poniedziałek, 10 września 2012

STORCK Nimm2 Śmiej Żelki jogurtowe

Dziś postanowiłem przyjrzeć się temu czym lubią się zajadać nasze dzieci a i dorośli też nie pogardzą. Do oceny trafiły się Śmiej Żelki jogurtowe firmy STORCK, jak deklaruje producent z sokiem owocowym i z dodatkiem witamin. Skład: syrop glukozowy, cukier, jogurt z odtłuszczonego mleka w proszku (5,5%), sok owocowy (5%) z koncentratu (winogrona, czarny bez), żelatyna, regulator kwasowości: kwas cytrynowy i kwas mlekowy, substancja żelująca: pektyna, białko mleka, aromat, wyciągi z roślin (pokrzywa, szpinak, papryka, kurkuma), niacyna, witamina E, kwas pantotenowy, witamina B6, biotyna, witamina B12, substancje glazurujące: olej roślinny, wosk pszczeli, wosk carnauba.

E 270 - kwas mlekowy - syntetyczny lub otrzymywany naturalnie w drodze fermentacji regulator kwasowości ale również konserwant i przeciwutleniacz. Używany w produkcji sosów, wyrobów cukierniczych czy napojów bezalkoholowych. Uważany za bezpieczny ale nie powinien byc podawany niemowlętom i małym dzieciom, które nie mają rozwiniętych odpowiednich enzymów trawiennych rozkładających ten mleczan.

E 440 - pektyna -  substancja żelująca wytwarzana ze skórki pomarańczowej i pulpy jabłkowej, stosowana w produkcji keczupu, marmolad, dżemów, majonezów i produktów mlecznych. Można ją nabyć nawet w sklepach spożywczych i przetwory owocowe robić w domu. Jest uważana za prozdrowotną a do spożycia jest dopuszczana w dowolnych ilościach.

Niacyna - kwas nikotynowy -  witamina PP również B3 - współdziała w syntezie i rozkładzie węglowodanów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów w przemianach metabolicznych uwalniających energię, uczestniczy w produkcji czerwonych krwinek, hamuje toksyczne działanie związków chemicznych i leków, oddziałuje korzystnie na układ krwionośny. Znaczny niedobór może skutkować pelagrą, nadmiar natomiast powoduje głównie problemy dermatologiczne.

Kwas pantotenowy - wchodzi w skład witaminy B5, niezbędny do prawidłowego metabolizmu białek, cukrów i tłuszczów, warunkuje prawidłowy przebieg procesu uwalniania energii jak również dobrze wpływa na układ krwionośny, nerwowy i pokarmowy, uczestniczy w regeneracji tkanek, poprawia stan włosów. Skutki niedoboru to przede wszystkim: zaburzenia układu nerwowego, drażliwość, trudności z nauką, omdlenia, problemu dermatologiczne, kardiologiczne i żołądkowe. W nadmiarze może powodować biegunki.

Biotyna - witamina H (B7) - niezbędny składnik enzymów karboksylaz uczestniczących w m.in. procesie tworzenia glukozy i syntezy kwasów tłuszczowych, wspomaga funkcje tarczyc, wpływa skórę i włosy oraz odpowiada za krzepliwość krwi. Niedobór może skutkować problemami dermatologicznymi i jelitowymi natomiast nie stwierdzono tosyczności dla ludzi spożywających biotynę w nadmiarze.

E 903 - wosk carnauba - naturalna substancja otrzymywana z brazylijskiej plamy woskowej, pełni funkcję środka powlekającego i nabłyszczającego w wyrobach cukierniczych i ciastkarskich jak również do powlekania i nabłyszczania powierzchni świeżych owoców. Zaliczany do substancji nieszkodliwych, rzadko może powodować reakcje alergiczne czy zapalenie skóry wynikłe z kontaktu z tą substancją.  

Podsumowując cukierki STROCK Śmiej Żelki jogurtowe nie mają w składzie jakich szkodliwych chemikaliów, wręcz przeciwnie - dostarczają organizmowi wielu potrzebnych witamin, niekiedy brzmiących bardzo tajemniczo i dlatego właśnie je w skrócie opisałem. Pod tym względem produkt otrzymuje oznaczenie POZYTYWNY jednak jest też druga strona medalu - są to słodycze i z wiadomych przyczyn spożywanie ich powinno być ograniczone.

2 komentarze:

  1. Dzięki za ten wpis. I tak szczerze - miło by było, gdybyś jak znajdziesz, publikował dużo rekomendowanych słodyczy. Ciasta piec potrafię, ale cukierków dzieciakom nie zrobię, więc żebym już, kiedy pójdą do przedszkola obciachu nie miały, że "tfojej mamy nawet na cukierki nie stać" wiedziała, co mogę im kupić, bez większej szkody dla ich zdrowia. Na razie mam czekolady gorzkie z Lidla, teraz już doszły śmiejżelki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Taa samo zdrowie syntetyczne witaminy plus strop glukozowy i cukier czyli przyswajalność na poziomie kilku procent a strop i cukier bardziej szkodzą niż te witaminy pomagają

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...