sobota, 7 września 2013

DEKADA napój gazowany o smaku jabłkowo-miętowym


DEKADA napój gazowany o smaku jabłkowo-miętowym

Ze względu że dawno nie czepiałem się żadnych napojów i innych wynalazków typu tzw. wody smakowe to wracam do tematu. Lato nas jeszcze nie opuszcza więc ma upale, przy wysiłku fizycznym, dla zdrowia czy na diecie powinniśmy spożywać dużo wody (więcej o wodzie >> LINK). Obecnie wiele producentów wód źródlanych posiada w ofercie również wody smakowe, przeznaczone dla tych konsumentów którym smak wody nie odpowiada. Do tej pory oceniłem dwie takie wody smakowe (woda Polaris cytrynowa, woda Nałęczowianka cytrynowa) i niestety ze złym skutkiem. Wczoraj będąc w Biedronce rzuciłem okiem na napój gazowany o smaku jabłkowo-miętowym DEKADA. Efekty w dalszej części posta, zapraszam.Skład: woda źródlana, cukier, dwutlenek węgla, regulator kwasowości - kwas cytrynowy, naturalny aromat jabłkowy z innymi aromatami, naturalny aromat miętowy, substancja konserwująca - benzoesan sodu, sorbinian potasu, substancja słodząca - acesulfam K, aspartam.

E211 - benzoesan sodu - organiczny związek chemiczny stosowany jako środek konserwujący żywność, m.in. przetwory owocowe i warzywne, konserwy, napoje gazowane czy margaryny. Główne zarzuty dotyczące benzoesanu sodu to drażniące działanie na śluzówkę żołądka (dlatego muszą na niego uważać osoby chorujące na wrzody żołądka). Ponadto w połączeniu z witaminą C (E 300) może przekształcać się w rakotwórczy benzen(napoje gazowane). Jest również podejrzewany o niszczenie mitochondriów komórek co może powodować ich degenerację i być przyczyną choroby Parkinsona czy marskości wątroby. Jest pozwiązywany z wieloma chorobami pojawiającymi się w późniejszym wieku. 

E202 - sorbinian potasu - środek konserwujący przeciwko grzybom i drożdżom, pozyskiwany z owoców jarzębiny, w produkcji na skalę przemysłową uzyskiwany poprzez metody chemiczne. Stosowany w wielu różnych rodzajach produktów. Dopuszczalne spożycie to 25 mg na kilogram masy ciała. Uważany za najbezpieczniejszy z substancji konserwujących, ewentualnie spożywany w za wysokich stężeniach może powodować drobne reakcje alergiczne czy problemy behawioralne.

E950 - acesulfam Ksyntetyczny słodzik, dopuszczalna dzienna dawka to 15 mg na kg masy ciała, co najważniejsze jest uważany za nieszkodliwy ale niektórzy naukowcy twierdzą, że testy bezpieczeństwa nie były prawidłowo przeprowadzone i konieczne jest dalsze badanie. Znalazłem informację że spożywany w nadmiernych ilościach może prowadzić do białaczki, chorób układu nerwowego, raka płuc czy raka piersi !!!!

E951 - aspartam - potencjalne ZAGROŻENIE, zapraszam do przeczytania mojego artykułu o aspratamie (LINK)

Tak jak w innych tzw. wodach smakowych, znajdziemy tutaj całą ekipę konserwantów wspomaganą gangiem sztucznych słodzików, co automatycznie dyskredytuje produkt w moich oczach. Napój DEKADA otrzymuje oczywiście oznaczenie ZAGROŻENIE a ponadto przypomina że do tej pory nie trafiłem na przyzwoitą wodę smakową. W związku z tym zalecam wystrzegać się tego typu wynalazków - słodzikowych potworów. Prościej wcisnąć cytrynę do butelki zwykłej wody, pominiemy wtedy wszelakie chemiczne słodkości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...