środa, 12 czerwca 2013

Lody KORAL Miś Panda ClassicLody lody dla ochłody - idealne na zbliżające się upały a wybór obecnie mamy spory - na patyku, w kubku, w soplu czy w kolorach tęczy. Ze względu że lody już niedługo wejdą w skład letniej diety wielu ludzi no i oczywiście dzieci postanowiłem się zapoznać ze składem. W dzisiejszym poście przedstawię klasycznego loda, którego pamiętam z lat młodości - KORAL Miś Panda ClassicSkład: polewa z dodatkiem czekolady 16% [tłuszcz roślinny, cukier, kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu (10-12%), olej roślinny, czekolada (zawiera soję) 1%, emulgatory: lecytyna sojowa, E476], cukier, tłuszcz roślinny częściowo utwardzony, odtłuszczone mleko w proszku, serwatka w proszku (mleko), kakao w proszku o obniżonej zawartości tłuszczu (10-12%), syrop glukozowy  glukoza, emulgator*, stabilizatory**, barwnik***, śmietanka w proszku 0,1%, czekolada (zawiera soję) 0,35%, aromaty. Objaśnienia: *E471, **E410, E412, ***E150c.

E 322 - lecytyna sojowa - emulgator, stosowany na szeroką skalę w przemyśle spożywczym. Jest uznawana za nieszkodliwą a dzienne spożycie nie jest ograniczone normą. Jednak z informacji uzyskanych przeze mnie, praktycznie wszystkie obecne uprawy soi na świecie są genetycznie modyfikowane a lecytyna sojowa jest właśnie z tejże soi produkowana. Jak wiadomo kontrowersje wokół GMO są bardzo duże i nie ma 100% pewności że żywność modyfikowana jest bezpieczna dla ludzi. Ciekawostka: lecytyna sojowa jest mylnie traktowana jako wegetariańska - do jej produkcji używa się tłuszczu zwierzęcego.

E 476 - polirycynooleinian poliglicerolu - półsyntetyczny emulgator i stabilizator otrzymywany przez połączenie poliglicerolu z olejem rycynowym. Występuje głównie w czekoladzie i wyrobach kakaowych, sosach sałatkowych i kremach do smarowania pieczywa.Uznawany za bezpieczny jednak testy na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na wątrobę i nerki. Mimo że u ludzi nie stwierdzono szkodliwego wpływu odradzam częste spożywanie.

Tłuszcz roślinny utwardzony (trans, uwodorniony) - ZAGROŻENIE (czytaj więcej)  

E 471 - glicerydy kwasów tłuszczowych - syntetyczne tłuszcze wytwarzane z glicerolu i kwasów tłuszczowych, głównie pochodzenia roślinnego. Przeciwdziałają oddzielaniu się tłuszczu w słodyczach, poprawiają smarowność margaryn czy zwiększają objętość i trwałość pieczywa. Uznawane za nieszkodliwe.

E 410 - mączka chleba świętojańskiego (karob) - produkowana z drzewa świętojańskiego, stosowana  jako substancja zagęszczająca, stabilizator lub emulgator, używana w wielu produktach spożywczych. Uważany za nieszkodliwy, przy zbyt dużym spożyciu może ewentualnie powodować drobne problemy żołądkowe.

E 412 - guma guar - naturalna substancja wytwarzana z drzewa Cyamopsis tetragonolobus, stosowana jako zagęstnik przy produkcji dżemów, żywności bezglutenowej i niskokalorycznej, płatków zbożowych, kaszek, serów homogenizowanych, kremów do smarowania pieczywa oraz wypieków. Nie ma określonej normy spożycia, a guma guar jest zaliczana do substancji bezpiecznych jednak zbyt duże spożycie może powodować wzdęcia, biegunkę czy mdłości.

E 150c - karmel amoniakalny - podejrzany sztuczny barwnik, lepiej UNIKAĆ, więcej w artykule (LINK

Patrząc na skład tych lodów stwierdziłem że czar dzieciństwa prysnął jak bańka mydlana. Nie da się ukryć że lista składników jest długa i może nie pojawiają się w niej substancje szczególnie tępione przeze mnie jednak tłuszcz utwardzony, karmel amoniakanlno-siarczynowy i pozostałe dodatki również nie są wskazane do spożycia. Niestety lody wchodząc do masowej produkcji stały się żywnością wysokoprzetworzoną i również w nich spotkamy się z masą niepotrzebnych składników  Na pewno lody KORAL miś panda classic nie poleciłbym do częstego spożycia i daję status NIEPOLECANE. Muszę w najbliższym czasie przyjrzeć się innym lodom dostępnym w sklepach oraz znaleźć jakiś dobry przepis na lody domowe i umieścić na blogu. 

6 komentarzy:

 1. dzięki, domowe lody warto robić :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dziękuję za rzetelne i wnikliwe informacje o szkodliwości produktów, którymi raczą nas nieuczciwi producenci. Życzę powodzenia! Gosia

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję, będę tu zaglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za informację . Warto czytać skład bo są lody bez takiej ilości trucizn ...albo mniej szkodliwymi dodatkami . Najlepsze jednak są domowej roboty

  OdpowiedzUsuń
 5. Smutne jest, że właśnie produkty dedykowane dzieciom zawierają tak dużo szkodliwych substancji...
  Swego czasu szukałam informacji na temat powszechnie stosowanych mono- i dwuglicerydów kwasów tłuszczowych i cieszę się, że je u ciebie znalazłam, trochę mnie uspokoiłeś, unikam jak ognia tłuszczów roślinnych (z wyjątkiem wartościowych olejów zimnotłoczonych, szczególnie tych utwardzonych.

  Pozdrawiam i dziekuję za trud, który sobie zadajesz

  Natalia

  OdpowiedzUsuń
 6. Smutne jest, że właśnie produkty dedykowane dzieciom zawierają tak dużo szkodliwych substancji...
  Swego czasu szukałam informacji na temat powszechnie stosowanych mono- i dwuglicerydów kwasów tłuszczowych i cieszę się, że je u ciebie znalazłam, trochę mnie uspokoiłeś, unikam jak ognia tłuszczów roślinnych (z wyjątkiem wartościowych olejów zimnotłoczonych, szczególnie tych utwardzonych.

  Pozdrawiam i dziekuję za trud, który sobie zadajesz

  Natalia

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...