środa, 5 września 2012

Dżem truskawkowy MIRELLA

Tak jak obiecywałem nie tak dawno w tematyce dżemów truskawkowych, jeśli znajdę coś ciekawego to dodam na bloga. I właśnie dziś wypatrzyłem dżem truskawkowy MIRELLA. Polecam wytrzymać do końca by dowiedzieć się z czym mamy do czynienia. Skład: truskawki, syrop glukozowo-fruktozowy, woda, substancja żelująca - pektyna i guma guar, regulator kwasowości - kwas cytrynowy, substancja konserwująca - sorbinian potasu, substancje słodzące: cyklaminian sodu, sacharynian sodu, acesulfam K, aspartam, aromat. Sporządzono z 35 g owoców na 100 g produktu.Syrop glukozowo-fruktozowy - otrzymywany z kukurydzy przerobionej na skrobię kukurydzianą a dalej za pomocą enzymów lub kwasów w syrop. Aktualnie bardzo powszechny do słodzenia wszelkiego rodzaju napojów,  lodów, mlecznych napojów jak i mleka zagęszczonego, dżemów, galaretek, kompotów, wsadów owocowych do jogurtów i wielu innych. Ze względu, że dużo taniej producentom słodzić syropem niż zwykłym cukrem jesteśmy niestety narażeni na bardzo wiele skutków niepożądanych dla naszego organizmu. Jak dotąd ustalono że spożywanie dużych ilości produktów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy powoduje szybkie tycie i chroniczną otyłość gdyż fruktoza nastawia nasz organizm na produkcję tłuszczu, co najgorsze tłuszczu wokół naszych narządów. Ponadto syrop potęguje apetyt i stałe poczucie głodu, jest podejrzewany o powodowanie cukrzycy typu 2, podwyższa poziom złego cholesterolu LDL, może zwiększyć możliwość wystąpienia zespołu jelita drażliwego jak również zaćmy cukrzycowej.

E 440 - pektyna -  substancja żelująca wytwarzana ze skórki pomarańczowej i pulpy jabłkowej, stosowana w produkcji keczupu, marmolad, dżemów, majonezów i produktów mlecznych. Można ją nabyć nawet w sklepach spożywczych i przetwory owocowe robić w domu. Jest uważana za prozdrowotną a do spożycia jest dopuszczana w dowolnych ilościach.

E 412 - guma guar - naturalna substancja wytwarzana z drzewa Cyamopsis tetragonolobus, stosowana jako zagęstnik przy produkcji dżemów, żywności bezglutenowej i niskokalorycznej, płatków zbożowych, kaszek, serów homogenizowanych, kremów do smarowania pieczywa oraz wypieków. Nie ma określonej normy spożycia, a guma guar jest zaliczana do substancji bezpiecznych jednak zbyt duże spożycie może powodować wzdęcia, biegunkę czy mdłości.

E 202 - sorbinian potasu - środek konserwujący przeciwko grzybom i drożdżom, pozyskiwany z owoców jarzębiny, w produkcji na skalę przemysłową uzyskiwany poprzez metody chemiczne. Stosowany w wielu różnych rodzajach produktów. Dopuszczalne spożycie to 25 mg na kilogram masy ciała. Uważany za najbezpieczniejszy z substancji konserwujących, ewentualnie spożywany w za wysokich stężeniach może powodować drobne reakcje alergiczne czy problemy behawioralne.

E 952 - cyklaminian sodu - syntetyczna substancja słodząca, w testach na zwierzętach podawanie dużych dawek najpierw doprowadziło do powstania nowotworu lecz nowsze badania tego nie potwierdziły. Pojawiły się również informację, że częste stosowanie może doprowadzić do pogorszenia zdrowia przy takich chorobach jak Parkinson, epilepsja. Dopuszczalne dzienne spożycie to 11 mg na kilogram masy ciała. Ze względu na powyższe informacje, mimo że nie do końca pewne, lepiej znacznie ograniczyć jego stosowanie a najlepiej wykluczyć.

E 954 - sacharynian sodu -sztuczny słodzik, znacznie ok. 300-500 razy słodszy od cukru, ma nie powodować próchnicy i nie posiada własności odżywczych. Ma metaliczny posmak, który jest maskowany innymi słodzikami np. cyklaminianem. Dodawany do wielu produktów spożywczych np. deserów, wyrobów cukierniczych, napojów bezalkoholowych czy produktów dietetycznych. Maksymalna dzienna dawka spożycia do 5 mg na kilogram masy ciała. W wiadomościach o szkodliwości sacharynianu  nie ma nic pewnego. W latach 60 i 70 był uznawany za rakotwórczy i w niektórych państwach zakazany (np. Kanadzie) natomiast w USA wymagano podawania informacji na produktach o możliwym działaniu rakotwórczym (nowotwór pęcherza). Kolejne badania nie dały jednak jednoznacznej odpowiedzi. Jak dla mnie nie warto ryzykować i lepiej nie spożywać.

E 950 - acesulfam K -syntetyczny słodzik, dopuszczalna dzienna dawka to 15 mg na kg masy ciała, co najważniejsze jest uważany za nieszkodliwy ale niektórzy naukowcy twierdzą, że testy bezpieczeństwa nie były prawidłowo przeprowadzone i konieczne jest dalsze badanie. Znalazłem informację że spożywany w nadmiernych ilościach może prowadzić do białaczki, chorób układu nerwowego, raka płuc czy raka piersi !!!!

E951 - aspartam - potencjalne ZAGROŻENIE, zapraszam do przeczytania mojego artykułu o aspratamie (LINK)

Podsumowując, składniki zawarte w dżemie truskawkowym MIRELLA to ZAGROŻENIE dla zdrowia. Już jestem w stanie przeboleć syrop glukozofo-fruktozowy ale użycie sztucznych słodzików o których nic pewnego nie wiadomo i są produkowane przez wielkie koncerny (a jak wiadomo za pieniądze można kupić niemal wszystko) to już znaczna przesada. Bezwzględnie odradzam spożywanie nie tylko tych dżemów ale innych produktów zawierających ww. słodziki. Naprawdę dużo lepsze produkty, niekoniecznie droższe można znaleźć na półce sklepowej parę centymertrów dalej. Patrzcie na składy produktów - to tylko kilka chwil a nie będziemy faszerować się chemią.

Polecam zajrzeć na wcześniejszą analizę dżemów truskawkowych TUTAJ.

3 komentarze:

  1. Dzięki! Sporą część czasu w marketach spędzam na czytaniu opisów ale przyda się na pewno innym. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Polecam Dzem z Almy z krakowskiego kredensu :) faktycznie jest pyszny i nie ma w nim nic po za owocami i cukrem :)

    OdpowiedzUsuń
  3. polecam dżem z ŁOWICZA 100% z owoców słodzony zagęszczonym sokiem z jabłek. Cena ok. w promocji 6zł za słoiczek.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...