wtorek, 8 października 2013

KUCHAREK sos do pieczeni ciemny


KUCHAREK sos do pieczeni ciemny

Do tej pory opisałem już wiele rodzajów przypraw różnego rodzaju - od sypkich (m.in. polecana przyprawa do rosołu PAKAR), przez płynne marynaty (KAMIS marynata w płynie) oraz tzw. przyprawy maggi - które okazały się niczym innym jak wodą z solą i wzmacniaczem smaku (KUCHAREK, MAGGI). Kolejną rzeczą którą chciałbym przedstawić jest gotowy sos z torebki. Jak zauważyłem wśród tzw. wyrobów gotowych lub prawie gotowych praktycznie nie ma jednego uczciwego i godnego polecenia. Zobaczymy jak będzie z sosem do pieczeni marki KUCHAREK. Zapraszam na dalszą część artykułu.

Skład: mąka pszenna (zawiera gluten), skrobia kukurydziana, sól, cukier, tłuszcz palmowy utwardzony (zawiera soję), substancje wzmacniające smak i zapach: glutaminian sodu, inozynian disodowy, guanylan disodowy, warzywa suszone: cebula, czosnek, ekstrakty drożdżowe, aromat (zawiera soję), barwnik: karmel amoniakalny; ekstrakt papryki, pieprz czarny, regulator kwasowości: kwas cytrynowy.

Tłuszcz roślinny utwardzony (trans, uwodorniony) - ZAGROŻENIE (czytaj więcej)


E621 - glutaminian monosodowy (sodu) - dodatek do produktów wzmacniający smak, używany głownie w zupach w proszku i puszkach oraz niektórych wyrobach mięsnych, drobiowych, warzywnych czy rybnych. Pozytywną sprawą używania glutaminianu sodu jest zredukowanie ilości sodu w pożywieniu przy jednoczesnym zachwianiu smaku potraw. Setki badań potwierdziły że jest substancją bezpieczną dla konsumenta, jeżeli jest spożywany w zalecanych ilościach, jednak ... zbyt duże spożycie tego dodatku jest posądzane m.in. o bóle migrenowe, ślepotę, uderzenia gorąca czy wzmaganie astmy u chorych na nią. Może zawierać GMO.

E631 - inozynian disodowy - wzmacniacz smaku i zapachu, dodawany do przypraw sypkich, sosów w proszku, koncentratów, wędlin. Zaliczany do substancji nieszkodliwych jednak nie zaleca się spożywania go przez osoby chore na kamicę nerkową.

E627 - guanylan disodowy - wzmacniacz smaku i zapachu, dodawany do przypraw sypkich, sosów w proszku, koncentratów, wędlin. Zaliczany do substancji nieszkodliwych jednak spożywany w dużych ilościach może powodować bóle głowy. Może zawierać GMO.

E150c - karmel amoniakalny - podejrzany sztuczny barwnik, lepiej UNIKAĆ, więcej w artykule (LINK)

Niestety, po raz kolejny nie możemy powiedzieć dobrego słowa o gotowym daniu, w tym wypadku sosie w proszku. Tłuszcz utwardzony doprawiony solą i wzmacniaczami smaku a zabarwiony "nadpobudliwym" karmelem nie może być produktem zdrowym. Mam nadzieję że oświecę kilku czytelników i uzmysłowię im że nie warto narażać organizmu na "zastrzyk" z takich dodatków. Kolejny bowiem raz potwierdza się stwierdzenie że dania gotowe lub prawie gotowe należy traktować z bardzo dużym dystansem a sprawdzenie etykiety przed zakupem powinno być obowiązkiem. Należy też uważać i nie dać się nabrać na opakowanie - produkt ten nie ma związku z kucharzem i gotowaniem gdyż praktycznie wszystkie składniki są wymyślone przez chemika w laboratorium. Sos do pieczeni KUCHAREK otrzymuje status ZAGROŻENIE i zdecydowanie przestrzegam przed jego używaniem.

Free Image Hosting Free Image Hosting Free Image Hosting

2 komentarze:

  1. Dobrze, że akurat tego sosu nie używam, ale obawiam się że wszystkie sosy z papierka będę miały skład podobny :P

    OdpowiedzUsuń
  2. U mnie niestety często goszczą sosy z paczki z racji braku czasu... używam Knorra, ale pewnie nie jest lepszy od tego... Szkoda, że nie ma szybkiej i zdrowej alternatywy dla sosu pieczeniowego...

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...