niedziela, 4 listopada 2012

Napój pomarańczowy GARDEN

Wracam do tematu produktów do picia jako że nieodłącznie towarzyszą nam na sklepowych półkach a poźniej w domu. Na samym początku opisałem napój COSTA a dzisiaj postanowiłem ocenić jego głównego konkurenta. Do sprawdzenia wziąłem Napój pomarańczowy GARDEN, który ma następujący skład: woda, sok pomarańczowy odtworzony z zagęszczonego soku pomarańczowego (20%), cukier i/lub syrop glukozowo-fruktozowy, kwas cytrynowy i cytrynian trisodowy - regulatory kwasowości, pektyna - stabilizator, aromat, substancje słodzące: E 950, E 952 i E 954.

Syrop glukozowo-fruktozowy - otrzymywany z kukurydzy przerobionej na skrobię kukurydzianą a dalej za pomocą enzymów lub kwasów w syrop. Aktualnie bardzo powszechny do słodzenia wszelkiego rodzaju napojów,  lodów, mlecznych napojów jak i mleka zagęszczonego, dżemów, galaretek, kompotów, wsadów owocowych do jogurtów i wielu innych. Ze względu, że dużo taniej producentom słodzić syropem niż zwykłym cukrem jesteśmy niestety narażeni na bardzo wiele skutków niepożądanych dla naszego organizmu. Jak dotąd ustalono że spożywanie dużych ilości produktów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy powoduje szybkie tycie i chroniczną otyłość gdyż fruktoza nastawia nasz organizm na produkcję tłuszczu, co najgorsze tłuszczu wokół naszych narządów. Ponadto syrop potęguje apetyt i stałe poczucie głodu, jest podejrzewany o powodowanie cukrzycy typu 2, podwyższa poziom złego cholesterolu LDL, może zwiększyć możliwość wystąpienia zespołu jelita drażliwego jak również zaćmy cukrzycowej.

E 331 - cytrynian sodu - sól sodowa kwasu cytrynowego, stosowana w wielu produktach na rynku. Cytryniany tak jak i kwas cytrynowy to naturalny składnik ludzkiego ciała, są rozkładane i przyswajane bez efektów ubocznych.

E 440 - pektyna -  substancja żelująca wytwarzana ze skórki pomarańczowej i pulpy jabłkowej, stosowana w produkcji keczupu, marmolad, dżemów, majonezów i produktów mlecznych. Można ją nabyć nawet w sklepach spożywczych i przetwory owocowe robić w domu. Jest uważana za prozdrowotną a do spożycia jest dopuszczana w dowolnych ilościach.

E 950 - acesulfam K -syntetyczny słodzik, dopuszczalna dzienna dawka to 15 mg na kg masy ciała, co najważniejsze jest uważany za nieszkodliwy ale niektórzy naukowcy twierdzą, że testy bezpieczeństwa nie były prawidłowo przeprowadzone i konieczne jest dalsze badanie. Znalazłem informację że spożywany w nadmiernych ilościach może prowadzić do białaczki, chorób układu nerwowego, raka płuc czy raka piersi !!!!

E 952 - cyklaminian sodu - syntetyczna substancja słodząca, w testach na zwierzętach podawanie dużych dawek najpierw doprowadziło do powstania nowotworu lecz nowsze badania tego nie potwierdziły. Pojawiły się również informację, że częste stosowanie może doprowadzić do pogorszenia zdrowia przy takich chorobach jak Parkinson, epilepsja. Dopuszczalne dzienne spożycie to 11 mg na kilogram masy ciała. Ze względu na powyższe informacje, mimo że nie do końca pewne, lepiej znacznie ograniczyć jego stosowanie a najlepiej wykluczyć.
E 954 - sacharynian sodu -sztuczny słodzik, znacznie ok. 300-500 razy słodszy od cukru, ma nie powodować próchnicy i nie posiada własności odżywczych. Ma metaliczny posmak, który jest maskowany innymi słodzikami np. cyklaminianem. Dodawany do wielu produktów spożywczych np. deserów, wyrobów cukierniczych, napojów bezalkoholowych czy produktów dietetycznych. Maksymalna dzienna dawka spożycia do 5 mg na kilogram masy ciała. W wiadomościach o szkodliwości sacharynianu  nie ma nic pewnego. W latach 60 i 70 był uznawany za rakotwórczy i w niektórych państwach zakazany (np. Kanadzie) natomiast w USA wymagano podawania informacji na produktach o możliwym działaniu rakotwórczym (nowotwór pęcherza). Kolejne badania nie dały jednak jednoznacznej odpowiedzi. Jak dla mnie nie warto ryzykować i lepiej nie spożywać.

Podsumowując - tragedia, jeszcze bezczelny napis na opakowaniu "prosto z sadu" no chyba że w owym sadzie żyje jakiś chemik. W środku syrop glukozowo-fruktozowy no i sztuczne słodziki i za ten napój nie dam złamanego grosza nawet i wszystkim czytającym odradzam spożywanie. Napój pomarańczowy GARDEN oznaczam jako ZAGROŻENIE dla zdrowia.

3 komentarze:

  1. I właśnie dlatego wybieramy Lepsze soki! https://www.facebook.com/LepszeSoki

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziekuje za informacje bo moja piekna doczytala sie tych numerow E950, E953, E954 na Garden multiwitaminie ,,prosto z sadu ,,

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję za te informacje już wiem po czym mam ból, zawroty głowy i mdłości. Nie polecam wszystkie Gardeny jadą chemią na odległość.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...