czwartek, 27 czerwca 2013

Krem TERRAVITA KIDS - smak czekoladowy


Krem TERRAVITA smak czekoladowy

Jako młody rodzic rozpocząłem jeszcze staranniej przyglądać się produktom spożywczym, szczególnie tym przeznaczonym dla dzieci. Mimo, że bobas ma już 5 miesięcy i narazie jego pożywienie to mleko oraz zupki-papki to w przyszłości czeka na niego wiele pułapek spożywczych. Produkty takie, kuszą łatwowierne dzieci sugestywnymi reklamami i kolorowymi opakowaniami, często z bohaterami kreskówek. Właśnie z tego powodu postanowiłem zawczasu zbadać jeden z takich "kreskówkowych" produktów - krem TERRAVITA KIDS o smaku czekoladowym, ozdobiony podobizną Scobby Doo. Polecam rodzicom i nie tylko przeczytanie tego krótkiego posta i zastanowienie się nad słusznością niektórych zakupów.


Skład: cukier, tłuszcz roślinny utwardzony, olej roślinny, serwatka w proszku (z mleka), kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu (7,4%), mleko w proszku odtłuszczone, błonnik kakaowy, emulgator (lecytyna sojowa), aromaty.

Tłuszcz roślinny utwardzony (trans, uwodorniony) - ZAGROŻENIE (czytaj więcej) 

E 322 - lecytyna sojowa - emulgator, stosowany na szeroką skalę w przemyśle spożywczym. Jest uznawana za nieszkodliwą a dzienne spożycie nie jest ograniczone normą. Jednak z informacji uzyskanych przeze mnie, praktycznie wszystkie obecne uprawy soi na świecie są genetycznie modyfikowane a lecytyna sojowa jest właśnie z tejże soi produkowana. Jak wiadomo kontrowersje wokół GMO są bardzo duże i nie ma 100% pewności że żywność modyfikowana jest bezpieczna dla ludzi. Ciekawostka: lecytyna sojowa jest mylnie traktowana jako wegetariańska - do jej produkcji używa się tłuszczu zwierzęcego.

Szczerze powiedziawszy jestem zaniepokojony składem produktu niby przeznaczonego dla dzieci (co sugeruje opakowanie - skandal). Mimo, że produkt ten chce uchodzić za krem czekoladowy, co może sugerować wygląd i konsystencja to jednak nim nie jest. Najważniejszymi składnikami są: cukier i tłuszcz utwardzony a kakao w tym tyle co nic, więc można spokojnie stwierdzić, iż jest to dobrze posłodzona twarda margaryna zabarwiona kakao. Taki skład kremu TERRAVITA smak czekoladowy jest to ZAGROŻENIE dla zdrowia. Należy zauważyć, że głównymi konsumentami tego badziewia będą dzieci nieświadome tego co faktycznie podaje się im do jedzenia. Wobec takich zagrożeń, to rodzice powinni wziąć się za samokształcenie w kwestii składników produktów spożywczych a potem przekazywać tą wiedzę dzieciom. Ponadto wielki minus dla producenta, że takie szkodliwe składniki pcha do jedzenie niby przeznaczonego dla dzieci - jak dla mnie takie coś jak ten krem o smaku czekoladowym nie powinno być spożywane przez nikogo.

11 komentarzy:

 1. Masakra... ciężko znaleźć na półce z jogurtami cokolwiek sensownego, co nie jest jogurtem naturalnym... a w tzw. "deserach" to znalezienie czegokolwiek dobrego jest niemożliwe!

  powiadasz zupki-papki... a wiesz, że dzieci nie muszą jeść słoiczków? Bobas lubi wybór :) do poczytania np. tu: http://www.bobaslubiwybor.blogspot.co.uk/p/o-metodzie-bobas-lubi-wybor.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za linka na pewno ogarnę temat. W deserach to masakra - ale postaram się znaleźć jakiś przyzwoity.

   Usuń
 2. Zgadzam się z Tobą w stu procentach. Tego badziewia nie powinny jeść ani dzieci, ani dorośli.

  OdpowiedzUsuń
 3. "dobrze posłodzona twarda margaryna zabarwiona kakao" haha, szczera prawda :) Przestałam jeść kupne przekąski, gdy znalazłam program "Wiem, co jem". Polecam

  OdpowiedzUsuń
 4. Mleko w proszku też niestety jest szkodliwe.

  OdpowiedzUsuń
 5. i jeszcze zachwalają, że to samo zdrowie dla dzieci !!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. "praktycznie wszystkie obecne uprawy soi na świecie są genetycznie modyfikowane" - to nie jest prawda. Duża ilośc (pewnie i więcej niż połowa) to nadal nie "wszystkie". Z obecnych w Polsce producentów wyrobów sojowych (napojów, kotletów pasztetów, tofu, tempeh itp) choćby Polsoya, Alpro Soya, Sante, czy Orico korzystają z soi niemodyfikowanej.

  W przypadku lecytyny oczywiście trudniej to prześledzić (jak równiez trudniej sprawdzić, czy produkcja nastapiła w sposób "wegetarianski" - to akurat wazne dla osób nie jedzących miesa z przyczyn ideologicznych), ale to nie znaczy, że "spore prawdopodobieństwo" oznacza "pewność"...

  OdpowiedzUsuń
 7. A, no i wlasnie odnosnie koncowki mojego komentarza - lecytyna sojowa:
  - sama w sobie jest wegetarianska, niewegetarianska moze byc jej produkcja
  - a produkcja moze byc, ale nie musi

  OdpowiedzUsuń
 8. I to się nazywa żywność przeznaczona dla dzieci! Oprócz tej manipulacji słowo "smak" jest wydrukowane czcionką o kolorze zbliżonym do tła. Prawdopodobnie jakieś dziecko w sklepie nazwie ten produkt "kremem czekoladowym" nie wiedząc, że ma on niewiele wspólnego z czekoladą.

  OdpowiedzUsuń
 9. Porownaj np nutelle (dawno tego nie kupowałem - 7 zl za sloiczek to cena nie dla mnie, ciekawe czy za ceną idzie jakość)

  OdpowiedzUsuń
 10. Porownaj do tego nutelle (dawno tego nie kupowalem - 7 zl za sloiczek to cena nie dla mnie , ciekawe czy za ceba idzie jakość)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...