środa, 27 listopada 2013

Cukierki regionalne - mieszanka

 

Cukierki regionalne - mieszanka

Odpust – w teologii katolickiej pojęcie oznaczające darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy. Z powodu nadużyć, które miały miejsce w historii Kościoła, odpusty stały się jedną z przyczyn wystąpienia Marcina Lutra i reformacji. Odpusty wiążą się m.in. ze świętem patrona parafii oraz z tzw. kramami, które są obwieszone mniej lub bardziej niepotrzebnym badziewiem a i tak pielgrzymują do nich matki z dziećmi. Odkąd pamiętam, na owych kramach można było kupić zabawki np. nieśmiertelne podskakujące pająki oraz temat mojego dzisiejszego posta - cukierki odpustowe. Jak chcesz się przekonać z czego produkowane są takie cukierki zapraszam dalej.


Skład: cukier, syrop glukozowy, regulator kwasowości E330, orzechy, wiórki kokosowe, kakao, woda, aromat, barwniki: E124, E110, E104, E132, E102.

Syrop glukozowy - zagęszczony roztwór cukrów prostych oraz niskocząsteczkowych wielocukrów poprzez hydrolizę skrobi, stosowany w przemyśle spożywczym.  Ten produkowany z pszenicy może działać alergicznie. Ponadto jest to monosacharyd więc szkodzi tak samo jak cukier czy syrop glukozowo-fruktozowy, więc powinniśmy unikać.

E124 - czerwień koszenilowa, E110 - żółcień pomarańczowa FCF, E104 - żółcień chinolinowa, E102 - tartrazyna - barwniki, organiczne związki chemiczne, stosowane przede wszystkim w wyrobach cukierniczych i napojach. Dopuszczalne dzienne spożycie to 4 mg na kilogram masy ciała. Należą do grupy barwników azowych które są posądzane o nasilanie objawów astmy, u kobiet w ciąży mogą powodować skurcze macicy i doprowadzić do poronienia, w połączeniu z benzoesanami mogą powodować nadpobudliwość u dzieci. Barwniki z tej grupy są również posądzane o działanie rakotwórcze.

E132 - indygo - niebieski barwnik, organiczny związek chemiczny występujący naturalnie (liście indygowca barwierskiego) oraz otrzymywany sztucznie. Może powodować reakcje alergiczne.

Nie będzie wielkim odkryciem gdy uznam te cukierki jako niezdrowe, szkodzące na wiele obszarów naszego zdrowia (m.in. otyłość, próchnica, cukrzyca itd.). Negatywny wpływ cukru na nasz organizm powinien znać praktycznie każdy konsument. Niestety dodatkowo do wyrobu tych słodkości zostały użyte barwniki, którym udowodniono działania niepożądane czyli powodowanie nadpobudliwości u dzieci. Ponadto istnieje jeszcze wiele wątpliwości co do ich bezpieczeństwa i nie są to zarzuty małego kalibru. Jak dla mnie producent powinien wykorzystać barwniki naturalne i dlatego ja będę omijał takie produkty szerokim łukiem.


2 komentarze:

  1. Gdzieś się machnąłeś. W składzie podajesz syrop glukozowy, a omawiasz syrop glukozowo-fruktozowy, a z tego co wiem to to niekoniecznie to samo, i ten pierwszy jest mniej szkodliwy od tego drugiego. Jeśli mię wzrok nie zawodzi to w składzie jest jednak glukozowy, ale z uwagi na jakość zdjęcia upierać się nie będę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Racja. Tak to jest jak się szybko robi. Dzięki za info.

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...