Dzisiaj przyjrzałem się puddingowi ZOTT deser z koroną o smaku waniliowym, jak podejrzewam częstej przekąsce dla tych którym się nie chce ugotować zwykłego budyniu. W skład wchodzą: serwatka, mleko odtłuszczone, śmietanka (10%), cukier, skrobia modyfikowana, skrobia z pszenicy, tłuszcz roślinny utwardzony, syrop glukozowy, żelatyna wieprzowa, zagęstniki: E 407, E 412, emulgatory: E 472b, E 472c, E 481, barwniki: E 160a, E 171, aromat.
Syrop glukozowy - zagęszczony roztwór cukrów prostych oraz
niskocząsteczkowych wielocukrów poprzez hydrolizę skrobi, stosowany w
przemyśle spożywczym. Ten produkowany z pszenicy może działać
alergicznie. Ponadto jest to monosacharyd więc szkodzi tak samo jak cukier czy syrop glukozowo-fruktozowy, więc powinniśmy unikać.
E 407 - karagen - w produktach spożywczych stosowany jako
stabilizator i substancja zagęszczająca, stosowana w wędlinach,
konserwach, mleku w proszku, lodach, dżemach, galaretkach, serkach
twarogowych czy napojach mlecznych. Karagen jest bardzo kontrowersyjnym
dodatkiem mimo że oficjalnie jest dopuszczony jako dodatek do żywności. W
tym miejscu zaznaczę, że do żywności jest dodawany karagen natywny
czyli nieszkodliwy ale ... według zachodnich badaczy staje się szkodliwy
po przejściu procesów przetwórczych a później trawiennych. Jest
oskarżany o zapalenia jelit, owrzodzenia, guzy, a także nowotwory. Ze
względu na te niepokojące informacje zdecydowanie odradzam spożycie
produktów zawierających karagen.
E 412 - guma guar - naturalna substancja wytwarzana z drzewa
Cyamopsis tetragonolobus, stosowana jako zagęstnik przy produkcji
dżemów, żywności bezglutenowej i niskokalorycznej, płatków zbożowych,
kaszek, serów homogenizowanych, kremów do smarowania pieczywa oraz
wypieków. Nie ma określonej normy spożycia, a guma guar jest zaliczana
do substancji bezpiecznych jednak zbyt duże spożycie może powodować
wzdęcia, biegunkę czy mdłości.
E 472b, E 472c - mono i diglicerydy kwasów tłuszczowych - są to syntetyczne tłuszcze o składzie zbliżonym do naturalnego, wytwarzane z tłuszczu roślinnego. Pełnią funkcję emulgatorów lub stabilizatorów, stosowane głównie w słodyczach. Uważane za nieszkodliwe.
E 481 - stearyoilomleczan sodu - półsyntetyczny stabilizator i emulgator, otrzymywany przez połączenie kwasu mlekowego z kwasem stearynowym. Dodawany m.in. do słodyczy i wyrobów cukierniczych, konserw mięsnych i niskoprocentowych napojów alkoholowych. Dzienne spożycie nie powinno przekroczyć 20 mg na kilogram masy ciała. Uznawany za nieszkodliwy.
E 160a - karoteny - naturalne barwniki, dla celów przemysłowych pozyskiwane z marchwi. Stosowane w wielu produktach spożywczych, nadający im barwę od żółtej do pomarańczowej. Nieszkodliwe a dodatkowo karoteny są dobrym źródłem witaminy A, lecz zbyt duże jej spożycie również nie jest pożądane dla organizmu.
E 171 - dwutlenek tytanu - naturalny biały barwnik, dodawany do gum do żucia, wyrobów cukierniczych, chleba, konserw, wędzonych ryb i innych produktów. Bezpieczna dzienna dawka spożycia nie została określona. Produkt uznawany za bezpieczny.
Podsumowując, dla bezpiecznego spożycia 2 elementy są na pewno do wyeliminowania tj, karagen i utwardzone tłuszcze. Czym je producent zastąpi - nie wiem ale na pewno do tego czasu owy pudding będę omijał w sklepie szerokim łukiem. Uważam że im żywność mniej przetworzona tym lepiej i chyba najrozsądniej będzie po prostu ugotować sobie budyń samemu. Wiadomo że niektóre składniki w codziennej diecie ciężko będzie wyeliminować ale trzeba się strać przynajmniej je ograniczać. ZOTT deser z koroną o smaku waniliowym otrzymuje status PODEJRZANY.
Syrop glukozowy to cukier prosty a te bardzo łatwo przekształcają się w tłuszcz powodując szybkie skoki energii. One w dużej mierze powodują tycie.
OdpowiedzUsuńdwutlenek tytanu jest szkodliwy jest min. dodatkiem do farb i ze względu na szkodliwość jest powoli z nich usuwany a więc w jedzeniu zdecydowanie nie!!!!
OdpowiedzUsuń