wtorek, 4 września 2012

Napój SPRITE

Dzisiaj pod lupę wziąłem słynnego reklamowego "zabójcę pragnienia" czyli  SPRITE - napój gazowany o smaku limonkowo-cytrynowym. Skład naszego zabójcy to: woda, cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy, dwutlenek węgla, regulatory kwasowosci - kwas cytrynowy i cytrynian trisodowy, aromaty.Syrop glukozowo-fruktozowy - otrzymywany z kukurydzy przerobionej na skrobię kukurydzianą a dalej za pomocą enzymów lub kwasów w syrop. Aktualnie bardzo powszechny do słodzenia wszelkiego rodzaju napojów,  lodów, mlecznych napojów jak i mleka zagęszczonego, dżemów, galaretek, kompotów, wsadów owocowych do jogurtów i wielu innych. Ze względu, że dużo taniej producentom słodzić syropem niż zwykłym cukrem jesteśmy niestety narażeni na bardzo wiele skutków niepożądanych dla naszego organizmu. Jak dotąd ustalono że spożywanie dużych ilości produktów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy powoduje szybkie tycie i chroniczną otyłość gdyż fruktoza nastawia nasz organizm na produkcję tłuszczu, co najgorsze tłuszczu wokół naszych narządów. Ponadto syrop potęguje apetyt i stałe poczucie głodu, jest podejrzewany o powodowanie cukrzycy typu 2, podwyższa poziom złego cholesterolu LDL, może zwiększyć możliwość wystąpienia zespołu jelita drażliwego jak również zaćmy cukrzycowej.

Obecnie w praktycznie każdym napoju spotkamy mój "ulubiony" syrop glukozowo-fruktozowy. Ja widać z powyższego pomaga nam nabierać licznych krągłości i mamy sznasę doścignąć Amerykanów w ich tuszy. Chyba że odpuścimy picie SPRITE'a i pozostałych napojów słodzonych syropem, a przejdziemy na soki to jeszcze mamy szansę. Ja zdecydowanie odradzam nadmierne spożywanie i oznaczam SPRITE jako NIEPOLECANY.

4 komentarze:

 1. Jaka szkoda... Tak go lubię :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy jeśli na mojej etykietce sprite'a nie ma syropu to znaczy ze go nie ma czy poprostu zapomnieli go napisac?:P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to ciekawe. A co jest w składzie? W sumie Sprite to słodka woda z bajerami więc cukier albo syrop musi być. No chyba że jakiś słodzik.

   Usuń
 3. kupiony w Danii:)
  Sklad: woda,cukier,dwutlenek wegla,kwas cytrynowy,cytrynian sodu

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...