piątek, 14 września 2012

MLEKOVITA Mleko o smaku truskawkowym

Dziś zainteresowałem się mlekiem MLEKOVITA o smaku truskawkowym, spożywanym najczęściej przez dzieci zachęconych reklamą "pij mleko będziesz wielki". Ciekawy jestem jak skład tego mleka będzie miał przełożenie na ową wielkość, a przedstawia się on następująco: mleko, cukier, stabilizator - karagen, emulgator E 471, aromat, barwnik - koszenila.

E 407 - karagen - w produktach spożywczych stosowany jako stabilizator i substancja zagęszczająca, stosowana w wędlinach, konserwach, mleku w proszku, lodach, dżemach, galaretkach, serkach twarogowych czy napojach mlecznych. Karagen jest bardzo kontrowersyjnym dodatkiem mimo że oficjalnie jest dopuszczony jako dodatek do żywności. W tym miejscu zaznaczę, że do żywności jest dodawany karagen natywny czyli nieszkodliwy ale ... według zachodnich badaczy staje się szkodliwy po przejściu procesów przetwórczych a później trawiennych. Jest oskarżany o zapalenia jelit, owrzodzenia, guzy, a także nowotwory. Ze względu na te niepokojące informacje zdecydowanie odradzam spożycie produktów zawierających karagen.

E 471 - glicerydy kwasów tłuszczowych - syntetyczne tłuszcze wytwarzane z glicerolu i kwasów tłuszczowych, głównie pochodzenia roślinnego. Przeciwdziałają oddzielaniu się tłuszczu w słodyczach, poprawiają smarowność margaryn czy zwiększają objętość i trwałość pieczywa. Uznawane za nieszkodliwe.

E 120 - koszenila - naturalny czerwony barwnik wytwarzany ze zmielonych kaktusowych robali. Występuje w wielu produktach spożywczych i kosmetykach, maksymalne dzienne spożycie to 5 mg na kilogram masy ciała. Ze względu że jest wytwarzany z owadów nie powinien być spożywany przez wegan i wegetarian. Nie jest bardzo szkodliwy ale w skrajnych przypadkach może spowodować wstrząs anafilaktyczny. Może być przyczyną kataru siennego czy pokrzywki. Nie powinni go spożywać astmatycy.

W podsumowaniu muszę przyznać że spodziewałem się czegoś lepszego, na opakowaniu truskawki a w środku tylko barwnik z robali. Jednak to najmniejszy zarzut bo dla mnie skandaliczne jest użycie nie do końca przebadanego karagenu, szczególnie że takie mleko będzie najprędzej przysmakiem dzieci a nie dorosłych. Ze względu jednak o nie do końca pewne informacje o karagenie daję mleku MLEKOVITA o smaku truskawkowym oznaczenie PODEJRZANY.

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...