wtorek, 11 czerwca 2013

Test na żywo - tatar z firmy SOKOŁÓW

Warty obejrzenia film w którym Piotr z "Kocham Gotować" eksperymentuje z pakowanym tatarem firmy SOKOŁÓW. Film wywołał wielkie oburzenie w internecie a na firmę spadła lawina krytyki. Zapraszam do obejrzenia filmu a później do krótkiej analizy składu feralnego mięsa.

Tatar wołowy SOKOŁÓW
Skład: mięso wołowe (88%), regulator kwasowości – E325, E331, sól, olej rzepakowy, błonnik z grochu, skrobia z grochu, maltodekstryna, ekstrakty i olejki eteryczne przypraw, przeciwutleniacz – E301, hydrolizat białka sojowego, glukoza, substancje wzmacniające smak i zapach – E621, ekstrakt drożdżowy, aromat, substancja konserwująca – E250.

E325 - mleczan sodu - sól sodowa kwasu mlekowego stosowana w żywności jako konserwant chroniący przed działaniem mikroorganizmów. Powstaje naturalnie ale na cele spożywcze wytwarzany przez fermentację skrobi i melasy. Nie spotkałem informacji o niepożądanym działaniu dla dorosłych, jednak środek ten nie powinien być podawany małym dzieciom, które nie posiadają odpowiednich enzymów trawiennych.

E331 - cytrynian sodu - sól sodowa kwasu cytrynowego, stosowana w wielu produktach na rynku. Cytryniany tak jak i kwas cytrynowy to naturalny składnik ludzkiego ciała, są rozkładane i przyswajane bez efektów ubocznych. Maltodekstryna - mieszanina poli- i oligosacharydów, występuje w postaci białego proszku. W produktach spożywczych ma zapobiegać krystalizacji sacharozy. Często stosowana w suplementach diety, wyrobach cukierniczych czy przetworach owocowych. Nie znalazłem nic o zagrożeniu dla zdrowia.

E301 - askorbinian sodu - jest to sól sodowa kwasu askorbinowego czyli witaminy C, używany jako przeciwutleniacz i wzmacniacz smaku. Jest dodawany do mleka w proszku, mleka zagęszczonego, mrożonych i nieprzetworzonych owoców, warzyw, paczkowanego i mielonego mięsa i innych. Uznawany za nieszkodliwy i nie określono normy dziennego spożycia.


E621 - glutaminian monosodowy (sodu) - dodatek do produktów wzmacniający smak, używany głownie w zupach w proszku i puszkach oraz niektórych wyrobach mięsnych, drobiowych, warzywnych czy rybnych. Pozytywną sprawą używania glutaminianu sodu jest zredukowanie ilości sodu w pożywieniu przy jednoczesnym zachwianiu smaku potraw. Setki badań potwierdziły że jest substancją bezpieczną dla konsumenta, jeżeli jest spożywany w zalecanych ilościach, jednak ... zbyt duże spożycie tego dodatku jest posądzane m.in. o bóle migrenowe, ślepotę, uderzenia gorąca czy wzmaganie astmy u chorych na nią. Może zawierać GMO.

E250 - azotyn sodu - syntetycznie produkowany konserwant stosowany w produktach mięsnych. Dzienne spożycie nie powinno przekroczyć 0,06 mg na kilogram masy ciała. W dużych stężeniach może reagować z hemoglobiną i powodować zatrucie organizmu, prowadzić do astmy, zapalenia nerek, bólów i zawrotów głowy czy problemów behawioralnych. Co ważniejsze jest podejrzany o działanie rakotwórcze a w połączeniu z innymi związkami podczas procesu trawiennego może tworzyć nitrozoaminy czyli rakotwórcze związki powstające z reakcji azotynów z aminami. Jak narazie nitrozoaminie udowodniono działanie rakotwórcze u zwierząt natomiast u człowieka ze względu na niskie wchłanianie określenie zagrożenia jest utrudnione. Jakkolwiek dodatek ten należy uznać za niebezpieczny i najlepiej nie spożywać.

Czy na pewno słusznie Piotr atakował SOKOŁÓW? Z jednej strony ma rację bo faktycznie nie jest to czyste mięso zmielone i zapakowane, również dziwnie się zachowuje podczas smażenia. Dodany jest niepożądany azotyn sodu, jednak narazie nie mamy innego środka zabezpieczającego przed śmiertelnym jadem kiełbasianym. Niestety obecny jest glutaminian sodu i to na pewno rzutuje negatywnie na produkt. Na plus - duża zawartość mięsa w mięsie, ale ogólnie nie zalecałbym częstego kupować pakowanego. Wydaje mi się że prościej i zdrowiej jest kupić na stoisku - zawsze można obejrzeć, przynajmniej wzrokowo ocenić świeżość, no i wybrać sobie dowolny kawałek a ręczna maszynka do mięsa to nie jest jakiś wielki wydatek. Podsumowując, na warunki sklepowe nie jest najgorzej jednak uważam że należy się wystrzegać przetwarzanej żywności, i będąc w sklepie zdecydowanie poszukam czegoś niepakowanego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...