OTRĘBUSIE bez cukru

Będąc na zakupach w Rossmanie natrafiłem na specjalnie wydzielony regał ze zdrową żywnością. Taki regał znajduje się też w moim ulubionym sklepie spożywczym i już nieraz odkryłem na nim coś, co raczej zdrowym nazywać się nie powinno (np. ciasteczka maślane, herbatniki lekkie). Szczerze to chwilę szperałem by trafić na coś wartego opisania na blogu aż w końcu wyszukałem OTRĘBUSIE bez cukru. W sumie opakowanie całkiem ładne, marka Dobra Kaloria więc na pierwszy rzut oka - zdrowe ciastka z otrębami. Jednakże musi być jakieś "ale", więc zapraszam do czytania.

Skład: mąka pszenna, otręby pszenne (25%), jogurt, nasiona sezamu, tłuszcz roślinny utwardzony, sorbitol (substancja słodząca), wodorowęglan amonu (substancja spulchniająca), żółtka jaj w proszku, aromat waniliowy, białka jaj w proszku, cyklaminian sodu (substancja słodząca).


Tłuszcz roślinny utwardzony (trans, uwodorniony) - ZAGROŻENIE (czytaj więcej)


E420 - sorbitol - syntetyczna substancja słodząca stosowana też jako stabilizator, środek wiążący czy wypełniający. Dodawany jest do produktów niskokalorycznych, deserów mlecznych, lodów czy wyrobów piekarniczych. Zabronione jest dodawanie sorbitolu do napojów. Maksymalna dzienna dawka spożycia nie została określona a sodek jest uznawany za nieszkodliwy ale zbyt duże spożycie może powodować: biegunkę, skurcze jelit, wzdęcia czy dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Sorbitol może również zmniejszać lub zwiększać wchłanianie lekarstw więc wpływa na ich skuteczność i toksyczność.

E503 - węglan amonu - syntetyczny regulator kwasowości i środek spulchniający, w przemyśle spożywczym stosowany przede wszystkim w produkcji słodyczy. Uznawany za nieszkodliwy, może powodować wzdęcia.

E952 - cyklaminian sodu - syntetyczna substancja słodząca, w testach na zwierzętach podawanie dużych dawek najpierw doprowadziło do powstania nowotworu lecz nowsze badania tego nie potwierdziły. Pojawiły się również informację, że częste stosowanie może doprowadzić do pogorszenia zdrowia przy takich chorobach jak Parkinson, epilepsja. Dopuszczalne dzienne spożycie to 11 mg na kilogram masy ciała. Ze względu na powyższe informacje, mimo że nie do końca pewne, lepiej znacznie ograniczyć jego stosowanie a najlepiej wykluczyć.

Niestety Rossman chyba sobie coś pomylił umieszczając ten produkt na regale ze zdrową żywnością. Po pierwsze jest to produkt dla diabetyków (co jest zaznaczone na metce) więc wymaga zastąpienia cukru sztucznymi słodzikami. Niestety, te użyte w ciastkach są nieodpowiednie, poza tym tłuszcz roślinny utwardzony też jest niemile widziany. Ogólnie widzę tendencję do umieszczania produktów bez cukru w zdrowej żywności, co jest mylące dla klientów. Nie wiem czy jest to działanie celowe czy też wynikające z niewiedzy, ale powinno być napiętnowane. Producentowi trzeba jednak pochwalić bo umieścił na metce informację że zbyt duże spożycie może mieć działanie przeczyszczające (efekt sorbitolu). Podsumowując OTRĘBUSIE bez cukru otrzymują oznaczenie NIEPOLECANE a Rossman ostrzeżenie, za brak wiedzy na temat sprzedawanego produktu.

8 komentarzy:

 1. Niestety czasem cukrzycy nie mają wyboru ;).
  Prawda jest taka, że najzdrowsza żywność to taka którą robimy sami ze składników które chcemy (a przede wszystkim wiemy od początku, że tam są).

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety szukając zdrowych zamienników popularnych "niezdrowych" ciastek dla dziecka również sięgnęłam po w/w ciasteczka. I jakież było moje zdziwienie na zawarty skład (oczywiście wyedukowana jestem na Pana blogu). Znakazłam np ciastka eko 3 zboża ale tam też olej palmowy jest. Czy są w ogóle jakieś ciastka naprawdę eko dostępne w sklepach? Ma ktoś jakieś propozycje?

  OdpowiedzUsuń
 3. Napis dobra kaloria i nie jedna osoba ślepo się pokusi.

  OdpowiedzUsuń
 4. To już wolę sama takie zrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Większość ze zbadanych przez Pana produktów jest do niczego niestety. A może zrobiłby Pan ranking produktów zdrowych, które można kupić w sklepie. Niestety nie kazdy i nie wszystko może w domu zrobic sam. Chociaż tak , byłoby dla nas najzdrowiej ;))

  OdpowiedzUsuń
 6. eh dobra kaloria, dobra to ściema :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Rossmann chyba mialo byc :)

  OdpowiedzUsuń
 8. A poza tym wyglądają jak kupa i już to powinno odstraszyć klientelę.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...