sobota, 15 września 2012

Konserwa Turystyczna BIEDRONKA

Na zakupach przyjrzałem się klasycznemu produktowi w którym można znaleźć coś niezdrowego. Jako że konserwy to rzecz chętnie poszukiwana na różnego rodzaju biwaki, obozy i inne zloty, gdzie jest więcej piwa niż jedzenia, postanowiłem sprawdzić jak się ma Konserwa Turystyczna wyprodukowana dla Biedronki przez MISPOL S.A. A w składzie znajdziemy: mięso wieprzowe (45%), woda, mięso oddzielone mechanicznie z kurcząt (15,5%), białko sojowe, skrobia modyfikowana (kukurydza), tłuszcz wieprzowy, sól, karagen - substancja zagęszczająca, (E 451i, E 450i, E 331) - stabilizatory, maltodekstryna, aromaty, ekstrakty przypraw, glutaminian monosodowy - wzmacniacz smaku, izoaskorbinian sodu - przeciwutleniacz, E 250 - substancja konserwująca.

Mięso oddzielone mechanicznie - czyli tzw. MOM - rozdrobniona masa mięsno-tłuszczowa otrzymywana z elementów zwierzęcych, przeznaczona do jako składnik surowcowy do produkcji przetworów mięsnych. Przemysłowa produkcja MOM jest wykonywana przez odkastniarki oddzielające od kości resztki mięsa, które wcześniej rozdrabnia się na krajarce do kości a następnie sita oddzielają od siebie frakcję mięsną i kostną. Tak oddzielona papką, powiedzmy mięsna trafia do produktów spożywczych a w raz z nią drobne kawałki kości nieoddzielone przez sita, chrząstki, bardzo dużą ilość tłuszczu i inne badziewie. Z informacji wyszukanych przeze mnie skład MOM jest określany następująco: tkanka mięśniowa 39- 57%, tkanka łączna 36- 53%, tkanka kostna 1- 4%, chrząstki 1- 11%. Największe obok tłuszczu zastrzeżenia budzi tkanka kostna. W porównaniu do mięsa oddzielanego ręcznie, MOM zawiera dużo więcej tłuszczów, barwników hemowych czy jonów metali. O MOM można napisać dużo więcej ale chyba tyle wystarczy. Ja się nie godzę na faszerowanie zbędnym tłuszczem, drobinami kości i wieloma chemicznymi dodatkami które mają zakonserwować MOM.

E 407 - karagen - w produktach spożywczych stosowany jako stabilizator i substancja zagęszczająca, stosowana w wędlinach, konserwach, mleku w proszku, lodach, dżemach, galaretkach, serkach twarogowych czy napojach mlecznych. Karagen jest bardzo kontrowersyjnym dodatkiem mimo że oficjalnie jest dopuszczony jako dodatek do żywności. W tym miejscu zaznaczę, że do żywności jest dodawany karagen natywny czyli nieszkodliwy ale ... według zachodnich badaczy staje się szkodliwy po przejściu procesów przetwórczych a później trawiennych. Jest oskarżany o zapalenia jelit, owrzodzenia, guzy, a także nowotwory. Ze względu na te niepokojące informacje zdecydowanie odradzam spożycie produktów zawierających karagen.

E 450i, E 451i - trifosforan pentasodowy - sól sodowa wytwarzana syntetycznie, stosowany jako emulgator, stabilizator, regulator kwasowości czy substancja wiążąca, dodawana przede wszystkim do przetworów mięsnych, serków topionych, soli i innych. Maksymalna dzienna dawka  to 70 mg na kilogram masy ciała. Uznawany za nieszkodliwy jednak w nadmiernych ilościach może powodować nasilenie osteoporozy i problemy z metabolizmem.

E 331 - cytrynian sodu - sól sodowa kwasu cytrynowego, stosowana w wielu produktach na rynku. Cytryniany tak jak i kwas cytrynowy to naturalny składnik ludzkiego ciała, są rozkładane i przyswajane bez efektów ubocznych.

Maltodekstryna - mieszanina poli- i oligosacharydów, występuje w postaci białego proszku. W produktach spożywczych ma zapobiegać krystalizacji sacharozy. Często stosowana w suplementach diety, wyrobach cukierniczych czy przetworach owocowych. Nie znalazłem nic o zagrożeniu dla zdrowia.

 E 621 - glutaminian monosodowy (sodu) - dodatek do produktów wzmacniający smak, używany głownie w zupach w proszku i puszkach oraz niektórych wyrobach mięsnych, drobiowych, warzywnych czy rybnych. Pozytywną sprawą używania glutaminianu sodu jest zredukowanie ilości sodu w pożywieniu przy jednoczesnym zachiwaniu smaku potraw. Setki badań potwierdziły że jest substancją bezpieczną dla konsumenta, jeżeli jest spożywany w zalecanych ilościach, jednak ... zbyt duże spożycie tego dodatku jest posądzane m.in. o bóle migrenowe, ślepotę, uderzenia gorąca czy wzmaganie astmy u chorych na nią. Może zawierać GMO.

E 316 - izoaskorbinian sodu -  syntetyczny izomer kwasu askorbinowego czyli witaminy C, stosowany w produktach mięsnych jako przeciwutleniacz. Uznawany za nieszkodliwy ale nadmierne spożycie może powodować bóle głowy, nudności czy problemy z koncentracją.

E 250 - azotyn sodu - syntetycznie produkowany konserwant stosowany w produktach mięsnych. Dzienne spożycie nie powinno przekroczyć 0,06 mg na kilogram masy ciała. W dużych stężeniach może reagować z hemoglobiną i powodować zatrucie organizmu, prowadzić do astmy, zapalenia nerek, bólów i zawrotów głowy czy problemów behawioralnych. Co ważniejsze jest podejrzany o działanie rakotwórcze a w połączeniu z innymi związkami podczas procesu trawiennego może tworzyć nitrozoaminy czyli rakotwórcze związki powstające z reakcji azotynów z aminami. Jak narazie nitrozoaminie udowodniono działanie rakotwórcze u zwierząt natomiast u człowieka ze względu na niskie wchłanianie określenie zagrożenia jest utrudnione. Jakkolwiek dodatek ten należy uznać za niebezpieczny i najlepiej nie spożywać.

Podsumowując, jakbym jechał na wspomniany biwak na pewno tego produktu do plecaka bym nie zabrał. Mnóstwo podejrzanych związków (karagen, azotyn sodu, glutaminian sodu) oraz niezdrowych składników takich jak mięso oddzielone mechanicznie. Na pewno na półkach sklepów i Biedronki również można znaleźć coś bezpieczniejszego i zdrowszego i właśnie to postaram się niedługo przedstawić. Natomiast Konserwę Turystyczną wy wyprodukowaną dla Biedronki przez MISPOL S.A. oznaczam jako ZAGROŻENIE.

10 komentarzy:

 1. Dzięki za taką analizę produktu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio zakupiłem trzy konserwy 400g producenta Mispol, Tyrolska,KRAKOWSKA i Turystyczna. Skład identyczny, jedynie etykiety różne. Głównym surowcem jest mięso drobiowe oddzielone mechanicznie (36,7%) i mięso wieprzowe (6%)reszta to wypełniacze i konserwanty. Konsystencje tych konserw przypominają raczej pasztetową a w smaku wyczuwa się jedynie smak zjełczałego tłuszczu drobiowego i wieprzowego. Oczywiście konserwy te powędrowały dla okolicznych kotów. Myślę, że im nie zaszkodziły bo firma MISPOL produkuje również karmę dla zwierząt. Przestrzegam wszystkich konsumentów przed takimi konserwami a zwłaszcza Firmą MISPOL.

  OdpowiedzUsuń
 3. Powinno byc zakazane takie trucie ludzi przez to jest rak a Bruksela toleruje to chańba dla tego swiata legalne trucizny powinno sie demonstracje robic o ukrócenie tego procederu trucia ludzi

  OdpowiedzUsuń
 4. trawka jest juz zdrowsza

  OdpowiedzUsuń
 5. co jest w tej konserwie ? ... nie wiem panie ... tam może być wszystko :) ... ogólnie ciekawie się czyta ale ... np.
  E407 Karagen

  E407a Przetworzony wodorost morski Eucheuma

  Pochodzenie:
  Naturalny polisacharyd, wytwarzany przez wodorosty (Chrondrus crispus, Gigartina stellata, Euchema spinosum, E. cottonii) w Europie, Azji i Ameryce. Jest złożoną mieszaniną polisacharydów. E407a ma nieco inny skład; ponadto zawiera znaczne ilości celulozy.

  Funkcje i cechy charakterystyczne:
  Środek zagęszczający i stabilizator.

  Produkty:
  Wiele różnych produktów.

  Dopuszczalne dzienne spożycie:
  Nie określono.

  Efekty uboczne:
  Nieznane, jeśli stosowany zgodnie z zaleceniami. W wysokich stężeniach może powodować wzdęcia (podobnie jak w przypadku innych, nietrawionych polisacharydów) powodowane fermentacją przez mikroflorę jelitową. Karageny o małej masie cząsteczkowej nie są dozwolone do stosowania w żywności, gdyż mogą wywołać owrzodzenia jelit.

  Ograniczenia żywieniowe:
  Żadne; karageny mogą być spożywane przez wszystkie grupy religijne oraz wegan i wegetarian.

  Bardziej martwił się ze każdy wcina tony cukru dziennie (uzależnia on bardziej niż koka)ale co tam przecież każdy kocha cukier ... prawda ? ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Polecam konserwę turystyczną z Bydgoskich Zakładów Mięsnych - mniej chemii, a smak i zapach - jak z dzieciństwa :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Co Ty wypisujesz za brednie? Najpierw pożądnie się naucz a potem pisz bloga na ten temat. Jako technolog żywności w żadnym aspekcie się z Tobą nie zgadzam. Nikt nie dodaje do żywności czegoś co mogłoby zaszkodzić konsumentowi, a wręcz przeciwnie! te dodatki są po to, aby żywność była bezpieczna!!! nikt nie dodaje nie wiadomo jakich ilości chemii do żywność! Myśle a nawet jestem pewna ze konsument nie kupiłby wedliny bez konserwantów chociażby ze względu na barwę takiej wędliny! Teraz są takie przepisy, że żywność, która zagrażałaby naszem zdrowiu nie zostalaby wypuszczona na rynek!!! radze jeszcze się podszkolić,a potem sie wypowiadać na blogu. Bo narazie same głupoty tutaj czytam i inni czytelnicy w to wierza...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szanowna Pani
   Po pierwsze nigdy nie przeszliśmy na "ty". Po drugie nie wydaje mi się że jest Pani odpowiednio wykształcona by przeprowadzić badania kliniczne itp. by móc wypowiadać się na temat bezpieczeństwa żywności. Jako technolog żywności uczestniczy Pani przy produkcji żywności i ma Pani znać przepisy prawa żywnościowego. Co do sprawdzania bezpieczeństwa dodatków do żywności natomiast nie posiada Pani odpowiedniego wykształcenia. Oczywiście może Pani uważać, że spożywanie wszelakiego rodzaju dodatków typu konserwanty, sztuczne słodziki, barwniki itd. nie wpływa negatywnie na zdrowie i jest to Pani świadoma decyzja. Skoro jest Pani pewna że konsument nie kupiłby wędliny bez konserwantów to pragnę zaznaczyć że od pewnego czasu wędzimy wspólnie ze znajomymi wędliny i muszę zauważyć ze nie napakowane konserwantami, wzmacniaczami smaku i wodą są o niebo lepsze od "sklepowych". Dlatego życzę smacznego w spożywaniu wyrobów w których niepotrzebne chemiczne dodatki aż strzelają przy gryzieniu.

   Usuń
 8. Jesteś technolog zaraz zapewne po szkole - a takich technologów to ja pier....d..ole!

  OdpowiedzUsuń
 9. nie zesrajta się ja na wypady survivalowe biorę ,, dobrą '' konserwę jako deskę ratunku ale jak dotąd nie urosła mi tszecia ręka =)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...