sobota, 29 września 2012

Napój POWERADE XION mango

Zgodnie z sugestią jednego z czytelników przyjrzałem się jednemu z kilu dostępnych na rynku napojowi dla sportowców. Napój ten ma nawadniać organizm lepiej niż woda i polecany jest osobom o zwiększonej aktywności fizycznej. Do oceny trafił napój POWERADE XION o smaku mango. Skład napoju: woda, dekstroza, fruktoza, kwas: kwas cytrynowy, składniki mineralne: chlorek sodu, cytrynian potasu, chlorek magnezu, chlorek wapnia i fosforan potasu, aromaty, stabilizatory: guma arabska i estry gliceroli i żywicy roślinnej, substancje słodzące: acesulfam K i sukraloza, barwniki: żółcień chinolinowa i błękit brylantowy FCF. Producent również ostrzega że żółcień chinolinowa może mieć szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dzieci.


Fruktoza (patrz też syrop glukozowo-fruktozowy) - spożywanie dużych ilości produktów zawierających fruktozę powoduje szybkie tycie i chroniczną otyłość gdyż fruktoza nastawia nasz organizm na produkcję tłuszczu, co najgorsze tłuszczu wokół naszych narządów. Ponadto syrop potęguje apetyt i stałe poczucie głodu, jest podejrzewany o powodowanie cukrzycy typu 2, podwyższa poziom złego cholesterolu LDL, może zwiększyć możliwość wystąpienia zespołu jelita drażliwego jak również zaćmy cukrzycowej.

E 414 - guma arabska -  naturalnie pozyskiwana z afrykańskiego drzewa Acacia senega, stosowana w wielu rodzajach produktów jako zagęstnik, emulgator czy stabilizator. Substancja zaliczana do nieszkodliwych jednak zbyt duże spożycie może powodować wzdęcia, wysypki czy pokrzywki.  

E 950 - acesulfam K -syntetyczny słodzik, dopuszczalna dzienna dawka to 15 mg na kg masy ciała, co najważniejsze jest uważany za nieszkodliwy ale niektórzy naukowcy twierdzą, że testy bezpieczeństwa nie były prawidłowo przeprowadzone i konieczne jest dalsze badanie. Znalazłem informację że spożywany w nadmiernych ilościach może prowadzić do białaczki, chorób układu nerwowego, raka płuc czy raka piersi !!!!  

E 955 - sukraloza - słodzik niedostarczający kalorii do organizmu, sam w sobie nie jest niebezpieczny ale rozkłada się w organizmie na toksyczne chloroglukozę i chlorofruktozę. Podobną są one niebezpieczne ale w większych ilościach niż spożywane przez człowieka. Nadmierna ilość może powodować kurczenie się grasicy, powiększenie nerek i wątroby.

E 104 - żółcień chinolinowa - syntetyczny żółty barwnik, stosowany w napojach, lodach, galaretkach czy cukierkach. Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 10 mg na kilogram masy ciała. Nadmierne spożycie może powodować nadpobudliwość (o czym ostrzega producent na opakowaniu), pokrzywkę, zaczerwienienia skóry, wysypkę oraz wzmagać astmę. UWAGA. Żółcień chinolinowa jest oskarżana kancerogenność czyli przyczynianie się do choroby nowotworowej !!!

E 133 - błękit brylantowy FCF - syntetyczny niebieski barwnik stosowany przy produkcji napojów, produktów z żelatyny, płatków śniadaniowych, deserów i kremów do ciast a nawet groszku konserwowego. Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 12,5 mg na kilogram masy ciała. Efekty niepożądane np. reakcje alergiczn, nasilenie astmy czy pokrzywki występują raczej rzadko. Nie ma zdecydowanego głosu co do jego rakotwórczości, według jednych instytucji nie jest czynnikiem rakotwórczym dla ludzi, według innych natomiast wykazuje niejednoznaczne działanie rakotwórcze. Ze względu na brak konkretnych informacji i samo podejrzenie o rakotwórczość zdecydowanie odradzam spożywanie produktów zawierających błękit brylantowy.

Podsumowując napój POWERADE XION o smaku mango muszę niestety uznać za produkt NIEBEZPIECZNY dla zdrowia. Przyczyną tego jest zastosowanie sztucznych słodzików oraz podejrzanych, nie do końca przebadanych barwników. Biorąc to pod uwagę, wolę nawadniać się (jak sama nazwa sugeruje) wodą a nie wodą z niebezpieczną chemią. Osobiście odradzam spożywanie ale postaram się poszukać w sklepach czegoś o podobnym działaniu i nieskażonego chemią.

6 komentarzy:

 1. niestety woda się nawadnia raczej trudno przy mocnym wysiłku.. ;-) jesli naprawdę chcemy isc w naturyzm to lepiej woda z miodem cytryna i sól. Ale niestety raczej nie unikniemy izotoników powerade, oshee, izostar, wysoka osmolalnośc weglowadany witaminy i minerały w tych napojach to konieczność, z drugiej strony lepiej chyba pójść do sklepu dla sportowców i kupić izotonik od firmy która specjalizuje sie w suplementach

  OdpowiedzUsuń
 2. Zależy o jakich dyscyplinach sportowych piszesz. Kazdy sportowiec pije dużo. Informacja ze cos nie szkodzi w malych ilosciach nie przekonuje. Isostar zaczal dodawać syrop glukozowy, wiec dziekuje tej firmie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Najrozsądniej zacząć pić wodę na długo przed wysiłkiem. Wyróbcie sobie nawyk codziennego picia wody. 0,5h przed posiłkiem, min. 2h po posiłku.
  Oczywiście niegazowana. Powstaje pytanie co do czystości wód butelkowych. Czytałem kilka różnych raportów w tym temacie i doszedłem do wniosku, że wód głębinowych/źródlanych CZYSTYCH to już nie mamy. Dlatego filtruję wody butelkowe w dzbanku z filtrem typu Dafi, Brita itp.
  WODA POWINNA BYĆ CZYSTA - BEZ MINERAŁÓW bo tylko taka oczyszcza nasze komórki a MINERAŁY DOSTARCZAMY Z POŻYWIENIEM.

  OdpowiedzUsuń
 4. Odnośnie nawyku picia wody... powstała specjalna akcja społeczna https://www.facebook.com/pijwode

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak się ma sprawa jeżeli chodzi o inny izotonik - Gatorade.
  Jeżeli pamięć mnie nie myli, skład jest krótki znacznie krótszy niż w powerade. ale jakoś nie chce mi się wierzyć że nie należy do szkodliwych

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawdzimy, niestety wszystko wymaga wolnego czasu którego teraz za bardzo nie posiadam.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...