niedziela, 23 czerwca 2013

KOTLIN ketchup pikantny


Dzisiaj do oceny jeden z najpopularniejszych dodatków do potraw  - ketchup, tu akurat w wersji pikantnej. Z moich obserwacji wynika że ketchup można dodawać praktycznie do wszystkiego, od standardowej kiełbasy z grilla, przez biały ser, pierogi a nawet pizzę która przecież posiada już sos pomidorowy. Ze względu na dużą popularność tego dodatku należy go przetestować pod kątem niebezpiecznej chemii. Do analizy składu mam przygotowany ketchup pikantny KOTLIN.

Skład: pomidory (120g pomidorów zużyto na 100g produktu), woda, cukier, acetylowany  adypinian diskrobiowy - substancja zagęszczająca, sól, kwas octowy - regulator kwasowości, naturalny aromat (zawiera glutaminian sodu - wzmacniacz smaku oraz alergeny: gorczycę, gluten), benzoesan sodu - substancja konserwująca.

E1422 - acetylowany  adypinian diskrobiowy - skrobia modyfikowana chemicznie, stosowana jako zagęstnik i emeulgator, najczęściej w majonezach, ketchupach, sosach i margarynach. Na chwilę obecną nie znalazłem nic o szkodliwym działaniu.

E 621 - glutaminian monosodowy (sodu) - dodatek do produktów wzmacniający smak, używany głownie w zupach w proszku i puszkach oraz niektórych wyrobach mięsnych, drobiowych, warzywnych czy rybnych. Pozytywną sprawą używania glutaminianu sodu jest zredukowanie ilości sodu w pożywieniu przy jednoczesnym zachwianiu smaku potraw. Setki badań potwierdziły że jest substancją bezpieczną dla konsumenta, jeżeli jest spożywany w zalecanych ilościach, jednak ... zbyt duże spożycie tego dodatku jest posądzane m.in. o bóle migrenowe, ślepotę, uderzenia gorąca czy wzmaganie astmy u chorych na nią. Może zawierać GMO.

E 211 - benzoesan sodu - organiczny związek chemiczny stosowany jako środek konserwujący żywność, m.in. przetwory owocowe i warzywne, konserwy, napoje gazowane czy margaryny. Główne zarzuty dotyczące benzoesanu sodu to drażniące działanie na śluzówkę żołądka (dlatego muszą na niego uważać osoby chorujące na wrzody żołądka). Ponadto w połączeniu z witaminą C (E 300) może przekształcać się w rakotwórczy benzen (napoje gazowane). Jest również podejrzewany o niszczenie mitochondriów komórek co może powodować ich degenerację i być przyczyną choroby Parkinsona czy marskości wątroby. Jest pozwiązywany z wieloma chorobami pojawiającymi się w późniejszym wieku.

Jestem oczywiście na minus zaskoczony obecnością benzoesanu sodu i glutaminianu sodu w tym produkcie. Z mojej obserwacji innych ketchupów wiem, że można spokojnie kupić bez tych niepotrzebnych dodatków co udowodnię niedługo. Ketchup pikantny KOTLIN otrzymuje oceną NIEPOLECANY a klienci sugestie poszukania czegoś zdrowszego.


11 komentarzy:

 1. W podobnej cenie, są dużo lepsze ( bez syfu) i smaczniejsze ketchupy, tak więc mała strata

  OdpowiedzUsuń
 2. Swojego czasu też robiłam przegląd ketchupów i właśnie ten Kotlin uznałam za kiepski produkt, bo-jak pisałeś- zawiera E621 i E211. I faktycznie, że inne ketchupy są tańsze i lepsze pod względem składu. Tu producent chce wykreować markę ceną, a nie koniecznie jakością produktu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Również robiłam porównanie ketchupów i właśnie ten Kotlin wyszedł nieciekawie. Producent chce wykreować markę poprzez cenę, a nie koniecznie przez jakość. Są przecież lepsze i tańsze ketchupy.

  OdpowiedzUsuń
 4. My z mężem ostatnio przeglądaliśmy ketchupy w sklepie i wg nas najlepiej pod względem składu wypadają Pudliszki i Heinz. Ketchup McDonalds produkowany przez Develey też wygląda całkiem porządnie, tylko niestety zawiera syrop glukozowo-fruktozowy...
  Niestety zawiodłam się na ketchupie marki Piotr i Paweł - z reguły mają bardzo sensowne produkty, niestety w przypadku ketchupu zaufanie do marki się nie sprawdzilo - znaleźliśmy w nim benzoensan sodu.

  OdpowiedzUsuń
 5. A jak to jest z keczupem Kotlin z bazylią? Pewnie podobnie skoro to ten sam producent. A szkoda,bo to mój ulubiony. Dokładniej jedyny na jaki mam czasu do czasu ochotę...  ______________________
  http://wszystkiestronykobiety.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. A jak to jest z keczupem Kotlin z bazylią? Pewnie podobnie skoro to ten sam producent. A szkoda,bo to mój ulubiony. Dokładniej jedyny na jaki mam czasu do czasu ochotę...  ______________________
  http://wszystkiestronykobiety.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Porownajcie sklad w sloiku...

  OdpowiedzUsuń
 8. wiecie może gdzie można kupić ten ketchup z (z góry dzięki za odpowiedź)

  OdpowiedzUsuń
 9. wiecie gdzie można kupić ten ketchup( z góry dzięki za odpowiedź)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ostatnio kupiłem w Piotrze i Pawle ketchup firmy KROKUS. Skład: przetarte pomidory, cebula, ocet, cukier, sól, przyprawy. na 100g produktu zużyto 230g pomidorów. Niestety słoiczek 180g kosztuje ponad 5zł

  OdpowiedzUsuń
 11. niestety najlepszy keczup to heiz a pudliszki ma GMO /skrobia modyfikowana/

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...